Зарубіжна література - статті та реферати - 2021

Гурток Маргарити Наваррської, його роль у французькій літературі Відродження

Маргарита Наваррська — сестра Франциска І, активна діячка гуманістичного руху. Освічена, захоплювалася античністю, творами Данте, Петрарки, Бокаччо. Знала класичні мови. При її дворі у Наваррі гуртувалися вчені-гуманісти, художники, письменники (Клеман Маро, Бонавентюр Депер’є, Франсуа Рабле). Тут вони знаходили матеріальну підтримку, захист від церковних переслідувань. Сама Маргарита писала поеми і вірші, а її кращим твором вважається збірка новел «Гептамерон». Написаний твір під впливом Бокаччо. У ньому прямо унаслідується композиція обрамлення «Декамерона». Це семиденник, в якому 72 оповідання. 10 дворян, чоловіків і жінок, повертаються з курортної місцевості, через негоду затримаються в дорозі. Свій час заповнюють історіями. Твір не зовсім передає настрій Ренесансу, там немає сміливої думки і гострої сатири. Стиль і манера розповіді сильно позначені впливом куртуазної літератури.

Одним із найбільш значних представників гуртка Маргарити Наваррської був Клемам Маро — ліричний поет. Творчість зросла на ґрунті національної й античної традицій. Вважав себе послідовником Війона. Засвоював ліричні форми Катула й Овідія. Писав поеми, балади, рондо, послання, еклоги, елегії, похвальні пісні, епіграми, першим у Франції наслідував петрарківський сонет. У поезіях Маро йдеться про пригоди, інтриги й урочисті події при королівському дворі, про кохання й розчарування, трапляються меланхолійні міркування про смерть, чільне місце в них посідає сатира на ченців, суддів, схоластів із Сорбонни. Головна цінність поезій Маро полягає у чуттєво-матеріальному сприйнятті світу, в посиленому інтересі до всього земного, що є рисами нового, гуманістичного світогляду, спрямованого проти релігійної догматики. Це спричинило жорстокі переслідування Маро з боку як католицької, так і кальвіністської церкви. Він був гнаний не тільки католиками з Франції, а й кальвіністами з Женеви. Помер у Турині.

Бонавентюр Депер’є — талановитий сатирик. Представник ренесансної новели. Захоплювався Маро і писав у дусі його поезій. Збірка оповідань «Нові забави і веселі розмови». Депер’є не використав жанр «Декамерону», проте за тематикою і духом є ближчим до нього, ніж «Гептамерон». У збірці 92 новели. Також написав сатиричні діалоги «Кімвал світу». Складається з 4 діалогів. Книга вийшла анонімно, паризького видавця ув’язнили, а саму книжку знищили. У творах письменника беззаперечний гуманістичний смисл. Прославляється радість життя, людські почуття і розум. Головний удар спрямований на схоластів, священиків, ченців. Зазнав переслідувань, втратив покровительство Маргарити, закінчив життя самогубством.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.