Конфлікт високих прагнень Дон Кіхота та буденної дійсності, неможливості реалізації ідеалів героя. Дон Кіхот і Санчо Панса - парні образи, у яких втілено високу мрію і прагматизм
Відродження
Мета:
✵ навчальна: продовжити читання роману; порівняти характери головних героїв роману, зробити висновки про причини їх вчинків; учити працювати із цитатним матеріалом;
✵ розвивальна: розвивати навички вдумливого читання;
✵ виховна: виховувати почуття толерантного ставлення до оточення.
Тип уроку: узагальнення та закріплення здобутих раніше знань із застосуванням уже сформованих умінь і навичок.
Обладнання: ілюстрації до роману; тексти І частини роману «Дон Кіхот».
Взагалі, усе смішне сходиться з великим...
Ж.-Ф. Мармонтель
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Усне словесне малювання
✵ Опишіть, як ви уявляєте головного героя роману Мігеля де Сервантеса «Дон Кіхот».
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Слово вчителя
— Герой роману «Дон Кіхот» живе заради лицарських ідеалів благородства, честі, мужності, про які він прочитав у книжках. Дон Кіхот стає мандрівним лицарем, щоби захищати слабких і пригноблених, битися з ворогом. Багата уява Дон Кіхота робить зі шкапи — бойового скакуна Росінанта, із сільської дівчини - прекрасну благородну даму Дульсінею, котрій він присвячує свої лицарські «подвиги». Землероб Санчо Панса стає зброєносцем «лицаря». Та герой натрапляє на проблему, яка полягає в суперечності між лицарськими ідеалами Дон Кіхота і реальною дійсністю, яка зовсім не ідеальна. Тож спробуймо зрозуміти, яким же насправді був Дон Кіхот.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Робота з текстом
(Відповіді учні підтверджують цитатами з тексту.)
✵ Де і за яких обставин відбулось посвячення Дон Кіхота в лицарі?
✵ У чому пародійність цього посвячення?
✵ Чому пастух Андреас не залишився вдячним Дон Кіхотові за те, що той заступився за нього?
✵ Ким були «десять велетнів», з якими Дон Кіхот вступив у поєдинок?
✵ Якою була причина цього поєдинку?
✵ Чому герої роману — священик та цирульник — спалюють книжки Дон Кіхота?
✵ Чи можна назвати їхній вчинок варварством?
✵ Чому Санчо Панса вирішив усе ж таки супроводжувати Дон Кіхота?
✵ Чому Дон Кіхот вирішив боротися з вітряками?
✵ Що на це йому відповідає Санчо Панса?
2. Складання характеристик героїв роману
Характеристика Дон Кіхота та Санчо Панса
|
Дон Кіхот
|
Санчо Панса
|
|
✵ Бідний ідальго;
✵ захопився лицарськими романами і прагне змінити світ;
✵ вигадав собі нове ім’я, живе у своєму вигаданому світі;
✵ риси характеру:
✵ безкорисливість;
✵ щедрість;
✵ щирість;
✵ довірливість;
✵ наївність;
✵ безрозсудна сміливість;
✵ енергійність;
✵ підкреслена серйозність (відсутність почуття гумору);
✵ рішучість;
✵ скромність;
✵ делікатність;
✵ аскетизм (байдужість до матеріальних благ та здоров’я);
✵ почуття гідності
|
✵ Бідний селянин;
✵ «багатий на дітей і бідний на статки»;
✵ погодився мандрувати з корисливих мотивів;
✵ не вміє читати й писати;
✵ риси характеру:
✵ мріє розбагатіти;
✵ обережний;
✵ егоїст;
✵ не наражається на небезпеку без поважної причини;
✵ боязкий;
✵ здатний на співчуття;
✵ прагне справедливості;
✵ обмежений у мріях;
✵ «прикутий до землі»;
✵ тверезий практик
|
Висновок. Результатом спілкування головних героїв є те, що Дон Кіхот стає обережнішим, враховує реалії життя, вчиться народної мудрості, а Санчо Панса захоплюється ентузіазмом Дон Кіхота, стає менш корисливим та більш справедливим і сміливим.
3. Сміхова стихія в романі
Бесіда
✵ Дайте визначення комічного. (Комічне — смішне в житті та мистецтві. Для комічного характерним є зображення різних життєвих невідповідностей, відхилень від норми, суспільних недоліків з позиції високого естетичного ідеалу, який художник має в душі та утверджує в мистецтві.)
✵ Які комічні сцени є в проаналізованих розділах роману?
4. Словникова робота
«Вічні» образи — це такі образи, які за глибиною художнього узагальнення виходять за межі конкретних творів та зображеної в них історичної доби, містять невичерпні можливості філософського осмислення буття.
5. Бесіда
✵ Як ви вважаєте, що дало підстави віднести образ Дон Кіхота до «вічних»?
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Робота з епіграфом уроку. Методика відкритого запитання
✵ У XIX ст. набуло поширення поняття «донкіхотство». Як ви його розумієте?
✵ Чи можливе, на вашу думку, «донкіхотство» у XXI ст.?
VI. ДОМАШНЯ РОБОТА
1. Підготувати розгорнуті відповіді на запитання, сформульовані у ході заключного етапу уроку («відкриті запитання»).
2. Знайти комічне у творі та елементи пародії.
3. Підготувати розповідь про місце автора у творі.