Світова література 5 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2013

Туве Янсон. «Капелюх Чарівника». Втілення ідей доброти, щирості, сімейних цінностей
Сучасна література. У колі добрих друзів
II семестр

Мета: переказувати близько до тексту перший розділ повісті «Капелюх Чарівника»; розкрити особливості сюжету; висловлювати власне судження щодо подій і вчинків героїв;

розвивати творчу уяву, навички зв'язного мовлення, спілкування, аналізу і систематизації навчального матеріалу, уміння висловлювати свою думку та обґрунтовувати її;

виховувати повагу до літературної творчості; формувати всебічно розвинену особистість, прищеплювати інтерес до духовних надбань людства.

Обладнання: підручники, дидактичний матеріал, аудіозапис пісні «Білогриві конячки» композитора В. Шаїнського.

Тип уроку: комбінований.

Скажи мне, что есть счастье - тихая река,

пожатье лапы или мирный вечер?

Выплыть из тины, ила, тростника

морскому ветру свежему навстречу?

А что есть жизнь - мечта или волна?

Большой поток иль туча грозовая?

Вірш, який прочитав Гемуль на честь родини Мумі-тролів

Хід і структура уроку

I. Організаційний момент.

II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.

III. Актуалізація опорних знань.

Установи відповідність між прізвищем письменника та його казкою.

Т. Янсон

«Аліса в Країні Див»

Г.К. Андерсен

«Рікі-Тікі-Таві»

Л. Керролл

«Хлопчик-зірка»

Р. Кіплінг

«Соловей»

О. Уайльд

«Казка про мертву царівну та сімох богатирів»

О. Пушкін

«Капелюх Чарівника»

IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Коментоване читання першого розділу «Капелюха Чарівника».

2. Евристична бесіда за прочитаним.

1. З якими чарівними персонажами ви познайомилися в першому розділі? Опишіть їх. (Це казкові істоти, схожі на бегемотиків, у них є чотири лапи, хвіст)

2. Які у них звички? (Зимова сплячка, гостинність)

3. Розкажіть про стосунки в родині Мумі-тролів.

4. Хто такий Нюмумрик?

5. Як чарівний капелюх потрапив до мумі-тролів?

6. Як проводить час Мумі-тато? Чи сподобався йому капелюх?

7. Яке перше диво створив капелюх? Як ним скористалися в родині Мумі-тролів?

8. Якими рисами характеру наділені тролі? (Вони допитливі, добрі, справедливі, люблять подорожувати, фантазувати, творити. Їм притаманні терпіння, доброта, ввічливість)

9. Чим мумі-тролі схожі на людей, а чим відрізняються? (Зимова сплячка, як у звичайних тварин; п’ють каву, читають газети, пишуть мемуари, як люди, опис місцевості відповідає географічному опису Фінляндії)

10. Чи нагадує життя мумі-тролів дитячі роки письменниці?

11. Доведіть, що казку написала фінська письменниця. (Тролі - казкові персонажі фольклору Скандинавії, опис природи Мумі-долу схожий на природу Скандинавії)

3. Рольова гра «Як капелюх Чарівника з’явився в Мумі-долі?»: від імені Мумі-тата, Мумі-мами, Мумі-троля, Нюхмумрика розповісти за планом про появу капелюха.

1. Хто і коли знайшов капелюх?

2. Навіщо його забрали додому?

3. Хто приміряв капелюха і що раптом сталося?

4. Як герої надумали користуватися капелюхом?

5. Що дивного відбулося в будинку того дня?

6. Чи здогадалися мешканці, що хмаринки - дивовижне перетворення, яке зробив капелюх?

4. Творча робота «У родинному колі Мумі-тролів»: складіть характеристику родини Мумі-тролів, доберіть цитати.

Характеристика

Цитати

Мумі-тато завжди галантний та вишукано чемний, він читає газети й пише мемуари.

Тато крутився перед дзеркалом, розглядав себе спереду, і ззаду, і з боків...

...подався на другий поверх писати свої Мемуари (велику книгу, в якій розповідається про бурхливу юність Мумі-тата).

Мумі-мама, як всі мами, добра, щира, гостинна і постійно клопочеться на кухні.

...Добродушно усміхнулася Мама. - Їжте більше яєць, дітоньки! Ви ж цілу зиму протрималися на самій лише глиці! - і знову зникла у кухні. Мама визирнула з кухонних дверей і завмерла на порозі від подиву.

Цінується вільне внутрішнє життя.

Усі вже поснідали, випили каву і розбрелися хто куди.

Підтримується домашній затишок.

Мама саме готувала запіканку, і їй було не до дитячих пустощів.

Повага і терпіння членів родини один до одного.

- Гарно, - відказала Мама. - Ти у ньому маєш дуже мужній вигляд.

- Гм, незле, але як на мене, без капелюха у тебе значно статечніший вигляд, - мовила Мама.

Численні друзі.

...Мумі-троль, Нюхмумрик та Чмих піднялися на ґанок...

- Після сніданку поглянемо, що поробляють Хропусі, - запропонував Мумі-троль.

Життя дітей без турбот, сповнене веселощів.

У саду Хропусь і Нюхмумрик захопилися новою забавою. Вони спрямовували свої хмаринки назустріч одна одній і на повному лету зіштовхувалися. Хто впав першим, той програв.

Життя з пригодами, але вони не порушують заведений порядок речей.

- Поглянь, що ми знайшли! - похвалився Мумі-троль. - Чудового чорного капелюха...

5. Висновки.

Мумі-дол - райське містечко, повне безтурботних веселощів, любові та домашнього затишку, де завжди раді гостям і терплячі до чужих примх. Атмосфера доброзичливості, толерантності, душевності та любові панує в щасливій Долині мумі-тролів: усім допомагають і нікого не залишають у біді. Будинок мумі-тролів відкритий для всіх. Мама переймається лише тим, що захочуть на десерт її нові гості. У будинку завжди повнісінько гостей. Звичайно, час від часу в будинку відбуваються неймовірні події, на нудьгу ніхто не нарікає.

6. Музичні паралелі.

1. Яку нову гру винайшли герої? Уявіть, як мумі-тролі скачуть на хмаринках? З чим хочеться порівняти хмаринки?

2. Фантазії Туве Янсон виявилися співзвучні з думками дитячого письменника С. Козлова та композитора В. Шаїнського. Вони написали дитячу пісню «Білогриві конячки». Прослухайте її.

3. Який настрій створюють пісня та казка Туве Янсон?

V. Підсумки.

Розв’яжи кросворд «Капелюх Чарівника».

1. Скандинавський міфологічний персонаж - прототип героїв Мумі-долу.

2. Ім’я головного героя казки «Капелюх Чарівника».

3. На що перетворився пісок у чарівному капелюсі?

4. Герой казки, який має величезний ніс, ходить у сукні, що дісталася йому від тітки.

5. Сестричка Хропуся.

6. Що Мумі-мама готувала, коли з’явилися дивовижні хмаринки?

7. Що колекціонував Гемуль?

8. У яку гру грав Мумі-троль з друзями під час дощу?

9. Герой, який має у власності губну гармошку.

VI. Домашнє завдання.

1. Завдання 1-2 (с. 242).

2. Прочитати другий розділ казки «Капелюх Чарівника».

\