Василь Володимирович Биков (1924-2003). «Альпійська балада» - БИЛИНИ ТА БАЛАДИ

Василь Володимирович Биков (1924-2003). «Альпійська балада» - БИЛИНИ ТА БАЛАДИ

Розробки уроків - Світова література 7 клас - 2015 рік

Тема. Василь Володимирович Биков (1924-2003). «Альпійська балада». Особливості сюжету і композиції повісті

Мета: навчальна: ознайомити учнів із життям і творчістю письменника, із сюжетом його твору; допомогти учням усвідомити ідейно-художні особливості останнього; розвивальна: розвивати образне та критичне мислення; розширювати кругозір; удосконалювати навички виразного читання прозових творів, виділення головного, коментування ключових епізодів; виховна: сприяти формуванню гуманізму, почуття справедливості, неприйняття зла, насильства та війни.

Обладнання: портрет письменника, видання його творів, ілюстрації до них, фрагменти кінофільму.

Теорія літератури: повість, сюжет, композиція, художній час, художній простір, ретроспективний час, художні образи, художні засоби, пейзаж.

Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань

Виразне читання віршів про війну, розповідь напам'ять, короткий аналіз, висловлення думок і почуттів

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку

Звернення вчителя до учнів

— Саме любов, котра народжується і перемагає, перемагає і в смертоносному вирі, зачавши нове життя, є магістральною проблемою кращої повісті В. В. Бикова «Альпійська балада» (1963) — твору, що завоював велику популярність не тільки у республіках колишнього Союзу, а й за кордоном. «Альпійська балада» В. В. Бикова — твір про кохання, кохання велике і прекрасне, яке в умовах смерті народжує життя. Саме тому автор і назвав свою повість баладою.

IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

1. Опрацювання матеріалів підручника про письменника В. В. Бикова

2. Доповнення вчителя, перегляд матеріалів до біографії, ілюстрацій до твору

— «Альпійська балада» — це гімн коханню, що нерозривно поєднане із моральним стоїцизмом простої людини, солдата, дух якого не зламали найжахливіші умови гітлерівського полону, зради і малодушність деяких його співвітчизників (коли герой ще на початку війни втікав з полону і переховувався в селянській хаті, він знову потрапив до фашистів через підлість кума господаря, через бажання пристосуванця-обивателя прислужитись окупантам), приниження, фізичні муки і сама смерть, що стала порятунком для дорогої тепер людини — ще зовсім недавно незнайомої і чужої іноземки Були надії на звичайне людське щастя, яке можливе в умовах миру: війна, програна гітлерівцями на Сході, йшла поступово до свого завершення.

3. виразне читання І умовної частини повісті В. В. Бикова

«Альпійська балада»

(Уривки твору, подані в підручнику, слід поділити на 3-4 умовні частини відповідно до відведених за програмою годин. У нашому випадку це 3 умовні частини)

4. Словникова робота, обмін враженнями

5. Евристична бесіда, виконання творчих завдань

♦ Коли й де відбуваються події в повісті?

♦ Що нам відомо про головного героя, про його минуле?

♦ Як організовувалася втеча полонених із заводу?

♦ Що стало останньою краплею для бунту Івана?

♦ Ким виявилася випадкова попутниця героя?

♦ Опишіть думки й почуття головного героя.

6. Спостереження над сюжетом та композицією твору

Учитель. Сюжет твору не позбавлений пригодницького начала: в основі його — втеча з концентраційного табору, розташованого в Австрійських Альпах. Волею випадку, відстоюючи власну гідність у конфлікті з есесівцем, Іван Терешко здійснює ще одну, тепер уже вдалу, втечу із фашистського полону. Пригодницьке начало поступається далі лірико-романтичному і жертовно-героїчному: осмислюється традиційна вже, але невичерпна в художньо-філософських вимірах проблема «кохання і війна».

V. Закріплення знань, умінь та навичок

♦ Прокоментуйте спогад В. В. Бикова про історію написання повісті.

«Це трапилося в кінці війни в Австрійських Альпах.

Там був глибокий тил німецького рейху і, як повсюди в його тилу, було багато працюючих на війну промислових підприємств і, звісно, таборів одного разу ми зайняли якесь містечко й чекали нової команди. Довга колона артполку завмерла на околичній вуличці. І раптом біля однієї з дальніх машин на очі мені потрапила дівчинка — тендітненька, чорнява, у смугастій куртці й темній спідничці, вона оглядала обличчя бійців і заперечливо хитала головою.

— Кто єсть Іван? — питала вона.

само собою, Іванів у нас було багато, але жоден із них не здався їй тим, кого вона розшукувала. Ми спитали, якого саме Івана вона розшукує. Дівчина розповіла щось таке: її звуть Джулія, вона італійка з Неаполя. Рік тому, улітку 44-го, під час бомбардирування військового заводу вона втекла в Альпи, де й зустріла російського військовополоненого. Кілька днів вони блукали в горах, голодні й роздягнені, перейшли гірський хребет і одного разу туманного ранку натрапили на поліцейську засідку. Її схопили й знову кинули в табір, а що трапилося з Іваном, вона не знає.

Я згадав про цю історію 18 років потому, коли зайнявся літературою. І тоді я написав усе те, що ви прочитали в «Альпійській баладі»».

VI. Домашнє завдання

Розповідати про письменника; уміти переказувати першу умовну частину повісті, виділяти ключові епізоди, коментувати їх, висловлювати свої думки та враження.

VII. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

♦ Продовжте речення

«Новим аспектом у воєнній темі для мене було...»







На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.