О. Генрі «Останній листок» - СВІТОВА НОВЕЛА
Розробки уроків - Світова література 7 клас - 2015 рік
Тема. О. Генрі «Останній листок». Новела «Останній листок» — гімн людині, здатній на самопожертву заради ближнього
Мета: навчальна: поглиблювати знання учнів із творчості американського письменника О. Генрі; удосконалювати навички аналізу художнього твору, вміння виділяти головні ознаки новели; розвивальна: розвивати вміння переказувати художній текст, аргументовано висловлювати особисте ставлення до проблем, що порушуються в творі; розширити знання про новелу; виховна: сприяти формуванню любові до життя, уміння виживати в світі попри всі негаразди, формуванню толерантності та гуманізму, естетичних смаків.
Обладнання: портрет О. Генрі, різні видання його творів, ілюстрації до них.
Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку
Звернення вчителя до учнів
— «У маленькому тілі часто таїться велика душа»,— говорить англійська приказка. Новела О. Генрі «Останній листок», із якою ми познайомимося на сьогоднішньому уроці,— яскраве тому підтвердження. А ще до її головної думки дуже підходить висловлення відомого французького письменника Р. Ролана: «Добро — не наука, воно — дія». Звісно, важливі й слова підтримки, але часто бувають ситуації, коли необхідно діяти, діяти швидко, безкорисливо, не чекаючи ні нагороди, ні вдячності, можливо, навіть із ризиком для себе. Про це — на уроці.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання. актуалізація опорних знань
1. Читання улюблених уривків з оповідання О. Генрі «Дари волхвів», переказ змісту, коментування, висловлення думок та вражень
2. Пояснення назви твору «дари волхвів»
3. Розповіді про найкращі подарунки, аргументування
IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
1. Виразне читання оповідання О. Генрі «Останній листок»
2. Словникова робота, обмін враженнями
3. Евристична бесіда (зокрема і за запитаннями підручника — вибірково), виконання завдань пошуково-дослідницького характеру
♦ Опишіть почуття, які викликала у вас новела під час читання.
♦ Де відбуваються події? (В одному районі Нью-Йорка. Там квартири дуже дешеві, тому саме в цьому районі оселилися люди мистецтва, шлях яких лежить через злидні.)
♦ Коли відбуваються описані події? Чому саме цієї пори року? (Восени, у листопаді; дерева скидають листя, природа в неприкрашеному вигляді, відчувається незахищеність перед зимою.)
♦ Чому героями новели є люди мистецтва? (Особливі люди, почуття розвинуті сильніше, легко поранити, образити, автор сам належав до цього світу.)
♦ Що є найстрашнішим ворогом цих людей? (Найбільший ворог для бідних голодних людей — холод, що несе хвороби.)
♦ Джонсі захворіла. Прочитайте опис пейзажу, який вона бачить з вікна. Яку роль відіграє ця замальовка? (Це безрадісний пейзаж, який передає стан безвиході, безнадії.)
♦ Чому містер Пневмонія почав перемагати дівчину? (Вона вирішила, що ніколи не одужає; ніщо не цікавило вже у житті; занепала духом; втратила надію; «почала рахувати карети у своїй похоронній процесії»; «діяла в інтересах гробаря».)
♦ Чому Джонсі рахувала листки?
♦ Чому автор обрав саме плющ?
Учитель. В оригіналі новели вжито слово vine, що перекладається як виноградна лоза і як плющ. Але перекладачі обирають слово плющ. І це не випадково. У християнській символіці плющ трактується як символ вічного життя і символ смерті. Плющ в’ється вгору, так і людина чіпляється за життя, коли хоче вижити, подолавши всі негаразди.
♦ Із якими труднощами зіткнулися молоді художниці?
♦ Чи однаково дівчата поводилися?
♦ Чи тільки завдяки вчинку Бермана Джонсі змогла одужати?
♦ Що допомагає героям новели перемогти життєві негаразди?
♦ Як ви гадаєте, чи випадковим є порівняння Бермана з Мойсеєм?
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Визначення елементів сюжету та позасюжетних елементів
Орієнтовна відповідь
Експозиція — опис кварталу, де поселились герої.
Зав'язка — хвороба Джонсі.
Розвиток дії — догляд Сью за хворою Джонсі.
Кульмінація — картина холодної осінньої негоди уночі.
Розв'язка — одужання Джонсі та смерть художника
Позасюжетні елементи: різні описи — портрети, пейзажі, діалоги.
VІ. Домашнє завдання
Знати зміст новели, уміти його коментувати, аналізувати, характеризувати героїв, висловлювати свої думки та почуття.
VІІ. Підбиття підсумків уроку
1. Інтерактивна вправа «Мікрофон»
♦ Продовжте речення
«Думаю, що ця новела цікава нинішньому молодому поколінню тим, що...»
2. Робота із сенканом
♦ Прочитайте сенкан. Настільки він відповідає вашим почуттям та враженням від твору О. Генрі?
Листочок
Осінній, трепетний.
Тремтить, тримається, не падає.
Вселяє віру і надію, хоч малу —дає.
Шанс.