Зарубіжна література - статті та реферати - 2021

Дендизм

Дендизм зароджується як певна форма опору аристократії наступаючим смакам буржуазії. Прагненню буржуа брати до уваги загальноприйняті моральні норми і художні смаки денді протиставляють культ своєрідної особистості, ворожої «тривіальності», і манірній вульгарності. Після Французької революції час передбачав створення ідеалу гідної людини форми. Дендизм не виник як виключно модне явище. Він таким став скоріше аномалією модного середовища. І головним провідником цих ідей став Джон Браммель, який власною позицією і особистим прикладом довів перевагу власних позицій і «інфікував» дендизмом англійське суспільство. Три знаменитих правила:

1) нічому не дивуватися;

2) зберігаючи безпристрасність, вражати несподіванкою;

3) йти, як тільки досягнуто враження.

У цих правилах сформульований принцип мінімалізму. Він універсальний, поширюється не тільки на манеру поведінки, але і на мистецтво одягатися, на стиль мовлення. Інтерес до дендизму - знак переломних епох, коли виникає особливе напруження, пов'язане з пошуком себе.

Дендизм можна назвати «віртуальним аристократизмом», мистецтвом виявляти свій смак у продуманих дрібницях і жестах, не виділяючись у натовпі.

Естетика Бодлера

Риси: привабливість зла для сучасної людини. Ліричний герой Бодлера розривається між ідеалом духовної краси і красою пороку. Зло стає об'єктом художнього дослідження у Бодлера, воно розглядається як специфічна форма добра. Ця роздвоєність героя між добром і злом породжує почуття туги (сплін), прагнення вирватися в невідоме, спрагу нескінченного.
Поет для Бодлера безрідний і незрозумілий натовпом, який терзає та ненавидить його (поета). На ньому - вічний відбиток знедоленості, і герой сприймає цей відбиток, як знак обраності. Тільки виходячи за межі реальності і за межі свого я, поет звільняється від гнітючої його туги. Вічне бодлерівське коливання між верхом і низом приводить його до поєднання непоєднуваного в межах одного образу, до естетизації потворного.

У бодлерівському образі стирається межа між суб'єктом і об'єктом, між уявним і реальним.

Важливим відкриттям Бодлера стало визнання сугестивної функції, коли найчастіше слова і сполучення слів позбавляються точного логічного значення, але виражають несподівані асоціації, невиразні уявлення, невизначені настрої.

Бодлер вносить нові відтінки в трактування любові, для нього це, як і мистецтво, засіб проти туги. Переживання любовного почуття майже завжди забарвлене гостротою відчуттів. Любов трагічна і майже завжди несе в собі порок і смерть. Смерть - останній притулок тих, хто одержимий нескінченним, хто не хоче миритися з посередністю і вульгарністю земного буття. Смерть - плавання в невідоме, перехід у новий стан, який завжди шукає герой Бодлера. Жах перед розпадом і розкладанням поєднується у Бодлера з привабливою можливістю вийти за межі, дарованої смертю.

Естетизація хвороби — один з видів естетизації потворного у Бодлера.

Герой-естет — людина, занурена в чуттєвість і утверджує своє «наявне» буття. Він любить себе самого і живе для себе, а не для інших людей та не для загального (не для людства, блага чи ідеального суспільства і т.д.). Інших людей герой-естет розглядає як знаряддя для досягнення мети. Естет не приймає та не розуміє загальних принципів етики та розуму.

Естети насолоджуються прекрасним, не визнають потреби щось робити (не визнають наказового способу), прихильники філософії гедонізму (культ насолоди), намагаються отримувати лише втіху від життя, не хочуть визнавати існування проблем ті нещасть у світі.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.