Вальтер Скотт (1771-1832). «Айвенго». В. Скотт — засновник історичного роману - БИЛИНИ ТА БАЛАДИ
Розробки уроків - Світова література 7 клас - 2015 рік
Тема. Вальтер Скотт (1771-1832). «Айвенго». В. Скотт — засновник історичного роману. Історія і художній вимисел у романі «Айвенго»
Мета: навчальна: ознайомити учнів із життям і творчістю письменника, з історичною основою та сюжетом роману «Айвенго»; розвивальна: розвивати образне та критичне мислення, навички виразного і вдумливого читання епічних творів, виділення основних епізодів, їх коментування, висловлення власних думок та вражень; виховна: сприяти формуванню почуття гідності, справедливості, поваги до кращих духовних надбань минулих епох, любові до читання.
Обладнання: портрет письменника, видання роману, ілюстрації до біографії та до твору, фрагменти кінофільму.
Теорія літератури: історичний роман, художній час, художній простір, інтрига, художні образи, художні засоби.
Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Аналіз контрольної роботи
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку
Звернення вчителя до учнів
— Образи лицарів і «благородних розбійників» оспівані не тільки в легендах, баладах та народних переказах, а й у творах багатьох письменників, зокрема в історичному романі Вальтера Скотта «Айвенго», із творчістю якого ми познайомимося на сьогоднішньому уроці. Цей твір — нове слово у світовій літературі, перший історичний роман, до того ж найвищого ґатунку — із багатьма цікавими сюжетними лініями, інтригами, пригодами, поєдинками, із яскраво виписаними художніми образами.
IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
1. Опрацювання статті підручника про письменника (або слухання повідомлення учня), ознайомлення з матеріалами рубрик 2. Виразне читання першої умовної частини твору В. Скотта «Айвенго»
Методична порада. Увесь наявний текст твору, наданий у підручнику, слід поділити на три умовні частини. Якщо твір опрацьовується повністю, то його теж треба поділити на 3-4 частини відповідно до кількості запланованих уроків.
3. Словникова робота
Нормани — до вікінгів Скандинавії, до данів в Англії, до словенів на Русі термін нормани франками застосовувався тільки як узагальнюючий (люди з півночі), що спустошували з VIII по XI століття морськими розбійницькими набігами християнські міста півдня Європи. Їх ще називали варягами.
Барон — один із титулів феодальної аристократії.
Лицар, рицар — середньовічний титул в Європі.
Йомени — починаючи з періоду норманського завоювання Англії в ХІ столітті соціальний статус індивідуума дуже жорстко прив’язується до кількості землі і ступеня володіння нею. І саме поняття йомен починаючи з темних віків позначає людину, яка володіє своїм наділом по праву фрігольда, копігольда чи оренди.
Франкліни — дрібна шляхта, небагаті землевласники.
Олдермен — термін англосаксонського походження, що позначав шляхетного правителя графства, після норманського вторгнення був замінений словом шериф. Із ХІХ століття до скасування цього інституту в 1974 році олдермени були старшими членами міських чи сільських рад в Англії й Уельсі, їх обирали інші члени ради. Цей титул збережений у Лондонському Сіті. Сьогодні Олдермен — це член муніципальних зборів або муніципальної ради у деяких англомовних країнах.
4. Бесіда за запитаннями підручника, виконання завдань (вибірково), обговорення, висловлення своїх думок і вражень
5. Робота зі словником літературознавчих термінів. Запис визначень історичний роман, інтрига, художній час, художній простір
V. Закріплення знань, умінь та навичок
1. Фронтальне опитування
♦ Відтворіть панораму соціального життя середньовічної Англії. (Сваволя гнобителів — вельмож; вельможі зневажали Державну раду Англії, дбали про укріплення своїх замків; усі барони намагалися збити собі таке військо, щоб стати могутньою фігурою; завоювання Англії норманським герцогом Вільгельмом — ще тяжча тиранія вельмож та страждання нижчих верств; уся влада в руках норманських баронів, а всі саксонські вельможі позбавлені права на спадщину; усі королі норманської крові віддавали явну перевагу одноплеменцям; уживали тільки франко-норманської мови, французька мова була мовою почестей, лицарства і правосуддя. Дві сили протиставлені одна одній — це сакси (корінне населення Англії) і нормани (загарбники).)
♦ Назвіть героїв роману та сюжетні лінії.
Сюжетні лінії |
Герої роману |
Лінії кохання: Айвенго — Ровена; Айвенго — Ребека |
Айвенго, Ровена, Ребека, Седрік Сакс, Ісаак із Йорку |
Політична лінія: король Ричард — принц Джон |
Принц Джон, Річард Левове Серце (Чорний Лицар), Фрон-де-Беф, де Брасі, Фіц-Урс, де Буагільбер |
Локслі, лісові розбійники |
Локслі |
Жорстокі звичаї та забобони середньовічної доби; Ребека — де Буагільбер |
Ребека, де Буагільбер, Лука Бомануар, Ісаак, Гурт, Вамба |
2. «Це цікаво!»
Є у Шотландії, у самому центрі Единбурга, на Принцес-стріт, незвичайний пам’ятник. Ця величезна споруда складається зі стрілоподібної вежі 60-метро- вої висоти, що нагадує готичні собори Під її покрівлею, на постаменті, до якого ведуть сходи,— статуя Вальтера Скотта з білого мармуру. Письменник сидить із книгою в руці Поруч із ним — улюблений собака, який віддано дивиться на хазяїна. У нішах вежі — фігури героїв книжок В. Скотта. Це одна з визначних пам’яток столиці Шотландії. Але життя Вальтер Скотта продовжується не в білому мармурі, а в його чудових творах, серед яких «Айвенго» — найкращий.
VI. Домашнє завдання
Уміти розповідати про письменника, прочитати першу умовну частину роману, переказувати, виділяти основні епізоди, висловлювати свої думки та враження
VII. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
♦ Доповніть речення.
«Найбільше враження на мене справив епізод ... , тому що...»