Василь Володимирович Биков (1924-2003). «Альпійська балада» - БИЛИНИ ТА БАЛАДИ

Василь Володимирович Биков (1924-2003). «Альпійська балада» - БИЛИНИ ТА БАЛАДИ

Розробки уроків - Світова література 7 клас - 2015 рік

Тема. Василь Володимирович Биков (1924-2003). «Альпійська балада». Особливості сюжету і композиції повісті

Мета: навчальна: ознайомити учнів із життям і творчістю письменника, із сюжетом його твору; допомогти учням усвідомити ідейно-художні особливості останнього; розвивальна: розвивати образне та критичне мислення; розширювати кругозір; удосконалювати навички виразного читання прозових творів, виділення головного, коментування ключових епізодів; виховна: сприяти формуванню гуманізму, почуття справедливості, неприйняття зла, насильства та війни.

Обладнання: портрет письменника, видання його творів, ілюстрації до них, фрагменти кінофільму.

Теорія літератури: повість, сюжет, композиція, художній час, художній простір, ретроспективний час, художні образи, художні засоби, пейзаж.

Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань

Виразне читання віршів про війну, розповідь напам'ять, короткий аналіз, висловлення думок і почуттів

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку

Звернення вчителя до учнів

— Саме любов, котра народжується і перемагає, перемагає і в смертоносному вирі, зачавши нове життя, є магістральною проблемою кращої повісті В. В. Бикова «Альпійська балада» (1963) — твору, що завоював велику популярність не тільки у республіках колишнього Союзу, а й за кордоном. «Альпійська балада» В. В. Бикова — твір про кохання, кохання велике і прекрасне, яке в умовах смерті народжує життя. Саме тому автор і назвав свою повість баладою.

IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

1. Опрацювання матеріалів підручника про письменника В. В. Бикова

2. Доповнення вчителя, перегляд матеріалів до біографії, ілюстрацій до твору

— «Альпійська балада» — це гімн коханню, що нерозривно поєднане із моральним стоїцизмом простої людини, солдата, дух якого не зламали найжахливіші умови гітлерівського полону, зради і малодушність деяких його співвітчизників (коли герой ще на початку війни втікав з полону і переховувався в селянській хаті, він знову потрапив до фашистів через підлість кума господаря, через бажання пристосуванця-обивателя прислужитись окупантам), приниження, фізичні муки і сама смерть, що стала порятунком для дорогої тепер людини — ще зовсім недавно незнайомої і чужої іноземки Були надії на звичайне людське щастя, яке можливе в умовах миру: війна, програна гітлерівцями на Сході, йшла поступово до свого завершення.

3. виразне читання І умовної частини повісті В. В. Бикова

«Альпійська балада»

(Уривки твору, подані в підручнику, слід поділити на 3-4 умовні частини відповідно до відведених за програмою годин. У нашому випадку це 3 умовні частини)

4. Словникова робота, обмін враженнями

5. Евристична бесіда, виконання творчих завдань

♦ Коли й де відбуваються події в повісті?

♦ Що нам відомо про головного героя, про його минуле?

♦ Як організовувалася втеча полонених із заводу?

♦ Що стало останньою краплею для бунту Івана?

♦ Ким виявилася випадкова попутниця героя?

♦ Опишіть думки й почуття головного героя.

6. Спостереження над сюжетом та композицією твору

Учитель. Сюжет твору не позбавлений пригодницького начала: в основі його — втеча з концентраційного табору, розташованого в Австрійських Альпах. Волею випадку, відстоюючи власну гідність у конфлікті з есесівцем, Іван Терешко здійснює ще одну, тепер уже вдалу, втечу із фашистського полону. Пригодницьке начало поступається далі лірико-романтичному і жертовно-героїчному: осмислюється традиційна вже, але невичерпна в художньо-філософських вимірах проблема «кохання і війна».

V. Закріплення знань, умінь та навичок

♦ Прокоментуйте спогад В. В. Бикова про історію написання повісті.

«Це трапилося в кінці війни в Австрійських Альпах.

Там був глибокий тил німецького рейху і, як повсюди в його тилу, було багато працюючих на війну промислових підприємств і, звісно, таборів одного разу ми зайняли якесь містечко й чекали нової команди. Довга колона артполку завмерла на околичній вуличці. І раптом біля однієї з дальніх машин на очі мені потрапила дівчинка — тендітненька, чорнява, у смугастій куртці й темній спідничці, вона оглядала обличчя бійців і заперечливо хитала головою.

— Кто єсть Іван? — питала вона.

само собою, Іванів у нас було багато, але жоден із них не здався їй тим, кого вона розшукувала. Ми спитали, якого саме Івана вона розшукує. Дівчина розповіла щось таке: її звуть Джулія, вона італійка з Неаполя. Рік тому, улітку 44-го, під час бомбардирування військового заводу вона втекла в Альпи, де й зустріла російського військовополоненого. Кілька днів вони блукали в горах, голодні й роздягнені, перейшли гірський хребет і одного разу туманного ранку натрапили на поліцейську засідку. Її схопили й знову кинули в табір, а що трапилося з Іваном, вона не знає.

Я згадав про цю історію 18 років потому, коли зайнявся літературою. І тоді я написав усе те, що ви прочитали в «Альпійській баладі»».

VI. Домашнє завдання

Розповідати про письменника; уміти переказувати першу умовну частину повісті, виділяти ключові епізоди, коментувати їх, висловлювати свої думки та враження.

VII. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

♦ Продовжте речення

«Новим аспектом у воєнній темі для мене було...»