Усі уроки зарубіжної літератури. 11 клас. Профільний рівень + рівень стандарту. I семестр - О. Г. Куцінко 2019
Життєвий та творчий шлях Михайла Опанасовича Булгакова. М. Булгаков і Україна. Конфлікт митця з владою в умовах тоталітарної радянської системи
Росія
Модернізм
Мета — формувати компетентності:
■ предметні (поглиблені знання про особливості розвитку літератури першої половини ХХ ст.; знання про життя та творчість М. Булгакова; читацьку активність);
■ ключові (уміння вчитися: навички пізнавальної діяльності; комунікативні: навички спілкування в колективі; інформаційні: уміння знаходити потрібну інформацію та презентувати її; громадянські: повагу до батьківщини, гордість за її талановитих представників; загальнокультурні: прагнення літературної освіти; естетичний смак; світогляд).
Тип уроку: урок опанування нових знань і формування на цій основі вмінь та навичок.
Міжпредметні зв'язки: історія, мистецтво (художня культура).
Обладнання: портрети М. О. Булгакова, видання його творів, фрагменти відеофільмів про життя М. О. Булгакова («Михайло Булгаков. Доля. Творчість»1, «Михайло Булгаков. город»2, «Булгаков і Київ. історія майстра»3), медіазасоби.
1 режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=olFJM8E-gUY.
2 режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=4sQ_TbqTLCU.
3 режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=HkFj_KTQ4bs.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання
(Охочі зачитують написані вдома есе.)
ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Слово вчителя
— «На широкому полі словесності російської у СРСР був одним-єдиним вовком. Мені радили перефарбувати шкуру. Безглузда порада. Перефарбований чи стрижений вовк усе одно не схожий на пуделя. Зі мною і вчинили, як із вовком. І кілька років гнали мене, згідно з правилами ловів, обгородженим подвір’ям»,— так написав у листі до Йосипа Сталіна один із найяскравіших радянських письменників першої половини ХХ ст.— Михайло Булгаков. Попри талант, його надовго забули, оскільки його правда була викривальною, а погляди — пророчими. Із творчістю Булгакова ви познайомилися ще у 9-му класі, а сьогодні ми продовжимо це знайомство.
(Учні занотовують до зошитів тему уроку.)
ІV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Вступне слово вчителя
— Тільки через майже півстоліття читачі знову відкрили М. Булгакова як письменника світового масштабу, що заслуговує на місце поміж найславетніших митців. Булгаковські твори нарешті здобули визнання, читацьку любов та сталий інтерес літературознавців у різних країнах, його ім’я навіть увійшло до «Пантеону ХХ століття», створеного в Америці для увічнення найвидатніших людей доби. Варто зазначити, що Булгаков жив та писав за умов, що заперечували саму можливість творчої праці, багато років він почувався похованим живцем. Його творча праця була взірцем героїчної відданості мистецтву та свідченням мужнього опору художника тоталітарній владі, що намагалася зламати його дух. «Рукописи не горять»,— сказав один із героїв, створених письменником, і ми переконалися в справедливості цих слів.
2. Порівняння первинних і вторинних знань (запис до зошитів)
- Складіть таблицю порівняння первинних і вторинних знань.
Заповніть 1-й стовпчик, прокоментуйте ваші записи.
Це мені було відомо |
Це для мене є новим |
(Охочі зачитують свої записи.)
3. Огляд життя та творчості письменника.
Повідомлення (презентація) за індивідуальним домашнім завданням із доповненнями вчителя
(Учні виступають із повідомленнями (презентаціями) про життєвий і творчий шлях М. Булгакова, про роль України та Києва у житті митця.)
- Що з почутого вам запам’яталося найбільше? Чому?
4. Розповідь учителя
— Ушанування пам'яті М. Булгакова. Щороку в день народження письменника, 15 травня, у місті Буча, де колись була дача сім’ї Булгакових, біля пам’ятника, відбувається вшанування пам’яті Михайла Опанасовича. 15 травня 2004 року у Москві на вулиці Велика Садова, 10, відкрито Культурно-просвітній центр, музей-театр «Булгаковський Дім». 2011 року на базі культурного центру відкрито Театр імені М. О. Булгакова.
2005 року у Києві з’явилася вулиця Булгакова. Ювілейного 2006 року, до 115-річчя митця, Київська обласна рада одностайно ухвалила рішення «Про збереження культурної та історичної спадщини та створення історично-ландшафтного парку (заповіднику) садиби відомого письменника М. О. Булгакова». Згодом історично-ландшафтний парк внесли до переліку нерухомих пам’яток Київської області. 19 жовтня 2009 року у Києві відкрили перший в Україні пам’ятник, присвячений Булгакову. Його встановили на Андріївському узвозі, 13, де колись жив письменник. Окрім Києва та Москви пам’ятники Булгакову є також в Харкові, Владикавказі, Вязьмі.
5. Сприйняття творів інших видів мистецтв
(Учні переглядають фрагменти відеофільмів про життя М. Булгакова.)
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
Порівняння первинних і вторинних знань (запис до зошитів)
- Заповніть 2-й стовпчик таблиці порівняння первинних і вторинних знань, прокоментуйте ваші записи.
(Охочі зачитують свої записи.)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Бесіда-узагальнення
- Якою особистістю постає перед вами М. Булгаков?
- Які почуття викликає доля письменника?
- Про що свідчить зв’язок роману М. Булгакова з творами його видатних попередників?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Для всіх: читати роман М. Булгакова «Майстер і Марґарита». Випереджальне (індивідуальне, для 3-4 учнів): підготувати стислі повідомлення про тему, ідеї та провідну думку роману М. Булгакова «Майстер і Марґарита».