Розвиток медіакомпетентності учнів на уроках зарубіжної літератури - О. М. Казакова, Г. В. Пономаренко 2021 Головна

Частина 2.Розвиток медіакомпетентності учнів на уроках зарубіжної літератури

Вільям Шекспір. Виключна роль В. Шекспіра в розвитку англійської національної літератури і світового мистецтва. Основні теми сонетів В. Шекспіра (8 клас)

Дротенко Тамара, учитель зарубіжної літератури Рибаківського ЗЗСО І—ІІІ ступенів Коблівської сільської ради Березанського району

Мета уроку: розвивати предметні та ключові компетентності

Предметні компетентності

Учень (учениця):

- знає хронологічні межі Відродження;

- визначає риси гуманізму в літературних творах доби Відродження;

- розповідає про ключові віхи життя й творчості митців,

- дає визначення поняття «сонет»,

- виявляє особливості його структури у творах В. Шекспіра;

- визначає провідні теми, мотиви в ліричних творах письменників (сонетах),

- характеризує образ ліричного героя в сонетах В. Шекспіра;

- називає відомих українських перекладачів творів В.Шекспіра.

Ключові компетентності

Уміння вчитися

Навички спілкування в колективі та толерантного

ведення дискусії

Комунікативні

Медіаграмотність

Цінує людське життя — НЛ-3;

Оцінює засоби досягнення поставленої мети — НЛ-4

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Обладнання: портрет Шекспіра, презентація, інтелект-карта, відео

«У будь-якому ділі, аби досягти успіху, треба бути трохи божевільним»

Вільям Шекспір

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

Хвилинка налаштування на урок (на вибір)

1 Варіант

Вправа «Синхронне дихання»

2 Варіант

Вправа «Обери собі маскарадну маску»

Учні обирають собі маски (за кольорами)

Зелена — настрій позитивний, ти готовий сьогодні плідно працювати

Червона — збуджений, готовий до дій.

Синя — відчуваєш спокій, врівноваженість, але разом з тим можлива відстороненість від дій.

Жовта — дуже гарний настрій, готовність до співпраці

ІІ Актуалізація опорних знань.

Слово вчителя.

«Тобі дана можливість впасти до рівня тварини, але також і можливість піднестися до рівня істоти богоподібної — лише завдяки особистій внутрішній волі», — говорив Піко делла Мірандола. Від уроку до уроку ми відкривали для себе добу в історії людства під назвою Відродження. Яскрава і смілива, створена геніями світового рівня, епоха Ренесансу завжди буде приваблювати мислячих людей.

Що ж ми знаємо про культуру цієї доби?

Презентація реклами епохи Відродження, створеної вдома (працювали групи)

Виконати ДЗ можна такими способами:

1. У вигляді доповіді-презентації

2. Намалювати банер, постер

Зразок реклами

Якщо ви любите мистецтво та художнє слово, то подорож епохою Відродження саме для вас. Адже, мандруючи Італією 15-16 ст., ви зможете насолоджуватись прекрасними сонетами засновника гуманізму Франческо Петрарки, присвяченими коханій Лаурі.

А коли вам захочеться відпочити та посміятись, візьміть роман про славнозвісного рицаря Дон Кіхота Мігеля Сервантеса. Хоча герой зовні мало схожий на рицаря, його душа прагне захищати слабких, знедолених, допомагати ображеним.

А про подорож картинною галереєю, де виставлені роботи Рафаеля, Мікеланджело, Леонардо да Вінчі, Тіціана, Ель Греко, Дієго Веласкеса і говорити нічого.

Тож не баріться, сміливо вирушайте у подорож. Ви не пошкодуєте!

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Життя людини... У чому сенс людського існування? Для чого воно дається людині? Сотні років ці питання хвилювали філософів і письменників. Тиха спокійна річка чи бурхливе море? У житті часто неможливо провести межу між високим й низьким, красивим й бридким, добрим й злим. Лише справжньому майстрові до снаги зобразити буття в усій його багатогранності й мінливості. Таким був англійський драматург Вільям Шекспір. Понад чотири століття хвилюють людство його твори.

Отже сьогодні спробуємо розгадати деякі таємниці життя і творчості цього майстра пера.

IV. Вивчення нового матеріалу

Опрацьовуючи матеріал уроку, заповнювати інтелект-карту ми з вами будемо

1. Розпочнемо нашу роботу з гілочки «Театр»

Опрацюйте поданий матеріал та зробіть відповідні записи у вигляді схеми

Має вийти приблизно но така схема, яка розміщується на гілочці «Театр»

2. Чи не привернула вашу увагу назва наступної гілки?

Вправа «Запитай себе»

Підготовлені учні подають інформацію, яку отримали з різних джерел, стосовно «шекспірівського питання».

Для обговорення : «Шекспірівське питання: правда чи фейк?

3. Опрацьовуємо гілку «Життя митця»

Прочитати статтю підручника та зробити записи біля кожної дати (Ю. І. Ковбасенко «Зарубіжна література 8 клас», ст. 151-153)

Отже помирає поет, не проявивши особливої зацікавленості до долі своїх п’єс. На щастя, усі вони були зібрані і опубліковані двома акторами театру, Геминджем і Конделлом.

4. Наступна сторінка — це творчість митця Відскануйте QR-код і зробіть відповідні записи на гілочці «Творчість»

5. Спробуємо розгадати таємниці сонетів Вільяма Шекспіра.

Скориставшись хмаркою тегів, можна визначити тематику сонетів митця

Сонети об’єднані в цикли, які поділяються на групи:

1. Сонети присвячені другові (1 - 126) ;

2. Сонети присвячені Смаглявій дамі (127 - 152);

3. Сонети — радість і краса кохання (153 - 154).

Хто був прототипом героїв Шекспіра?

Кого в своїх сонетах він змалював? Досі сперечаються вчені.

Граф Саутгемптон — одна з можливих кандидатур на роль друга. Придворна дама королеви Єлизавети Мері Фіттон — Смаглявої дами.

На слайді ви бачите їх портрети, а в другому ряду образи, як цих героїв уявляли різні художники.

Джерелом творчого натхнення поета є два почуття — кохання і дружба. Вони можуть приносити йому радість і блаженство, чи змушувати переживати муки ревнощів, печаль.

6. Аналіз сонетів

№ 66

Чи відрізняються сонети Вільяма Шекспіра від вивчених раніше? Чим саме?

Розбираємо з учнями особливості побудови сонетів митця.

V. Рефлексія

Тестування у реальному часі

https://naurok.com.ua/test/vilyam-shekspir-soneti-149269.html

Вправи на вибір

1 Варіант

Вправа «Чоловічок»

Учні з листочка паперу ручками виривають чоловічка та на частинках тіла пишуть свої відчуття

- Над чим задумався (на голові)

- Що відчув (на правій руці)

- З ким співпрацював (на лівій руці)

- Що допомогло в досягненні мети (на ногах)

2 Варіант

Вправа «Сьогодні Я»

VI. Домашнє завдання

Три рівні ДЗ (кожен обирає сам)

- Створити ілюстрації до прочитаних сонетів (на вибір)

- Підготувати відеоряд сонета В.Шекспіра (на вибір)

- Написати твір-мініатюру «Мій погляд на В. Шекспіра» (для учнів високого рівня навчальних досягнень).

Використані джерела

1. Зарубіжна література. 5-11 класи: навчальні програми, методичні рекомендації про викладання навчального предмета, вимоги до оцінювання/Укладач О.Ю.Котусенко. — Харків: Вид-во «Ранок», 2019. — 192 с.

2. Зарубіжна література 8 клас/ Ю.І.Ковбасенко. — Київ: «Літера-ЛТД», 2016.— 320 с.

3. Закон України «Про освіту»

4. Нова українська школа Концептуальні засади реформування середньої освіти. [Електронний ресурс] — Режим доступу до ресурсу: https://mon.gov.ua/storage/app/media/zagalna%20serednya/nova-ukrainska-shkola-compressed.pdf

5. Концепція впровадження медіаосвіти в Україні [Електронний ресурс]: //Режим доступу: http://mediaosvita.org.ua/book/kontseptsiya-vprovadzhennya-mediaosvity/

6. Медіатехнології при вивченні зарубіжної літератури в основній/старшій школі [Електронний ресурс]: //Режим доступу: https://naurok.com.ua/mediatehnologi-na-urokah-zarubizhno-literaturi-171131 .html

7. Вільям Шекспір: життя і творчість [Електронний ресурс]: //Режим доступу: http://library.khadi.kharkov.ua/biblioafisha/virtualni-vistavki/pro-vistavku-dokladnishe/article/viljam-shekspir-zhittja-i-tvorchist/


Посилання на схожі матеріали:

Дата останньої редакції: 02 березня 2026

Пошук на сайті

📚 Асистент з літератури
Вітаю! Я допоможу вам розібратися з творами зарубіжної літератури — аналіз, образи героїв, біографії авторів. Просто напишіть наприклад назву твору чи автора. Про що запитаєте?
ШІ‑Асистент