Адріан Моул - персонаж і символ. Еволюція, формування характеру й цінностей головного героя “Таємного щоденника Адріана Моула” С. Таунсенд. Авторська іронія. Жанр щоденника - Велика Британія - СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА В ЮНАЦЬКОМУ ЧИТАННІ

Адріан Моул - персонаж і символ. Еволюція, формування характеру й цінностей головного героя “Таємного щоденника Адріана Моула” С. Таунсенд. Авторська іронія. Жанр щоденника - Велика Британія - СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА В ЮНАЦЬКОМУ ЧИТАННІ

Усі уроки зарубіжної літератури 10 клас II семестр - Профільний рівень + рівень стандарту - 2018

Мета — формувати компетентності: предметні (знання творчості нобелівської лауреатки в галузі літератури С. Таунсенд; навички сприймання інформації на слух; уміння аналізувати образи героїв літературного твору; культуру мовлення; аналітичне мислення; любов до мистецтва; естетичний смак); ключові (уміння вчитися: навички самостійної роботи; пізнавальну активність; комунікативну: навички роботи в колективі; толерантне ставлення до думок і почуттів оточуючих; інформаційну: уміння самостійно опрацьовувати інформацію та презентувати її; уміння формулювати, висловлювати й обстоювати свою думку; загальнокультурну: прагнення літературної освіченості; читацькі інтереси; гуманістичний світогляд).

Тип уроку: урок опанування нових знань і формування на їхній основі вмінь та навичок.

Основні терміни й поняття: щоденник.

Обладнання: портрет С. Таунсенд, видання її творів, ілюстрації до них.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Усне словесне малювання

· Яким ви уявили Адріана Моула, прочитавши його щоденники у викладі С. Таунсенд?

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель. Коли тобі виповнюється 13, кінець світу настає кілька разів на день. Жахливе відображення в дзеркалі, занурені у власні проблеми батьки, зневага красуні-однокласниці — це не повний перелік незручностей, якими життя обдаровує підлітка. Дорослим ці проблеми видаються смішними, але навчені досвідом дядьки й тітки занадто швидко забувають, як це — коли тобі 13 і ще 3/4. Саме стільки було Адріанові Моулу, коли він почав вести щоденник. Знайоммося ближче — Сью Таунсенд, “Таємний щоденник Адріана Моула”: погляд на світ очима дивакуватого хлопчини.

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Вступне слово вчителя

— Адріан — не зовсім типовий, хоча цілком звичайний підліток. Таке протиріччя виправдане. Юний Моул страждає від комплексів, як і більшість його однолітків, але при цьому вважає себе винятково обдарованою особистістю. Оточення його думки не поділяє та не сприймає хлопця всерйоз.

Крім власної геніальності, у якій Адріан упевнений, йому доводиться мати справу з несправедливим світом. Щодня жорстока реальність підкидає хлопцеві найнеприємніші сюрпризи, про які герой розповідає у своєму щоденнику.

Хлопець удостоює уваги навіть дрібниці, адже для підлітка не буває незначних проблем. Непрезентабельний прищ — трагедія не менш жахлива, ніж дилема щодо вибору професії. Тим більше, що друге може почекати, а бридкий прищ псує життя вже сьогодні.

атмосфера в родині також не сприяє душевному спокою. Батьки лаються та зрештою розлучаються. Адріанові доводиться вирішувати, з ким із них жити далі: з м’якотілим батьком-підкаблучником, у якого перманентно немає роботи, або настільки ж безладною матір’ю.

Адріан товаришує з парою хлопчаків і одним Псом, закоханий у новеньку однокласницю Пандору, розмірковує, куди в майбутньому спрямувати свою геніальність — стати ветеринаром у селі чи видатним письменником.

Сью Таунсенд устами свого героя іронічно й докладно розповідає про всі перипетії нелегкої підліткової долі.

2. Інтерактивний прийом “читацький щоденник”

· Які епізоди твору вам запам’яталися? Чому? Наведіть цитати.

3. Теорія літератури (запис до зошитів)

Щоденник як засіб оповіді перебуває поза жанрами, однак зібрання щоденників прийнято вважати романом. “Таємний щоденник Адріана Моула” Сью Таунсенд — це напрочуд легкий, іронічний та добрий роман, який уперше вийшов друком понад 30 років тому. У ньому йдеться про нагальні проблеми 13-річного Адріана Моула та про все, що він помічає довкола, мешкаючи в провінційному англійському містечку в цікаві 1980-ті рр. А це і тетчеризм, і весілля принцеси Діани, і безробіття, і нова яскрава музика та книжки. Цикл С. Таунсенд ніби стежить за життям хлопця, і в наступних щоденниках ми вже зустрічаємо зрілого чоловіка.

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ

Постановка й розв'язання проблемного питання

· Чому С. Таунсенд та її “Таємний щоденник Адріана Моула” надзвичайно популярні, а ім’я головного героя стало прозивним для опису життя підлітка?

Очікувана відповідь

Письменниця створила щось більше, ніж просто персонаж. Адріан став своєрідним символом підліткового покоління. Надміру впевнені чи взагалі невпевнені в собі, занадто рішучі чи сором’язливі, безглузді та складні чи прості та прямолінійні — вони різні, але всіх їх об’єднує почуття самотності. Його складно подолати, навіть якщо поруч із тобою натовп людей. Перехідний вік — сповнений страждань і пошуків період, коли:

■ тобі здається, що ти самотній;

■ знайти себе в байдужому світі майже неможливо;

■ перше кохання видається останнім;

■ дорослі тебе не розуміють і навіть не намагаються піти тобі назустріч.

Сью Таунсенд зуміла розкрити крихкий і зворушливий внутрішній світ підлітка. Мати чотирьох дітей, вона тонко відчувала дитячі переживання. У своїх книгах авторка змушує читача по- доброму сміятися над тим, що в реальному житті зовсім не є кумедним.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

1. Інтерактивний прийом “запитання авторові”

· Про що б ви запитали Сью Таунсенд, якби мали нагоду поговорити з нею? чому у вас виникли такі запитання?

2. Інтерактивний прийом “Незавершене речення”

· Завершіть речення: “Адріан Моул імпонує мені тим, що...”.

3. Інтерактивний прийом “Ланцюжок”

· За ланцюжком підбийте підсумки вивченого.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Для всіх: скласти анкету-рекомендацію “Чому я б радив (радила) прочитати цикл романів Сью Таунсенд про Адріана Моула”.

Випереджальне (індивідуальне; 2-3 учні): підготувати повідомлення про життя та творчість Н. Ґеймана.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.