Олександр Грін. Пурпурові вітрила. Символіка образу пурпурових вітрил

Олександр Грін. Пурпурові вітрила. Символіка образу пурпурових вітрил

Зарубіжна література 7 клас ІІ семестр - розробки уроків

Мета: продовжити аналітичне дослідження тексту повісті-феєрії «Пурпурові вітрила»; з’‎ясувати символіку образів пурпурових вітрил; сприяти формуванню кращих моральних якостей учнів.

Обладнання: фрагменти художнього фільму «Пурпурові вітрила», пісня «Пурпурові вітрила» у виконанні співачки Ассоль.

...Человек в порыве к счастью способен

своими руками совершать чудеса.

К. Паустовский

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань учнів.

Завдання. Установіть хронологічну послідовність подій.

Зустріч Ассоль з Греєм.

Іграшка у вигляді корабля.

Розповідь Хіна Меннерса.

Випадок з картиною.

Грей стає капітаном.

Зустріч Ассоль з Еглем.

Грей купує тканину для вітрил.

Перевірка домашнього завдання.

ІІІ. Оголошення теми й завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів

Учитель. «Пурпурові вітрила» - це яскрава розповідь про досяжне щастя, на яке заслуговують Ассоль і Грей. Сьогодні, на мою думку, як ніколи Грін потрібен сучасності. Артур Грей - цілеспрямована особистість, лідер, Ассоль - творча натура з сильним характером, невже вони не герої нашого часу? І у них є душа! Чарівність твору в «странных летящих душах» автора і його героїв. Уважний читач, який має «живу душу» знайде в «Алых парусах» - прекрасний символ вічних цінностей. У Гріна твір пронизаний біблійними образами - символами і якщо їх знати, то повість читається як притча про порятунок чистої дитячої душі, і щастя герої знаходять у небесному раю. Істина - душа - чудо - нова душа - радість - прощення - слово - любов - все це ми знайдемо у символіці Гріна і словах Грея: «... я понял одну нехитрую истину. Она в том, чтобы делать так называемые чудеса своими руками. Когда душа таит зерно пламенного растения - чуда, сделай ему это чудо, если ты в состоянии. Новая душа будет у него и новая у тебя. Но есть не меньшие чудеса: улыбка, веселье, прощение, и - вовремя сказанное, нужное слово. Владеть этим - значит владеть всем. Что до меня, то наше начало - ... - останется нам навсегда в алом отблеске парусов, созданных глубиной сердца, знающего, что такое любовь». «Алые Паруса» - це прекрасний багатозначний символ. Колір вітрил підібраний досить вдало: «совершенно чистый, как алая утренняя струя, полный благородного веселья и царственности... он рдел как улыбка, прелестью духовного отражения».

В українській мові виникли проблеми з перекладом: «пурпурові» — це «пурпурные» тобто, фіолетово-червоні. У словнику "алый" українською перекладається як "червоний, ясно - червоний, яскраво - червоний". «Червоні вітрила» — це «красные», а Грін відмовився від цього кольору.

Хотілося б сказати, що у повісті кольори відіграють свою роль: Каперна з сірими дахами, а корчма навіть чорна, сіра хустинка Ассоль, прізвище Грей означає «сірий» . На сірому тлі червоні вітрила особливо виразні.

Завдання. Скласти ланцюжок «Хто взяв участь у створенні дива?».

Бесіда.

- Чому Грей так довго і прискіпливо вибирав відтінок кольору шовку для вітрил? («Роясь в легком сопротивлении шелка, он различал цвета: красный, бледный, розовый и розовый темный; густые закипи вишневых, оранжевых и мрачно-рыжих тонов; здесь были оттенки всех сил и значений, различные в своём мнимом родстве, подобном словам: «очаровательно»- «прекрасно»-«великолепно» -«совершенно»; в складках таились намёки, недоступные языку зрения, но истинный алый цвет долго не представлялся глазам нашего капитана... Наконец, один цвет привлёк обезоруженное внимание покупателя...

Этот совершенно чистый, как алая утренняя струя, полный благородного веселья и царственности цвет являлся именно тем гордым цветом, какой разыскивал Грей. Он рдел, как улыбка прелестью духовного отражения». И вот паруса установлены на корабле: «... воздушный напор усилился, рассеял туман и вылился по реям в легкие алые формы, полные роз. Розовые тени скользили по белизне мачт и снастей, всё было белым, кроме раскинутых плавно двинутых парусов - цвета глубокой радости».)

- Як ви думаєте, чому Олександр Грін пофарбував вітрила в алый колір? Символом чого вони виступають?

Словникова робота.

Символ - предметний або словесний знак, який опосередковано виражає сутність певного явища. Він завжди розрахований на виявлення «таємної», нез’‎ясованої суті предмета, образу, явища. Носіями символічного змісту в творі можуть бути будь-які елементи, персонажі, порівняння, художні деталі, пейзажі, метафори.

Пурпурові вітрила - символ мрії, надії на краще, величі кохання.

Назва яхти Грея «Секрет» - символ пошуку сенсу людського життя.

Море - символ непередбачуваності життя людини й водночас символ волі.

Каперна - символ людського зла та жорстокості.

Зоря - символ здійснення мрій, пробудження душі, кохання.

Учитель. Пурпуровий колір вітрил, які несуть на своїх крилах втілення мрії в життя - це символ відображення духовного світу Ассоль і Грея. Зверніть увагу на корабель Грея. Які асоціації викликають у вас ці «надутые ветром» алые паруса? (Цвет глубокой радости, символ любви, паруса мечты, романтика, ожидание, творчество, осуществленное чудо, надежда, торжество счастья, символ победы, веры, гармония моря и любви, символ рая).

Учитель. «Разбрасывая веселье, он (корабль) пылал, как вино, роза, кровь, уста, алый бархат и пунцовый огонь. Корабль шёл прямо к Ассоль».

Гронування.

Учитель. Звернемось до епіграфу уроку, чи погоджуєтесь ви з К. Паустовським, який стверджував, що «...человек в порыве к счастью способен своими руками совершать чудеса»?

- Чи потрібні у нашому житті чудеса, «нужны ли нашему времени такие неистовые мечтатели», яким був Олександр Грін?

Учитель. Інколи серед реальної дійсності, де, здавалося, немає місця «мечтам о счастье с алыми парусами», вірити в диво просто необхідно, зробити краще своє життя - це справа кожної людини.

V. Рефлексія.

Прийом «Кроссенс».

Самостійно скласти кроссенс і пояснити взаємозв’‎язок між його елементами.

Учитель. Можливо, феєрія «Пурпурові вітрила» спонукає вас бажати щастя так сильно і гаряче, як бажала його Ассоль, і сповнить ваші серця передбаченням дива. А може ви, як Грей, захочете побудувати корабель і пливти під пурпуровими вітрилами. Якщо ви розкриєте світу своє серце, то повірите, що над океаном з’‎являться пурпурові вітрила і скрипка заспіває над океаном.

VI. Домашнє завдання.

Дати письмову відповідь на питання: «Які істини я відкрив для себе, прочитавши повість «Пурпурові вітрила»?»На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.