Світова література 5 клас - О.М. Ніколенко - Грамота 2013

КАПЕЛЮХ ЧАРІВНИКА - ТУВЕ ЯНСОН - СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА

1. Хто знайшов капелюх Чарівника?

2. Опишіть чарівні властивості капелюха Чарівника. Як про них дізналися мешканці Долини?

3. Розкажіть про пригоди мумі-тролів на острові.

4. Розкажіть про стосунки мешканців будинку мумі-тролів (Мама — Тато, Мама — Мумі-троль, Мумі-троль — Хропуся, Мумі-троль — Нюхмумрик).

5. Які чарівні події пов’‎язані з валізкою Чупслі та Тряслі?

6. Як мумі-тролі вирішували складні проблеми? Наведіть приклади з тексту.

7. Що кожен із персонажів побажав для себе в Чарівника? Які людські риси розкривають ці бажання?

1. Кого з персонажів на малюнках Т. Янсон ви впізнали? Охарактеризуйте їх.

2. Які епізоди зображені на малюнках? Перекажіть ці епізоди близько до тексту.

Краса слова

Повість-казка «Капелюх Чарівника» вийшла друком 1949 р. З того часу капелюх Чарівника вже декілька десятиліть уражає мільйони дітей своїми дивами. Як і в інших казкових книжках Т. Янсон, в основу сюжету покладено фантастичну подію — знаходження друзями (Мумі-троль, Чмих і Нюхмумрик) чорного капелюха, що належав Чарівникові. Капелюх мас чарівні властивості міняти форми предметів, що з подивом спостерігає все сімейство мумі-тролів і всі, хто потрапляє до їхнього дому. Маленький Мумі-троль, котрий надів капелюх на голову, так змінився, що ного не впізнали навіть його найближчі друзі. Але його Маму не можна ввести в оману ніякими дивами. Вона впізнає свого сина завжди.
Є. Попон. Обкладинка до повісті-казки Т. Янсон. 1973 р.


Дія відбувається в Долині Мумі-тролів. Кожен із казкових персонажів має якісь чарівні риси. Наприклад, Мумі-троль, його Мама і Тато зовні нагадують смітних бегемотиків, але вони не є ними насправді. Хропусі (Хропся і Хропусь) від хвилювання здатні змінювати своє забарвлення. Разом з тим персонажі Т. Янсон наділені реальними рисами характеру, які дають змогу читачам упізнати в цих казкових героях людей. У будинку мумі-тролів завжди дружно та весело, пахне оладками з малиновим варенням, ніхто нікого не повчає, усі уважні один до одного. У казковому домі живе любов, про яку не говорять, але яка відчувається в кожному доброму слові й учинках заради інших. Якщо комусь сумно або в когось трапилася біда, мумі-тролі та їхні друзі вирішують проблему спільно, але водночас не порушують право кожного на особисте життя, не вимагаючи зайвих пояснень.

У творі утверджується образ дому, який би хотілося мати всім — теплого, затишного, дружного, веселого. У сімейних стосунках, що існують поміж мумі-тролями, утверджуються цінності, які потрібні кожному: повага до Мами, котра всіх любить і про всіх дбає; авторитет Тата, слово якого є законом для дітей; свобода й право дітей на свої інтереси і разом з тим їхня відповідальність за все, що відбувається в родині.

У сюжеті повісті «Капелюх Чарівника» одна чарівна подія нанизується на іншу. Протягом оповіді навіть серце злого Чарівника пом’‎якшується,

І він порадував усіх своїми дивами. Повість завершується веселим бенкетом на честь знаходження Маминої торбинки, яскравим феєрверком і фокусами Чарівника. Згодом усе стихає... Мама і Мумі-троль повертаються до своєї домівки... І ми розуміємо, що в тому домі живе справжня родина!

Для обговорення

Що вам сподобалося в домі мумі-тролів і в їхніх стосунках?На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.