Рей Дуглас Бредбері. «451° за Фаренгейтом». Натовп і влада. Важке прозріння особистості в тоталітарному суспільстві - IІ семестр
Розробки уроків - Зарубіжна література 9 клас - 2017 рік
Мета: формування предметних компетентностей: визначити бачення письменника у визначенні проблеми «натовп і влада», «особистість у тоталітарному суспільстві»; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв'язного мовлення, критичного мислення, ідейно-художнього аналізу твору; виховувати у старшокласників потребу у високих естетичних та гуманних цінностях; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: розвивати навички оцінювання культурно-мистецьких явищ; комунікативної: розвивати навички роботи в парі та в колективі; інформаційної: розвивати навички роботи із підручником та уміння критично оцінювати теоретичний матеріал; загальнокультурної: виховувати прагнення до літературної освіти, естетичний смак; розширювати кругозір школярів.
Тип уроку: удосконалення вмінь та навичок.
Основні терміни та поняття: сюжет, ідея, проблематика, художні образи, художні засоби.
Міжпредметні зв'язки: історія.
Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Евристична бесіда
♦Де в романі явно виражена фантастика, а де — реальність?
♦ Назвіть символи механізації людства, описані Бредбері. (Перший — «механічний пес» - кібер, призначений для виловлювання «злочинців», які вибиваються з системи. Другий — модернізоване телебачення. Телевізорна стіна — символ людського байдужості, атрофії душі і інтелекту людини майбутнього.)
III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Бесіда
♦ Чи погоджуєтеся ви з твердженням Бітті, що людина живе заради задоволення та гострих відчуттів?
♦ Чи щасливі насправді люди в державі майбутнього? Свою думку аргументуйте. (Люди розучилися робити найголовніше, те, що відрізняє їх від тварин, — думати. І цей протиприродний бездумний стан призводить до душевного дискомфорту, самогубств, сплесків агресії.)
♦ Чому, на вашу думку, особистість, що вміє думати, — головна перешкода до «всезагального щастя»?
2. Складання характеристики образу Гая Монтега (робота в групах)
♦ Схарактеризувати духовну еволюцію головного персонажа роману — Гая Монтега.
1- ша група — зустріч із Клариссою.
Пробудження від «сплячки» відбувається в той день, коли Гай зустрічає юну дівчину, Клариссу Маклеллан. Кларисса не така, як усі: вона являє собою тип так званого «природного людини», що не адаптованого до технократичної цивілізації.
2- га група — зустріч із Фабером.
У житті Монтега з’являється новий духовний наставник — колишній професор англійської мови Фабер, людина старомодна і інтелектуальний. Той довершує розпочате Клариссой: відкриває йому очі і ставить все на свої місця.
3- тя група — період поневірянь символізує остаточний розрив головного героя з його соціумом. Монтег-утікач вже втратив свій соціальний статус, став блукачем. Самотність на тлі природи стало для нього катарсисом, очищенням.
4- та група — зустріч з однодумцями — «людьми-книгами». Кожен з таких людей вивчив напам’ять якийсь літературній або публіцистичний твір, який увійшов до світової скарбниці культури. Вони не тільки хранителі культурних традицій — вони ще й намагаються жити в гармонії з іншими людьми і з природою.
2. Бесіда
♦ Згадайте, яка книга перевернула душу Монтега? Чому він намагається врятувати саме її? (Він врятував Біблію, зокрема, Книгу Екклезіаста, де сконденсована мудрість століть. Герой книги, як і мудрець Екклезіаст, впевнений, що все повернеться на круги своя.)
♦ З книги почалося одужання Монтега, але з книгою в його життя увійшло страждання. Що йому довелося пережити після того, як він сховав у себе книги? (Підозра, недовіра, зрада дружини, відмова сусідів від спілкування з ним, підпал його будинку, переслідування, втеча героя і т. ін.)
♦ Роман завершується масштабною війною та бомбардуванням, але наприкінці твору звучить легенда про Фенікса. Для чого автор уводить цю легенду? Коментар вчителя. Важливе місце в романі посідає тема Апокаліпсису.
Апокаліптичні бачення світу сформувалося в американській фантастиці після вибуху атомної бомби в 1945 р. Протягом всієї розповіді в «451° за Фаренгейтом» трапляються згадки про майбутню війну. І не випадково книга закінчується вибухом атомної бомби. Бредбері вважає, що потрібно повернути світ до початкової точки відліку.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Паспорт твору
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Написати твір-роздум «Доля книги у ХХІ ст.» або «Яку книгу я б вивчив напам’ять, щоб передати нащадкам?».
2. Прочитати роман Гарпер Лі. «Убити пересмішника».
3. Індивідуальне завдання. Підготувати повідомлення або презентацію а) «Життя та творчість Гарпер Лі»; б) «Закони Джима Кроу»; в) «Пересмішник».
Автор |
Р. Д. Бредбері |
Назва |
«451° за Фаренгейтом» |
Рік написання |
1953 |
Жанр |
Соціальна антиутопія |
Тема |
Побудова суспільства в майбутньому. Тяжке прозріння людини в тоталітарному суспільстві |
Ідея |
Читання книг, освіта врятують світ від загибелі |
Проблематика |
Знецінення культури, тотального контролю, інакомислення, натовп і влада |
Символіка |
Механічний пес — символ тоталітаризму, репресії, він нагадує про покарання за незгоду з суспільством, за намагання вибитися із «загального кола» |