ЖІНОЧІ ОБРАЗИ ПОВІСТІ «ҐОБСЕК» О. ДЕ БАЛЬЗАКА - РЕАЛІЗМ

ЖІНОЧІ ОБРАЗИ ПОВІСТІ «ҐОБСЕК» О. ДЕ БАЛЬЗАКА - РЕАЛІЗМ

Усі уроки зарубіжної літератури. 9 клас. II семестр - 2017 рік

Мета (формувати компетентності): предметні (розуміння значення жіночих образів повісті О. де Бальзака «Ґобсек»; уміння характеризувати засоби розкриття проблематики й художніх образів твору; словниковий запас; розвинені зв'язне мовлення та критичне мислення; навички ідейно-художнього аналізу літературних творів; потребу сповідувати високі естетичні й гуманні цінності); ключові (уміння вчитися: активну пізнавальну діяльність і критичне мислення; комунікативні: навички спілкування в колективі й ведення дискусії; інформаційні: вміння визначати головне та роль деталі в тексті; навички роботи з художнім текстом великого обсягу; загальнокультурні: прагнення до саморозвитку й самовдосконалення; світогляд).

Тип уроку: урок формування знань, умінь і навичок.

Основні терміни й поняття: проблематика, художній образ, художні засоби.

Міжпредметні зв'язки: історія, географія, економіка.

Обладнання: підручник; літературознавчий словник; портрет письменника, видання його творів, ілюстрації до них; роздавальний матеріал за темою уроку; медіазасоби.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель. «Моральність народів залежить від поваги до жінки»,— вважав німецький учений, філософ Вільгельм Гумбольдт. «У жіночому люстерку віддзеркалено всю долю суспільства, а в жіночих будуарах розв’‎язуються духовні проблеми історії...» — стверджував Бальзак. Тому описані письменником у повісті «Ґобсек» жіночі образи надзвичайно важливі для розкриття теми та ідеї цього твору. їм автор приділяє багато уваги в сюжеті. Про них і поговоримо сьогодні на уроці.

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Перевірка домашнього завдання

Робота з текстом літературного твору

ü Перекажіть другу умовну третину повісті О. де Бальзака «Ґобсек».

IV. РОБОТА НАД ТЕМОРЮ УРОКУ

1. Слово вчителя

— У казці Ганса Хрістіана Андерсена «Снігова королева» було незвичайне дзеркало, створене Тролем, де все відбивалося навпаки: гарне здавалось потворним, а некрасиве — прекрасним. Погляньмо на дзеркало, у якому бачить світ людей Ґобсек: там усе розглядається крізь призму грошей («Так от — усі людські пристрасті, розпалені зіткненням ваших суспільних інтересів, урочисто проходять переді мною, і я дивлюсь на них, а сам живу в спокої»).

2. Аналіз образів літературного твору

ü Як відіб’‎ється в такому дзеркалі життя героїнь повісті «Ґобсек» Фанні Мальво й Анастазі де Ресто? Зверніть увагу на місця їхнього проживання, особливості облаштування помешкань, побуту та вбрання, зовнішність героїнь, розклад дня, почуття, які вони викликали у лихваря, їхнє ставлення до грошей, досягнення героїнь у фіналі твору.

ü Складіть порівняльну характеристику Фанні Мальво й Анастазі де Ресто.

Очікувана відповідь

Порівняльна характеристика Фанні Мальво й Анастазі де Ресто

Фанні Мальво

Критерій порівняння

Анастазі де Ресто

Спільне

Молоді, привабливі жінки; живуть у місті

Відмінне

Міщанка

Соціальний стан

Аристократка

Винаймає невелику затишну квартиру

Місце проживання

Живе в розкішних апартаментах

Фанні Мальво

Критерій порівняння

Анастазі де Ресто

«Мадемуазель Фанні, молода дівчина, вдягнена простенько, але зі смаком парижанки.

В неї була граціозна голівка, свіже личко, привітний вигляд: каштанове, гарно зачесане волосся, спускаючись двома круглими начосами на скроні, відтіняло блакитні, чисті, як кришталь, очі. Денне світло, пробиваючись крізь маленькі фіранки на вікнах, м’‎яко освітлювало її миле личко»

Зовнішність

«Яку ж прекрасну жінку я тут побачив. Поспішаючи, вона накинула на свої голі плечі тільки кашемірову шаль і закуталась нею так, що легко можна було вгадувати її форми. <...> її чорне волосся вибивалося густими кучерями з-під гарненької шовкової хустини, недбало зав’‎язаної вузлом на голові, як у креолок»

Скромна, чесна

Ставлення до чоловіків

Зраджує чоловіка, захоплюється іншими

Рано встає, багато працює

розклад дня

Пізно лягає й пізно встає, займається лише собою

Цікавість, повага, навіть захоплення

Почуття, які викликали у лихваря

Захоплення красою, презирство через її поведінку

Ощадлива, знає, якою нелегкою працею вони дістаються

Ставлення до грошей

Марнотратка, не знає справжньої вартості грошей, тому що не докладає жодних зусиль до їхнього заробляння

Одружена, має гарного чоловіка, щасливу родину

Чого героїні досягли у фіналі твору

Відмовилася від бурхливого світського життя, коханців, цілком присвятила себе дітям

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО НА УРОЦІ МАТЕРІАЛУ

Аналіз образів літературного твору

ü Жіночі образи повісті «Ґобсек» другорядні, але їхнє значення особливо важливе для розкриття теми та ідеї твору, образу головного героя й решти дійових осіб. Доведіть це, склавши відповідні схеми.

Очікувана відповідь

Роль жіночих образів повісті «Ґобсек» О. де Бальзака у розкритті теми та ідеї твору, образів решти героїв

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Інтерактивний прийом «Мікрофон»

ü Продовжте речення: «Із повісті О. де Бальзака «Ґобсек» я дізнався (дізналася) про такі фінансово-економічні поняття, як...».

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Для всіх: дочитати повість О. де Бальзака «Ґобсек» до кінця, уміти переказувати, коментувати, характеризувати образи героїв. Творче: дібрати ілюстрації до твору або створити власні.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.