Народна казка. «Вишивальниця птахів» (грецька казка) - СТЕЖИНКАМИ КРАЇНИ КАЗОК НАРОДІВ СВІТУ - 4 КЛАС
Розробки уроків - Зарубіжна література 2-4 класи
Мета: ознайомити учнів із грецькою казкою; розвивати вміння самостійно визначати головних і другорядних персонажів твору, встановлювати тип персонажа (позитивний, негативний), пояснювати й обґрунтовувати вчинки героїв та їх мотиви, висловлювати до них своє та авторське ставлення; виховувати інтерес до читання.
Обладнання: мапа світу; підручник; робочий зошит.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
— Поясніть зміст прислів’їв та приказок.
• Вік живи, вік учись.
• За двома зайцями.
• Сім п’ятниць на тиждень.
• Йому слово, а він — сто.
• Друга пізнають у біді.
• За добро і тобі добром віддячать.
• Риба шукає глибини, а людина — доброти. (Литовське прислів’я)
• Добре діло без віддяки не залишиться. (Французьке прислів’я)
• Добро завжди вчасне. (Ірландське прислів’я)
III. Повідомлення теми й завдань уроку
— Розмаїття казок народів нашої планети — це свідчення невмирущої мудрості й краси людства. Мандрують казки не однією країною, мандрують вони усім світом і переконують, що людей світу єднають одні й ті самі моральні цінності. Чи ж не тому в казках народів світу так багато подібного, хоча водночас чимало й своєрідного?
IV. Робота над новим матеріалом
1. Первинне ознайомлення зі змістом казки
2. Обговорення прочитаного
— Назвіть головного героя казки.
— Яким ви його уявляєте?
— За що люди полюбили Моналіса?
— Що залишилося Моналісу у спадок від батьків?
— Прочитайте у тексті рядки, де йдеться про те, як Моналіс урятував вовчицю.
— Про що свідчить його вчинок?
— Як скрипаль потрапив у чудовий палац і познайомився з прекрасною принцесою?
— Чому вовк привів туди Моналіса?
— Чому принцеса відразу погодилася одружитися з Моналісом?
— Прочитайте уривок казки про те, чому юнак забув про свою скрипку.
— Чим вразила Моналіса нещасна полонянка вежі? Що розповіла про неї принцеса? Чи було це правдою?
— Яку роботу виконувала бідна дівчина у вежі? Прочитайте про це.
— Коли, за словами принцеси, вона позбавиться чар?
— Яких птахів вишила вишивальниця?
— Чим був вражений Моналіс, слухаючи розповідь полонянки?
— Як хлопцеві пощастило повернути птахів на вишиванку? Чи тільки за допомогою музики?
— Якою була правда про вишивальницю і принцесу? Яке чарівне перетворення відбулося у казці?
— Визначте тип персонажів: позитивний; негативний.
— Яку характеристику дала Моналісу дівчина-вишивальниця?
3. Складання схеми-характеристики героїв
— Доберіть правильні характеристики певному літературному героєві (Моналісу або принцесі).
4. Поміркуйте!
— Поміркуйте, у чому сила музики.
— Яке значення має музика у вашому житті?
— Доведіть, що найкращі — ті люди, у яких добра душа.
— Розкажіть, чи знаєте ви таких людей?
5. Робота в зошиті
— Яке з прислів’їв, згаданих на початку уроку, найбільш відповідає змісту казки?
V. Підсумок уроку
— Чого навчає ця казка?
— Які інші твори, відомі вам, також навчають добра?