А. Азімов «Фах». Роздуми про майбутнє людини і людства - СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА. Я І СВІТ
Розробки уроків - Світова література 7 клас - 2015 рік
Тема. А. Азімов «Фах». Роздуми про майбутнє людини і людства
Мета: навчальна: зацікавити учнів творчістю А. Азімова; допомогти глибше усвідомити ідейно-художній зміст оповідання «Фах»; розвивальна: розвивати образне, критичне мислення, навички виразного читання, стислого переказу твору; виховна: сприяти формуванню працелюбності, наполегливості, принциповості, прагнення до свідомого вибору майбутньої професії.
Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстративні матеріали, кінофільм (за вибором учителя).
Теорія літератури: оповідання, науково-фантастична література, художні образи, художні засоби.
Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку
Звернення вчителя до учнів
— «Навіть час не обмежує письменника: він може блукати в мороці, що передував сотворінню світу, і змальовувати майбуття, яке бачить, мов сьогоднішній день»,— писав відомий польський літературознавець Ян Парандовський. Твір А. Азімова відводить нас у далеке й досить оптимістичне, на відміну від Р. Бредбері, Г. Уеллса та інших, майбутнє. Але чи все нам подобається там? Про це — на уроці.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань
1. Розповідь про письменника, переказ першої умовної частини оповідання А. Азімова «фах», висловлення своїх думок та вражень
2. Визначення реалістичних рис у прочитаному тексті
(Перебування людей з особливими потребами в спеціальних закладах — інтернатах; навчання за книгами, проведення олімпіад, змагань з професійної майстерності, відбір кадрів тощо.)
IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
1. Виразне читання другої умовної частини оповідання А. Азімова «фах»
2. Словникова робота, обмін враженнями
3. Спостереження над текстом, виконання завдань пошуково-дослідницького характеру
♦ Дайте оцінку тому, що сталося з Тревіліяном під час Олімпіади.
♦ Яка система освіти панує в прийдешньому? Чому Інженеску назвав її найкращою?
♦ Що понад усе цінується в суспільстві майбутнього?
♦ Яку модель розвитку цивілізації створив письменник? Побудуйте схему.
Методичний коментар. Схема — це три концентричні кола. У центрі Земля — інтелектуальний ринок, центр підготовки фахівців. Друге коло — науково-технічний прогрес, інтелектуально кероване суспільство. Третє коло — Галактика, 1500 заселених планет різного класу, найвищий клас А.
Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
♦ Визначте коло проблем, порушених в оповіданні, поясніть одну з них.
Очікувані відповіді
• Суспільний устрій
• Освіта
• Вибір майбутньої професії
• Інтелектуальний пошук та здобуття знань. (Втілена через протистояння двох героїв: Арманда і Джорджа. Перший іде слідом за іншими, такими само, як і він, металургами. Йому достатньо знань, отриманих через стрічку. Інтелект Арманда являв собою застиглі знання. Він не вважав за потрібне самотужки опановувати і здобувати їх. Джордж, навпаки, прагнув досягти більшого. Це стало підтвердженням того, що юнакові притаманна здатність оригінально мислити, не зупинятися на досягнутому, здобувати все нові й нові знання.)
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Робота в парах
• Визначте особливості творчого методу А. Азімова (за вивченим твором та фактами біографії).
Очікувані відповіді
1) Спрямованість творів — гуманістична;
2) прогноз і типізація рис характеру, які притаманні людям майбутнього;
3) підхід до зображення світу майбутнього за допомогою жанру утопії;
4) розроблення жанру роману-попередження;
5) наявність філософських роздумів письменника з приводу перебігу розвитку історії як у майбутньому, так і в теперішньому;
6) оспівування мужності і винахідливості людей, їхньої спроможності змінити й удосконалити навколишній світ
VІ. Домашнє завдання
Знати зміст оповідання А. Азімова «Фах», уміти переказувати, аналізувати, характеризувати героїв, висловлювати свої почуття та враження
VІІ. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Займи позицію»
• Мені подобається система освіти, яку описав автор «Фаху».
Так |
Певною мірою |
Ні |