Загальний огляд та проблематика повісті Н. Ґеймана “Кораліна” (моральний вибір людини, взаємини батьків і дітей та ін.) - Велика Британія - СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА В ЮНАЦЬКОМУ ЧИТАННІ
Усі уроки зарубіжної літератури 10 клас II семестр - Профільний рівень + рівень стандарту - 2018
Мета — формувати компетентності: предметні (знання змісту повісті “Кораліна” Н. Ґеймана; навички сприймання інформації на слух; уміння визначати проблематику літературного твору; культуру мовлення; аналітичне мислення; любов до мистецтва; естетичний смак); ключові (уміння вчитися: навички самостійної роботи; пізнавальну активність; комунікативну: навички роботи в колективі; толерантне ставлення до думок і почуттів оточуючих; інформаційну: уміння самостійно опрацьовувати інформацію та презентувати її; уміння формулювати, висловлювати й обстоювати свою думку; загальнокультурну: прагнення літературної освіченості; читацькі інтереси; гуманістичний світогляд).
Тип уроку: урок опанування нових знань і формування на їхній основі вмінь та навичок.
Міжпредметні зв'язки: українська художня культура (мистецтво), українська література.
Основні терміни й поняття: фантастика, комікс, мюзикл.
Обладнання: портрет Н. Ґеймана, видання його творів, ілюстрації до них.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання
(Охочі зачитують свої твори-мініатюри “Який я читач?”.)
ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Знайомлячись із творчістю британського письменника Ніла Ґеймана, ми згадували повість “Кораліна”, опубліковану 2002 р. Цей твір поєднує жанри фантастики та жахів. Одразу після виходу друком “Кораліна” здобула премію Брема Стокера як найкращий твір для юних читачів, а 2003 р.— премії Г’юґо та “Неб’юла” за найкращу повість. Із нею ми сьогодні познайомимося докладніше.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Слово вчителя
— Ніл Ґейман почав писати “Кораліну” для своєї доньки Холлі у 1990-х рр. Місцем оповіді письменник обрав власний будинок у містечку Натлі, Литлмід, Південна Англія, додавши тільки вітальню з власного дитинства із дверима, що вели до цегляного муру. Книга побачила світ за 11 років — 2002 р., а оскільки Холлі встигла перерости цю казку, письменник закінчував оповідь уже для найменшої доньки Медді. АВТОР зазначав: “Я тільки хотів написати для моїх донечок таку книжку, щоб відкрила їм правду, якої так бракувало мені, коли сам я був малим хлопчиком: що бути хоробрим не означає не відчувати страху. Адже бути хоробрим означає, що ти можеш долати страх, бути по-справжньому наляканим, але все-таки вчинити те, що маєш учинити”.
2. Аналіз тексту літературного твору
· Складіть сюжетну лінію повісті Н. Ґеймана “Кораліна”.
3. Узагальнення вчителя
— За сюжетом повісті Н. Ґеймана “Кораліна” режисер Чарльз Генрі Селік створив мультиплікаційну версію Comline (в українському прокаті — “Кораліна у Світі Кошмарів”), що номінували на премію “Оскар”.
2008 року за мотивами книги Н. Ґеймана вийшов друком однойменний комікс (ілюстратор Філіп Креґ рассел, адаптація тексту Тодда Кляйна).
1 червня 2009 р. на сцені Lucille Lortel Theatre (Нью-Йорк, США) відбулася прем’єра мюзиклу за повістю “Кораліна” (музика Стефіна Меррітта, Лібретто Девіда Ґрінспена), у якому роль 9-річної героїні виконала акторка Джейн Гудішелл (1953 р. народження).
2016 року повість “Кораліна” Н. Ґеймана вийшла друком українською в перекладі Олександра Миколайовича Мокровольського.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ
1. Складання опорного конспекту (запис до зошитів)
· Складіть опорний конспект уроку за здобутою інформацією.
2. Інтерактивний прийом “Ґронування” (запис до зошитів)
· За принципом ґронування складіть схему до повісті Н. Ґеймана “Кораліна”.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Інтерактивний прийом “Незавершене речення”
· Завершіть речення: “Сьогодні мене вразило...”.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Для всіх: підготувати відповідь на запитання “У чому полягає секрет популярності “Кораліни”?”.
Для охочих: переглянути мультфільм “Кораліна у Світі Кошмарів” (2009, реж. Ч. Г. Селік, США).