Дж. Олдрідж «Останній дюйм». Утвердження сімейних цінностей - БИЛИНИ ТА БАЛАДИ

Дж. Олдрідж «Останній дюйм». Утвердження сімейних цінностей - БИЛИНИ ТА БАЛАДИ

Розробки уроків - Світова література 7 клас - 2015 рік

Тема. Дж. Олдрідж «Останній дюйм». Утвердження сімейних цінностей

Мета: навчальна: зацікавити учнів актуальними проблемами стосунків батьків і дітей; спонукати до їх аналізу та прагнення вирішувати; розвивальна: розвивати образне, асоціативне та критичне мислення, навички пошуково-дослідницької роботи, роботи в групах та самостійної; виховна: сприяти формуванню кращих людських якостей, прагнення до добрих і щирих стосунків із близькими, розумного вирішення конфліктних ситуацій, самопізнання та самовиховання.

Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього, фрагменти кінофільму.

Теорія літератури: оповідання, художній образ, художні засоби.

Тип уроку: нетрадиційний урок (презентація міні-проекту).

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку

Звернення вчителя до учнів

— Сьогодні ми поговоримо про проблеми, які дуже гостро постають у творчості англійського письменника, австралійця за народженням Джеймса Олдріджа. Його твір — про красу чистих людських взаємин. Вибір шляху, вибір дії, вибір світогляду — ці питання щоденно стають перед нами, а чи правильний ми робимо вибір? Тема вибору — одна з основних у творчості письменника. А новела «Останній дюйм» допоможе нам розібратися в деяких актуальних проблемах сьогодення за допомогою презентації творчо-дослідницького міні-проекту.

ІІІ. Презентація творчо-дослідницького міні-проекту

1. Показ «режисерами» відеофільму власного виробництва (або презентація усного покадрового фільму)

(Бажано озвучити його відповідною музикою. Порівняти зі справжнім фільмом — продемонструвати «психологічні» фрагменти — кульмінаційні моменти .)

1- й кадр. Батько й син ідуть аеродромом. (Хлопчик плететься позаду Бена. )

2- й кадр. Деві веде літак зі слізьми на очах.

3- й кадр. Батько одягається на піщаному березі моря, син подає спорядження.

4- й кадр. Самотній хлопчик на березі пустельного моря.

5- й кадр. Батько бореться з акулою-кішкою.

6- й кадр. Деві тягне пораненого батька до літака.

7- й кадр. Хлопчик з напруженим лицем, учепившись за руль, веде літак.

8- й кадр. Батько й син в кабіні літака після приземлення. Бен із любов’‎ю та захопленням дивиться на сина.

2. Висловлення «літературознавцями» своєї думки стосовно поведінки батька Бена та його ставлення до сина

3. Доповідь «соціологів» про результати анонімного анкетування учнів класу з висновками

♦ Прочитайте запитання, поруч із номером запитання напишіть відповідь: завжди, інколи, дуже рідко, ніколи.

Анкета

1. Чи можете ви поділитися своїми проблемами з батьками?

2. Чи розуміють вас батьки?

3. Чи можете ви назвати когось зі своїх батьків другом, порадником?

4. Чи буваєте ви самотніми в житті?

5. Чи поділяють батьки, близькі ваші захоплення музикою, модою, проведенням вільного часу?

4. Проведення «аналітиками» у класі дослідження з приводу того, які асоціації виникають в однокласників зі словом самотність

Асоціативний кущ: самотність — сум, розчарування, нудьга, відчай, заздрість, замкнений простір, байдужість оточуючих, нерозуміння...

5. Складання «психологами» порад для Бена з метою поліпшення стосунків із сином

Методичний коментар. «Педагоги» аналізують анонімні відповіді однокласників на запитання «Якими би ви хотіли бачити ваші стосунки з батьками?».

Приклад відповідей

• Я хотів би (хотіла б), щоб батьки мене розуміли.

• Хочу, щоб батьки довіряли мені, ставились до мене як до дорослої людини.

• Я хотів би (хотіла б), щоб батьки мене не чіпали.

• Хочеться проводити разом більше вільного часу.

• Хочу, щоб батьки ніколи не кричали на мене.

• Я хотів би (хотіла б), щоб мені давали змогу бути більш самостійним (самостійною).

• Я хотів би (хотіла б), щоб наші стосунки і далі були такими гарними, як тепер.

6. Творчий практикум

• Прокоментуйте те з висловлювань видатних людей, яке найближче до душі.

«Дитина, яка терпить менше образ, виростає людиною, яка більше усвідомлює свою гідність» (М. Г. Чернишевський).

«Кожна людина відповідальна перед усіма людьми за всіх людей і за все» (Ф. М. Достоєвський).

«Людина створена для щастя, як птах для польоту» (В. Г. Короленко).

ІV. Рефлексія

• Що вдалося в проекті, що не зовсім?

• Чи примусила наша розмова глибше замислитися над особистими проблемами, шукати оптимальні шляхи їхнього вирішення?

V. Домашнє завдання

Скласти портрет ідеального батька (матері, бабусі, вихователя — когось із дорослих, хто займається вихованням дитини)

VI. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

• Продовжте речення.

«Участь у проекті дала мені...»