Частина 2.Розвиток медіакомпетентності учнів на уроках зарубіжної літератури
Контрольна робота за темою «Фольклор. Казки народів світу» (5 клас)
Заболотня Вікторія, учитель зарубіжної літератури, заступник директора з навчально-виховної роботи Южноукраїнської гімназії № 1 Южноукраїнської міської ради, учитель-методист
Форма проведення: реалізація STEAM проекту «Літературний герой у соціальній мережі».
Мета:
- перевірити рівень засвоєння знань учнів з теми;
- навчити використовувати отримані знання у повсякденному житті;
- розвиток ключових компетентностей: спілкування державною мовою, міжпредметної, інформаційно — комунікаційної, загальнокультурної;
- формування предметних (літературних) компетеностей;
- розвиток медіакомпетеності учнів 5 класу; уміння обирати потрібну інформацію; креативного переосмислення інформації соціальних мереж; соціальної толерантності;
- розвиток творчого та образного мислення;
- формування відчуття цифрової безпеки, безпечного інформаційного середовища.
Обладнання: гаджети (телефони), комп’ютер, соціальні мережі Facebook, Instagram, TikTok, онлайн дошка Padlet, пам’ятка, буклет.
Хід уроку
I. Оголошення теми, мети, завдань уроку.
II. Ознайомлення з процедурою реалізації проекту.
Слово вчителя: Орієнтованість на ціль — проект спрямований на досягнення певної поставленої мети: перевірка рівня засвоєння знань та створення на онлайн дошці Padlet сторінки «Літературний герой у соціальній мережі».
Ви отримали випереджальні завдання:
1. Поділ класу на групи відповідно до роботи над характеристикою літературного персонажа:
- Чандарава,
- Момотаро,
- Малян,
- Синдбад,
- брати Грімм,
- пані Метелиця.
2. Опитування «Чи користуєшся ти соціальними мережами?»:
1. Так. Ні
2. Якими: Facebook, Instagram, TikTok.
3. Індивідуальні завдання для дітей, які зареєстровані у соціальній мережі: створити сторінку від імені літературного персонажа, вказавши його основні характеристики за планом.
1. Ім’я.
2. Місце персонажа у творі.
3. Представник якої національної літератури.
4. Портрет.
5. Риси характеру.
6. Чому навчив даний персонаж.
4. Індивідуальні завдання для дітей, які не зареєстровані у соціальній мережі: дати усно характеристику персонажу за планом.


ІІІ. Робота над проектом.
1. Перегляд відеозагадок про персонажів вивчених казок:
2. Діти, які не зареєстровані у соціальній мережі дають письмову характеристику своєму персонажу за планом (у зошит).
3. Знайомство з Пам’яткою «Правила особистої безпеки при користуванні соціальними мережами» (на парті роздрукована) та порадами від правоохоронців щодо безпеки у Всемережжі.
Пам’ятка
Правила особистої безпеки при користуванні соціальними мережами
У наш час важко уявити життя без мобільних телефонів та Інтернету. Але все частіше шахрайство процвітає саме в цих мережах. Вам можуть надсилати листи некоректного змісту. Ви можете побачити своє фото в рекламних роликах, порнографічних зображеннях тощо. Оскільки реєстрація в мережі анонімна, то можливо, що 12-ти річна дівчинка може насправді бути 40-річним чоловіком. Попередити такі наслідки можна лише додержуючись певних правил поведінки в мережі:
✵ Не надавайте ніякої особистої інформації (ім'я, вік, адресу, номер телефону, номер школи, місце роботи батьків) без згоди батьків.
✵ Якщо ви отримали інформацію, яка примушує вас почуватися некомфортно, одразу розповідайте батькам або вчителю.
✵ Ваші батьки повинні знати усіх, з ким ви спілкуєтесь в Інтернеті.
✵ Ніколи не погоджуйтесь зустрітися з тим, з ким ви познайомились в Інтернеті, без попередньої згоди батьків. Якщо ви вирішите зустрітися з цією людиною, то робіть це у людяному місці, і в присутності дорослих.
✵ Ніколи не висилайте свої фото людині, з якою познайомились через Інтернет, не порадившись з батьками.
✵ Не відповідайте на листи чи прохання, які викликають почуття дискомфорту або сорому.
✵ Не ображайте інших і не представляйтесь старшим, ніж є насправді.
✵ Не реєструйтесь на сайтах знайомств для дорослих.
✵ Разом з батьками встановлюйте правила роботи в Інтернеті: час роботи в Інтернеті та перелік сайтів, які вам дозволяється відвідувати.
✵ Достовірність та правдивість інформації, отриманої в мережі, перевіряйте у довідниках, енциклопедіях.
✵ Не давати нікому свої паролі (ключі). Віддані паролі можуть призвести до витоку інформації, грошей з кредитних карток. Не будьте залежними від Інтернету. Життя в «павутинні» штучне, а займає багато часу, відволікаючи вас від справжнього реального.
Поради дітям від правоохоронців щодо безпечного користування Інтернетом
1. Нікому без дозволу батьків не давати особисту інформацію: домашню адресу номер домашнього телефону, робочу адресу батьків, їхній номер телефону, назву и адресу школи, свої паролі.
2. Якщо знайдете якусь інформацію, що турбує вас, негайно сповістіть про це батьків.
3. Ніколи не погоджуватися на зустріч з людиною, з якою ви познайомилися в Інтернеті. Якщо все ж таки це необхідно, то спочатку потрібно спитати дозволу батьків, а зустріч повинна відбутися в громадському місці й у присутності батьків.
4. Не відповідати на невиховані і грубі листи. Якщо одержите такі листи не з вашої вини, то сповістіть про це батьків, нехай вони зв’яжуться з компанією, що надає послуги Інтернет.
5. Розробити з батьками правила користування Інтернетом. Особливо домовитися з ними про прийнятний час роботи в Інтернеті і сайти, до яких ви збираєтесь заходити.
6. Не заходити на аморальні сайти і не порушувати без згоди батьків ці правила.
7. Не робити протизаконних вчинків і речей в Інтернеті.
8. Не шкодити і не заважати іншим користувачам.
4. Бесіда:
- Скільки часу ви проводите щодня у соціальних мережах?
- Чи потрібні вони вам?
- Якою інформацією із соціальних мереж користуєтеся?
- Чи виставляєте свої фото?
- Хто знає твій пароль?
- Чи контролюють вас батьки?
- Чи знаєш, що таке кібербулінг?
5. Знайомство з буклетом «Кампанія проти кібербулінгу»:

6. Алгоритм роботи над проєктом:
- Зайти на зареєстровану сторінку літературного персонажа у соціальній мережі.
- Зробити знімок екрана (скріншот або знімок активного вікна).
- Зайти на онлайн дошку Padlet за посиланням https://padlet.com/44vikula3/Bookmarks
- Додати свого літературного героя, обов’язково вказавши своє ім’я, ім’я свого героя, посилання на сторінку (за моїм зразком).
IV. Представлення проекту.
- Діти, які не зареєстровані у соціальній мережі озвучують характеристику своєму персонажа.
- Діти, які розмістили інформацію на онлайн дошці Padlet, презентують своїх персонажів.
V. Підведення підсумків.

VI. Домашнє завдання.
За підручником читати статтю «Літературна казка», сторінки 71-74.
Посилання на схожі матеріали:
- Контрольна робота за темою «Золоті сторінки далеких епох» (твір) — Розробки уроків
- Урок 86. Контрольна робота за темою «Література другої половини ХХ — початку ХХІ ст.» (різнорівневі завдання) — Розробки уроків
- Урок 59. Контрольна робота за темою «Проблема війни та миру в літературі ХХ ст.» (твір) — Розробки уроків
Дата останньої редакції: 02 березня 2026