Любов, краса, пам’ять у циклі оповідань І. Буніна «Темні алеї» - шкільний твір

11 клас
ЛІТЕРАТУРА ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ XX СТОЛІТТЯ

Книга «Темні алеї» стала найважливішою подією у творчості Буніна останніх років. Перші одинадцять оповідані, були видані в Нью-Йорку в 1943-му, а повністю книга вийшла в Парижі в 1946 році. «Темні алеї» — унікальний твір не тільки тому, що в ньому усі 38 новел — про кохання. Бунін створював цю книгу під час Другої світової війни, живучи у французькому місті Грассе. Воювала Франція, вирішувалася доля Росії, і Бунін з тривогою стежив за повідомленнями з фронтів. Вирішувалася доля світу. І, як з палаючого будинку рятують найдорожче, Бунін рятував від забуття те, що любив, те, що могло зникнути назавжди. Він ще раз пройшов «темними алеями» своєї молодості разом зі створеними ним героями і героїнями, щоб оживити в пам’яті усе, що любив, щоб нагадати людині головне: «молодість у всякого минає, а кохання — інша справа». Кохання — краще, що було в житті персонажів «Темних алей». Згадуючи своє життя, героїня оповідання «Холодна осінь» говорить про те, що в її житті тільки і був «той холодний осінній вечір», коли вона провела на війну кохану людину. «І це все, що було в моєму житті, — інше непотрібний сон».

Кохання у Буніна майже завжди закінчується смертю одного з героїв: «На третій день Великодня він умер у вагоні метро», — це про героя розповіді «У Парижі». «У грудні вона вмерла на Женевському озері під час передчасних пологів», — це про Наталі, героїню однойменної новели. Убили в Галичині і героя «Холодної осені». Близькість смерті змушує письменника гостріше відчути значення кохання в житті людини. Кохання, як блискавка, що освітила життя закоханих, назавжди зберігається в пам’яті тих, хто залишається жити, і тих, хто розлучається зі своїми коханими з волі обставин або через власну дурість, як природне диво життя, як спалах світла, яке опромінює все життя. Саме це почуття робить прекрасним і людину, і світ довкола неї. І через багато років пам’ять зберігає спогади тих хвилин, коли людина була щаслива і світ був повний краси і поезії: «Кругом шиповник алый цвел, стояли темных лип аллеи...»

Кохання і краса для Буніна — вищі життєві цінності. їхня недовговічність, приреченість, з одного боку, збільшує їхню цінність, а з іншого — створює відчуття трагічності буття, де все краще приречене на загибель.

Залишається пам’ять, що зберігає краще в житті людини і зігріває її теплом спогадів, коли «все минає».На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.