Світова література (рівень стандарту) 10 клас - Ю.І. Ковбасенко - Грамота 2010

Новаторство Шарля Бодлера - ТВОРЧА ІСТОРІЯ ЗБІРКИ «КВІТИ ЗЛА» - ШАРЛЬ БОДЛЕР (1821-1867)

Суд над «Квітами зла» — тема окремої розмови. Важливе інше: у цій збірці постав поет нової формації, який не повторював чужі здобутки, а пішов непротореною поетичною стежкою. Він випередив свій час і ніби зазирнув у майбутнє. Хіба не можна застосувати до наших сьогоднішніх реалій його слова: «Будь-яка газета — від першого й до останнього рядка — лише плетиво жахів. Війни, убивства, крадіжки, безсоромність, тортури, злочини королів, злочини націй, злочини приватних осіб, універсальне сп’‎яніння жорстокістю... Не розумію, як може чиста рука торкнутися газети без огиди».

Шарль Бодлер — нещадно правдивий поет. Так і хочеться порівняти пафос його творів із гнівом старозавітних пророків: «Світ зникне... Що йому далі робити під сонцем? Припустивши, що він продовжує тривати матеріально, чи можна зробити висновок, що це гідне існування? Техніка настільки американізує нас, прогрес настільки атрофує в нас духовність, що ніякі криваві, блюзнірські та протиприродні мрії фантазерів не зможуть порівнятися з наслідками. Це станеться від опошлення сердець... Час цей близький. Хто знає, чи не прийшов він уже і чи не заважає наша товстошкірість його розпізнати?» (Ш. Бодлер, «Моє оголене серце»).

А втім, невідомо, що поет мав на увазі, називаючи свою збірку. Оголене серце автора боліло.

Шарля Бодлера не почули сучасники. Чи зможемо ми вчасно зрозуміти попередження поета? Дав би Бог...На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.