Вальтер Скотт - засновник історичного роману. Історія і художній вимисел у романі

Вальтер Скотт - засновник історичного роману. Історія і художній вимисел у романі

Зарубіжна література 7 клас І семестр - розробки уроків

Мета: ознайомити учнів із постаттю засновника історичного роману Вальтера Скотта; дати загальне уявлення про історичний роман як жанр літератури; здійснити аналітичне дослідження І розділу роману В. Скотта «Айвенго»; формувати аналітичні здібності учнів; розвивати навички роботи з хронотопом тексту; виховувати любов до Книги, повагу до минулого інших народів.

Обладнання: відеоролик про життя й творчість Вальтера Скотта, портрет письменника, тексти творів, презентація.

И холодное прошлое заговорит о походах, боях и победах...

В. Висоцький

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

- Завершено вивчення надзвичайно цікавої теми «Билини і балади». Яке враження залишили у вас вивчені твори?

- Який твір став вашим улюбленим? Чому?

- Що об'єднує билини і балади різних часів та народів?

- Як ви вважаєте, навіщо нам, читачам XXI століття, вивчати твори, що поетизують давнє минуле?

III. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Хоча вивчення билин і балад завершилось, зустріч з героїчним минулим триває. І сьогодні ми знову станемо свідками благородства і ницості, любові до рідної землі і ненависті до усього живого. Світ справжнього лицарства та героїзму втілив великий англійський письменник, засновник жанру історичного роману Вальтер Скотт у безсмертному творі «Айвенго». Жанр історичного роману відкрив для світової літератури нові горизонти. Ми вирушаємо до середньовічної Англії, до художнього світу «Айвенго» та спробуємо збагнути, чому саме ця епоха привернула увагу письменника, які саме історичні реалії відтворив В. Скотт у своєму романі. І чому нам, жителям України початку XXI століття, варто читати роман «Айвенго» В. Скотта.

IV. Робота над темою урока.

Відеоподорож до Шотландії.

Демонстрація відеоролика про життя й творчість В. Скотта

Бесіда:

- Яке враження справив на вас відеоролик про життя і творчість Вальтера Скотта? Наскільки він увиразнив ваше уявлення про письменника порівняно зі статтею підручника про нього?

- На які риси Вальтера Скотта як людини ви звернули увагу?

- Що, по-вашому, вплинуло на формування його світогляду та письменницького таланту?

- Яким було життя В. Скотта? Чи легкий випав йому життєвий шлях?

- Який внесок зробив митець у світовий літературний процес?

Творчий портрет письменника. (Метод «Гронування»)

Словникова робота.

Учитель. Згадайте визначення роману як жанру.

Роман - місткий за обсягом, складний за будовою прозовий епічний твір, у якому широко охоплені життєві події, глибоко розкривається історія формування характерів багатьох персонажів.

Романи бувають біографічні, автобіографічні, пригодницькі, побутові, соціально-філософські, психологічні, історичні.

Учитель. З яким із тільки що перелічених видів роману ми вже познайомилися? (Пригодницьким: Д. Дефо «Робінзон Крузо», Жуль Верн «П'ятнадцятирічний капітан», Р.Л. Стівенсон «Острів скарбів»)

Історичний роман - роман, побудований на історичному сюжеті, відтворює в художній формі якусь епоху, певний період історії.

У ньому історична правда поєднується з правдою художньою, історичний факт - з художньою вигадкою, історичні особи - з вигаданими особами тощо. Герої - представники різних соціальних класів, вищих і нижчих верств суспільства. Немає поділу на позитивних і негативних героїв. Мова наближена до епохи, але зрозуміла сучасному читачеві. Перший справжній історичний роман створив В. Скотт («Веверлі», «Роб Рой», «Айвенго» та ін.), який зумів поєднати історичний факт із художньою вигадкою, користуючись при цьому як романтичними, так і реалістичними засобами зображення. Цей тип роману дістав назву «вальтерскоттівський», справив великий вплив на розвиток історичного роману в європейських літературах. Важливу роль в історичному романі відіграє місцевий колорит - описи побуту, традицій, звичаїв і уявлень, які визначають своєрідність характеру й способу життя певного народу. Для сучасного історичного роману характерне зближення з іншими різновидами — пригодницьким, сенсаційним, психологічним та іншими романами.

- Зверніть увагу на епіграф нашого уроку. Як ви вважаєте, чи може історичний роман примусити «заговорити холодне минуле»?

Порівняльна таблиця «Історія та історичний роман у літературі».

Історія

Історичний роман

Наука, що оперує документально підтвердженими фактами. Не використовує емоційних оцінок, безпристрасна.

Жанр художньої літератури, мистецтва. У ньому все залежить від автора. Історична правда поєднується з письменницьким вимислом. (За літературним твором не можна вивчати історичні факти й події, оскільки вони подаються крізь призму письменницького бачення і розуміння.)

У центрі дослідження історії стоїть історична подія, її причини та наслідки.

Історична подія виступає тлом для зображення долі людини, що є головним предметом дослідження у літературному творі.

У полі зору історії знаходяться тільки ті люди, що стали видатними історичними особистостями.

Героями історичного літературного твору можуть бути будь-які люди, незалежно від їх соціального статусу та ролі в історії. Письменник з'ясовує та зображує причини трагізму долі людини в ході історичних подій. Досліджує минуле, щоб краще зрозуміти теперішнє.

У зображенні історичних осіб наука спирається тільки на документи та свідчення очевидців.

В історичному романі зображуються як історичні особистості, так і вигадані автором персонажі, які зазвичай є головними героями твору. В зображенні діячів історії письменники використовують як історично підтверджені факти, так і авторський вимисел.

Конфлікти тільки ті, що мали місце в історії людства. Мають глобальний характер.

Історичні конфлікти поєднуються з художніми конфліктами. Для автора більш значущими є ті протистояння, у яких вповні розкриваються характери й доля героїв художнього твору.

Історія використовує нормовану мову сучасного періоду з великою кількістю термінології та хронології. Стиль науковий.

Письменник бере за основу сучасну йому літературну мову та вносить елементи стилізації під старовину, використовує архаїчну та історичну лексику, яка допомагає читачеві уявити епоху, створює фон для розвитку сюжетної лінії історичного художнього тексту. Стиль художній.

Учитель. У романі «Айвенго» В. Скотт, використовуючи історичний сюжет, надає широку картину життя Англії XII століття, пов'язану з боротьбою саксів з норманами. Дія твору розгортається приблизно в 1194 році і пов'язана з поверненням до Англії після довгих років відсутності короля Ричарда I Левове Серце. На батьківщині йому довелося вести боротьбу з братом Джоном, який прагнув захопити престол, а також з норманськими баронами, що хотіли зберегти свою незалежність від королівської влади й свої привілеї. Таким є

Політичний конфлікт роману. Ускладнюється він конфліктом Національним, оскільки корінне населення, сакси, потерпають від норманів-завойовників. Для вільного саксонського селянина головним ворогом був норманський барон, отже, король міг розраховувати на підтримку народу в боротьбі з магнатами-норманами. Окрім того, у романі показані міжусобні війни, а також соціальні протести селян, доведених різними утисками та поборами до цілковитого розорення. Вони повстали проти своїх гнобителів або перетворилися на розбійників. Письменник показав також наявність

Релігійних конфліктів в Англії тих часів. Він правдиво зобразив зневагу християн-європейців до єврейського народу, до мусульман.

У романі поруч з вигаданими персонажами (Айвенго, Ровена, Ребекка, Ісаак, Седрік) діють реальні історичні особи (Ричард I, принц Джон). Усі персонажі мислять, відчувають у дусі свого часу, хвилюють їх загальнолюдські проблеми.

У романі багато пригодницьких елементів: засідки, переслідування, неочікувані події, несподіваний порятунок. Дуже багато таємничих обставин, які мають реальне пояснення: герої часто з'являються під чужим іменем, переодягнені так, що навіть близькі люди не можуть їх упізнати. Усе це захоплює читача, інтригує його.

- Які ж основні теми твору? (Зображення історичного минулого Англії, боротьба англосаксів з норманами, доля лицаря Айвенго.)

V. Аналітичне дослідження тексту І розділу роману Вальтера Скотта «Айвенго»

Бесіда на з'ясування первинного сприйняття тексту

- Чи всі прочитали твір? Хто з вас читав повний текст? Хто працював з фрагментами, вміщеними в підручнику?

- Які враження залишив у вас роман? Що сподобалось? Що ні?

- Які труднощі викликала робота над першими розділами тексту?

- Про що, як ви вважаєте, нам слід поговорити на уроці?

Аналіз тексту І розділу роману «Айвенго»

- Зверніть увагу на епіграф до першого розділу. Як ви гадаєте, чому автор обрав рядки зі славнозвісної «Одіссеї» безсмертного Гомера? (З одного боку, автор одразу «відсилає» читача до давніх часів, створює певну емоційну атмосферу, з іншого - читачу зрозуміло, що в першому розділі мова піде про звичайних людей - свинопасів. Окрім того, «Одіссея» розповідає про довгий та важкий шлях героя до рідної домівки. Можливо, роман розповість про шлях додому героїв Вальтера Скотта?)

- Де відбуваються події роману? Коли? (XII століття, Англія, часи правління Річарда І.) Що, по-вашому, визначає розвиток подій у творі, художній простір чи художній час?

- Як описує автор місцевість? На чому акцентує увагу читача? («У мальовничому куточку веселої Англії, який зрошується річкою Дон, за давніх часів простиралися неозорі ліси, що вкривали більшу частину невимовно гарних пагорбів і долин, котрі лежать між Шефілдом і чудовим містечком Донкастер. Залишки цих величезних лісів зостались і понині довкола маєтків Вентворт, Ворнкліф-парк і поблизу Ротергема. За сивої давнини ці краї тримав у страху казковий вонтлейський дракон; тут відбувалися запеклі битви між Білою та Червоною Трояндами; і саме тут за старих часів гуртувалися ватаги тих зухвалих розбійників, звитяги й чини яких уславили народні балади.» Перед читачем постає велична картина старовинної Англії, автор пов'язує славетну історію з народною фантазією, згадуючи народні легенди та балади. Таким чином місцевість немовби оживає, стаючи ще одним персонажем розповіді.)

- Чому автор згадує про війну між Білою та Червоною Трояндами, яка, до речі, сталася у XV столітті? (Підкреслює, наскільки важливою є ця місцевість для історії Англії. Крім того, Вальтер Скотт був людиною, чиє життя пройшло на межі XVIII-XIX століть, і намагався зрозуміти причини й коріння суспільних проблем свого часу, шукаючи на це відповіді в давнині.)

- Що автор повідомляє про історичну ситуацію? Який історичний конфлікт визначив подальшу долю Англії та її народу? (Конфлікт між норманами та англосаксами. Історична подія - завоювання Англії Вільгельмом Завойовником.)

- На які дві великі групи розподіляє автор персонажів, що діятимуть у тексті? Які характеристики дає автор саксам та норманам?

Історична доленосна подія: битва при Гастинзі (1066) (точка відліку)

Історичне тло: XII століття. Англія. Правління короля Річарда 1

Сакси

Нормани

Поневолені

Завойовники

Мова простолюдинів

Мова державна

Поставлені в тяжкі умови виживання, приречені на вимирання

Владарюють в Англії

Ненавидять і страждають

Радіють та вихваляються перемогою

- Що об'єднує два непримиримі світи? (Разом творять історію Англії. Хоча стрижень нації — сакси!)

- Чому першими персонажами, з якими познайомив читача автор, були не поважні норманські або саксонські барони, а сакси-простолюдини: раб-свинопас Гурт та блазень Вамба? (На початку твору автор дає зрозуміти, що роль народу у творенні історії така ж велика, як і державних мужів. І що в зламні періоди історії найбільше страждає простолюд, який опиняється під подвійним тиском як власних баронів, так і завойовників.)

- Прочитайте опис героїв. На який елемент одягу звертає увагу автор? (На ошийник рабів.) Чому? (Вони представники найбезправнішої верстви суспільства. Проте рабами сакси відчувають себе з часів поневолення норманами.)

- Навколо якої теми точилася їхня розмова? (Навколо норманів та саксів.) Чому? (Читач розуміє, наскільки саксонський народ ненавидить завойовників.)

- Як через розмову героїв у тексті оживає епоха? (Герої використовують звороти, слова, не притаманні мові сучасного світу: «- Клянуся святим Дунстаном, - відповів Гурт, - ти кажеш правду, хоч вона й гірка. Нам залишилося тільки повітря, щоб дихати, та і його не забрали тільки тому, що інакше ми не виконали б роботу, завдану на наші плечі.

Що смачніше та масніше, те до їхнього столу; жінок найкрасивіших - на їхні ложа; найкращі й найхоробріші з нас повинні служити у чужоземних військах і встеляти своїми кістками далекі краї, а тут мало хто залишається, та й ті не мають ані снаги, ані охоти захищати бідолашних саксів».)

- Чому розмова могла мати трагічні наслідки для героїв, якби хтось із норманів її почув? (Нормани жорстоко розправлялися з усіляким проявом непокори.)

- З якими персонажами ми познайомилися опосередковано через розмову Гурта та Вамби? (Із Седріком Саксом та Реджинальдом Фрон де Бефом, Філіпом де Мальвуазеном.) Як ви вважаєте, чому?

- Як змінюється погода в кінці розділу? Навіщо, по-вашому, автор насилає грозу? («Поглянь, вітру немає, а дуби тріскотять і стогнуть, як у бурю. Помовч-но краще, та поспішаймо додому, перш ніж нас закрутить гроза! Ніч буде страшною».) Чому? (Наближається небезпека. Але найголовніше те, що завдяки бурі автор збере під дахом замку Седріка Ротервудського майже всіх героїв свого роману й визначить зав'язку розвитку сюжетної лінії твору.)

VI. Підсумок.

- Як, по-вашому, переплітаються історія та вимисел вже в першому розділі роману?

- У чому важливість першого розділу для осмислення тексту роману?

- Як ви гадаєте, чому автор обирає саме цю добу?

- Яка роль природи у смисловому полі першого розділу?

- Які ознаки історичного роману ви помітили під час дослідження тексту І розділу?

- Як ви зараз розумієте епіграф до І розділу? Прочитайте слова Володимира Висоцького, взяті за епіграф до нашого уроку. Наскільки, по-вашому, він є вдалим?

- Яким чином, вивчаючи історію іншого народу, ми можемо краще пізнати свою?

Метод «Прес».

- Чим цікавий цей роман для сучасного читача?

VII. Домашнє завдання.

Знати зміст р. ІІ - VIII, виписати цитати до образу Айвенго*.