Олександр Пушкін. Лірика (Я пам’ятник собі поставив незотлінний). Значення творчості О. С. Пушкіна для розвитку російської та світової літератури. Провідні мотиви ного лірики. Тема кохання і призначення мистецтва у віршах митця
Зарубіжна література 9 клас І семестр - розробки уроків
Мета: дати поняття про жанрово-тематичне розмаїття лірики О. Пушкіна на прикладі поезії "Я пам'ятник собі поставив незотлінний...", розвивати вміння учнів аналізувати ліричні твори, удосконалювати навички виразного читання поезій; викликати цікавість до творчості О. Пушкіна; виховувати читацькі смаки учнів.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Перебіг уроку
I. Організаційний момент.
Презентація теми і мети уроку.
II. Актуалізація опорних знань.
Бесіда.
— Назвіть фактори, що спричинили розвиток реалізму як літературного напряму на початку XIX ст.
— Назвіть ключові проблеми та визначальні риси реалізму
— Творчість яких письменників тісно пов'язана як з романтизмом, так і з реалізмом?
— Що приваблювало письменників-реалістів у романтизмі?
— Які спільні риси літературних напрямів "реалізм" та "романтизм"?
— Назвіть основні розбіжності між реалізмом та романтизмом.
Виразне читання поезії «Я мить чудову пам’ятаю» напам’ять.
III. Робота над темою уроку.
Слово вчителя. Дослідники творчості О. Пушкіна визначають такі тематичні цикли віршів поета, як суспільно-політична, філософська лірика, вірші про роль поета та поезії, інтимна лірика, вірші про дружбу, пейзажна лірика. Поділ на ці цикли, звичайно, орієнтовний, адже в кожному частинка Всесвіту поезії Пушкіна, його світосприйняття. В його поезіях, дуже простих за формою і надзвичайно глибоких за змістом, залишається завжди щось невисловлене, невловиме.
Кожний читач ставив перед собою запитання: в чому секрет поезії Пушкіна? А Пушкін секретів не приховував. У вірші "Осінь" він описав власний процес творчості:
И мысли в голове волнуются в отваге,
И рифмы легкие навстречу им бегут,
И пальцы просятся к перу, перо к бумаге,
Минута — и стихи свободно потекут.
Так дремлет недвижим корабль в недвижной влаге,
Но чу! — матросы вдруг кидаются, ползут Вверх, вниз — и паруса надулись, ветра полны;
Громада двинулась и рассекает волны.
Пушкін — один із найавтобіографічніших поетів у світовій літературі. Життя поета невіддільне від творчості. "Пушкін, від усіх попередніх поетів відрізняється тим, що за його творами можна простежити за поступовим роз-витком його не тільки як поета, а водночас і як людини, і як характеру", — стверджував Віссаріон Бєлінський.
Серед талантів, якими був щедро наділений Пушкін, особливо цінним є талант дружби. Тому адресатами лірики поета ставали його друзі, дорогі йому люди, кохані жінки. Стосунки поета з близькими по духу йому людьми знайшли відображення в поезіях, вони і досі залишаються прекрасним зразком: вірності, відданості. "Для Пушкина дружба была священной потребностью", — писав Петро Плєтньов. Російський релігійний філософ і літератор Сергій Булгаков відзначав: "Пушкину от природы, быть может, как печать его гения, дано было исключительное личное благородство. Прежде всего оно выражается в его способности к верной и бескорыстной дружбе: он был окружен друзьями в юности и до смерти, причем и сам он сохранял верность дружбе всю жизнь".
Аналіз поезії «Я пам’ятник...».
За рік до своєї смерті, як би підбиваючи підсумок своєї поетичної діяльності, Пушкін написав вірш «Пам'ятник». По своїй темі й побудові твір близький до однойменного вірша Державіна, який у свою чергу взяв як формальний зразок оду давньоримського поета Горація «Пам'ятник». У Пушкіна, як у Державіна, у вірші п'ять строф, написаних за однаковим планом. Але думки Пушкіна й Державіна про свою творчість, оцінка його основного змісту й значення різні. Уже в першій строфі Пушкін підкреслює народність своєї творчості.
Поет «спорудив» собі «нерукотворний пам'ятник», що вище «Олександрійського стовпа», тобто колони, поставленої на честь Олександра I на Палацовій площі в Петербурзі. Далі Пушкін говорить про своє історичне безсмертя й пророчо пророкує майбутню широку популярність своєї поезії серед всіх народів Росії. Це повністю здійснилося, адже творчість великого російського поета, перекладена на численні мови народів, проникнули в усі куточки світ й зробили ім'я Пушкіна рідним та близьким всьому людству.
В IV строфі втілюється основна думка всього вірша - оцінка Пушкіним ідейного змісту його творчості Пушкін стверджує, що право на визнання й любов народу він заслужив, по-перше, високою людяністю своєї творчості («почуття добрі я лірою будив»); по-друге, своєю боротьбою за волю («у моє жорстоке століття восславил я волю», а у варіанті цього рядка він називав себе послідовником революціонера Радищева: «вслід Радищеву восславил я волю»); по-третє, захистом декабристів («і милість до занепалих призивав»).
В останній строфі, звертаючись до своєї музи, Пушкін закликає її, «образи не страшачись, не вимагаючи вінця», приймати байдужо хвалу й наклеп і додержуватися власного покликання.
Вірш, відповідно до теми, написано в жанрі греко-римської оди. У зв'язку із цим і підбор слів, і інтонація відрізняються врочистістю, високим штилем. Цьому сприяють уведені поетом слов'янізми: спорудив, главою, «тленья», «пиит», суща у ній мова (тобто народ), велінню й інші. По інтонації «Пам'ятник» являє собою врочисту мову народного поета-громадянина, що стверджує своє право на історичне безсмертя.
Виразне читання поезії учнями - С. 88.
Бесіда.
1. Як ви розумієте слова «я пам’ятник собі поставив незотлінний»?
2. Як поет говорить про загальнолюдський зміст своєї творчості? У яких рядках про це йдеться?
3. Яку традицію античної літератури продовжує поет?
4. У чому Пушкін вбачає призначення поета?
5. «О Музо! Наслухай господнього веління!..» Як ви розумієте значення цих слів?
6. Назвіть засоби художньої виразності у вірші. Яку роль во ни відіграють?
7. Як розв’язано у вірші вічну проблему смерті і безсмертя? Підтвердьте свою думку прикладами.
8. Знайдіть у вірші Пушкіна слов’янізми. Якої тональності вони надають віршеві?
9. Як у вірші відображена проблема протистояння поета і натовпу? Для доведення своїх думок прокоментуйте останню строфу.
10. Визначте проблематику твору. Які проблеми непокоять автора? Охарактеризуйте погляд поета на ці проблеми. Знайдіть підтвердження цього в тексті.
11. У чому, на вашу думку, полягає ідея вірша? Яким є його пафос?
IV. Рефлексія.
V. Домашнє завдання.
Прочитати С. 89-106.