Світова література (рівень стандарту) 10 клас - Ю.І. Ковбасенко - Грамота 2010

Світогляд поета - ТРАГІЧНА СКЛАДНІСТЬ І СУПЕРЕЧЛИВІСТЬ СВІТОГЛЯДУ ТА ЕСТЕТИЧНІ ПОГЛЯДИ ШАРЛЯ БОДЛЕРА - ШАРЛЬ БОДЛЕР (1821-1867)

Проповідник пороків, який руйнує суспільні й моральні підвалини... У його творах «мерзенність... межує з паскудністю, огидне змішане зі смородом...». Саме таку оцінку давали чи не найвидатнішому поету XIX ст. Ш. Бодлеру та його творчості «високоосвічені» філістери в середині XIX ст.

Можливо, вони мали рацію? Однак чому вже понад століття людство повертається до маленької книжечки, зі сторінок якої кричить до нас оголене серце поета:

На цьому світі все — обман,

І добродушністю маскується підлота,

І дбають всі про свій гаман...

«Сповідь». Переклад Д. Павличка

Ми хочемо думати, що його вірші — не про нас, не про наш час, не про наш світ, не про наше життя... Зручно уявляти, що весь безлад і все зло, що трапляються людині, — випадковість. І рано чи пізно їх буде покарано й знищено. А людина завдяки всеперемагаючому розумові таки збудує «рай на землі» якщо не для всіх, то хоча б для себе... А що ж Бодлер?.. Хіба треба дослухатися до напівбожевільних викриків поета, якого зрадила навіть рідна мати:

Над плоттю нашою й над нашими умами

Панують глупота, брехня, скупарство, гріх...

«До читача». Переклад Д. Павличка

Людство, «плем’‎я хворе й кволе», самовпевнено вважає себе господарем, якщо не Неба, то, в усякому разі, Землі. Хоча Поету здається, що

...В руках диявола всі поворозки й ниті,

Що нами рухають і силу нам дають;

Щодня будуємо собі до Пекла путь

Крізь просмерділу тьму й вогні несамовиті...

«До читача». Переклад Д. Павличка