Зображення трагедії Другої світової війни у творах І. Вайсґласа «Круки», С. П. Гудзенка «Нас не треба жаліти...» та ін. - БИЛИНИ ТА БАЛАДИ

Зображення трагедії Другої світової війни у творах І. Вайсґласа «Круки», С. П. Гудзенка «Нас не треба жаліти...» та ін. - БИЛИНИ ТА БАЛАДИ

Розробки уроків - Світова література 7 клас - 2015 рік

Тема. Зображення трагедії Другої світової війни у творах І. Вайсґласа «Круки», С. П. Гудзенка «Нас не треба жаліти...» та ін.

Мета: навчальна: допомогти учням скласти узагальнене уявлення про тему війни в літературі, різні її аспекти; ознайомити з поетичними творами письменників світу на воєнну тематику; розвивальна: розвивати образне та критичне мислення, навички виразного читання поезій, їхнього аналізу, висловлення своїх думок та вражень; виховна: сприяти формуванню гуманізму, неприйняття насилля, жорстокості й несправедливості війни в будь-яких її проявах.

Обладнання: портрети письменників, видання їхніх творів, ілюстрації до них.

Теорія літератури: ліричний твір, ліричний герой, художні засоби.

Тип уроку: комбінований урок.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку

Звернення вчителя до учнів

— «Війна є запереченням істини і гуманності. Справа не тільки в убивстві людей, адже людина так чи інакше повинна померти, а в свідомому і впертому розповсюдженні ненависті і брехні, які потроху прищеплюються людям»,— так говорив відомий індійський громадський діяч, невтомний борець за мир Джавахарлал Неру.

У Другій світовій війні й уряди, і народи країн антигітлерівської коаліції мали ясну позитивну мету: вони боролися проти фашизму. Тому література про цю війну мала в першу чергу антифашистську спрямованість, патріотичний пафос. Проте не менш вагомими тут є протест проти самої сутності війни як насильства над людиною, проти війни, яка знищує в людині людське і перетворює її на потвору з психологією тварин.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань

виразне читання напам'ять віршів к. І. Галчинського, А. Марґул-Шпербера, короткий аналіз, висловлення своїх думок і вражень

IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

1. Опрацювання матеріалів підручника про письменника І. Вайсґласа

2. Доповнення вчителя, перегляд ілюстрацій

3. Виразне читання вірша І. Вайсґласа «круки» у різних перекладах

4. Словникова робота, обмін враженнями

5. Евристична бесіда, виконання творчих завдань

♦ Поміркуйте і розкажіть («усне малювання») детально історію ліричного героя вірша «Круки» — де він перебуває, за яких обставин.

♦ Розкрийте символічність образу круків. (Птахи — віщуни лиха, символ смерті.)

♦ Чи є якась надія у героя та його товаришів? Якщо так, то в чому вона?

6. Читання матеріалів підручника про письменника С. П. Гудзенка

7. Доповнення вчителя, перегляд ілюстрацій

8. Виразне читання вірша С. П. Гудзенка «Нас не треба жаліти...» («Моє покоління»)

9. Словникова робота, обмін враженнями

10. Спостереження над текстом

♦ Про яке покоління йдеться?

♦ Змалюйте за віршем долю солдата, долю тих, хто його чекає вдома.

♦ Чим обділене це покоління і що в нього є із надлишком? (Мужності, стійкості, відваги, самопожертви та страждань)

V. Закріплення знань, умінь та навичок

1. Установлення відповідністей

♦ Установіть відповідності між художніми засобами та їхніми визначеннями.

Мов на сповідь, як чорти

 

Поетичне звертання

Пелюстками осипались весни, журба огорта

 

Риторичні питальні речення

Доля солдатська, нелегка й непроста

 

Риторичні окличні речення

А як хто не повернеться? Хто

 

Повна нестягнена форма прикметника

долюбити не зможе?

 

Серцю це неможливо здолати!

 

Фразеологізм

Смертельнії рани

 

Повтор

Нас не треба жаліти, бо нікого і ми б не жаліли А коли ми повернемось,—а повернемось із перемогою

 

Порівняння

Ровеснику

 

Інверсія

Хліб-сіль на столі

 

Метафора

2. Міні-конференція «Світова поезія про війну»

Питання для обговорення

1. Проблеми, які піднімаються в поезіях (мужність, жертовність захисників, оборонців; становище полонених; Голокост; втрачене покоління; становище вдів, матерів і дітей загиблих; антигуманність війни та ін.)

2. Ліричні образи — спільне та відмінне.

3. Ідеї, які утверджуються (антивоєнна спрямованість, сила духу людини та ін. ).

VI. Домашнє завдання

Уміти розповідати про письменників, виразно читати та аналізувати вірші, один за вибором вивчити напам’‎ять (якщо не вибрали з попередньої теми). Висловлювати свої думки та почуття.

VII. Підбиття підсумків

1. Інтерактивна вправа «Мікрофон»

♦ Продовжте речення

«Найбільш вражаючими для мене були поетичні рядки...»

2. Інтерактивна вправа «Термометр»

♦ Оцініть емоційну напругу на уроці в градусах. Обгрунтуйте свою думку