Марк Твен «Пригоди Тома Сойєра». Художні особливості твору (за рахунок резервного часу) - СВІТ ДИТИНСТВА Й МОРАЛЬНІ ЦІННОСТІ В ЛІТЕРАТУРІ - II семестр
УСІ УРОКИ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 5 КЛАС
Мета: допомогти учням повторити й узагальнити знання та уявлення про повість Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра»; розкрити образи головних героїв; глибше усвідомити поняття «повість»; розвивати навички переказу улюблених уривків від імені різних героїв, уміння характеризувати образи й порівнювати їх; давати оцінку їхнім діям і вчинкам; зіставляти із сучасним життям; виховувати кращі моральні якості.
Обладнання: портрет письменника, виставка учнівських ілюстрацій.
Теорія літератури: повість, комічне, художні образи, художні засоби.
ХІД УРОКУ
I. Мотивація навчальної діяльності школярів
— Як добре, коли в тебе багато друзів — вірних, відданих, чесних, порядних, готових підтримати в скрутну хвилину! Але навіть якщо в тебе один друг, все одно людина може почуватися впевненою, щасливою. Томові Сойєру в цьому плані поталанило. У нього є і Гек Фінн, і Джо Гарпер, і Беккі. Життя друзів сповнене пригод, і часто ці пригоди самі їх знаходять. Дітям доводиться робити вибір: ризикувати собою і врятувати безневинну людину чи боягузливо змовчати; розгубитися, плакати й чекати на допомогу чи відчайдушно шукати вихід і знаходити його.
Хлопці схиляються до останнього, і це робить їм честь.
Том Сойєр і Гек Фінн — усього лише літературні герої, але їм поставлений пам’ятник у рідному містечку Марка Твена Ганнібалі. Це свідчить про те, що читачам багатьох поколінь полюбилися ці персонажі, що книга дала багатьом дітям і навіть дорослим безцінні моральні уроки.
Саме про це ми сьогодні й поговоримо.
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Формування знань, умінь та навичок
1. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
Запитання: «Які проблеми порушує повість Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра»»?
Очікувані відповіді
• Проблеми цінностей дитинства і цінностей дорослого життя;
• дружби, взаємодопомоги;
• стосунків батьків, дорослих і дітей.
2. Характеристика героїв повісті
Порівняйте цінності дитячого та дорослого світів, знайдіть спільне та відмінне (за повістю).
Діти |
Дорослі |
Спільне |
|
Чесність, порядність, доброта, благородство |
|
Відмінне |
|
Пригоди, романтика, дружба, цікаві речі (кульки, дохлий пацюк тощо.) |
Поміркованість, гроші, невтручання, плітки |
1) Колективна характеристика Тома Сойєра (з обґрунтуванням, наведенням прикладів)
Підсумок. Переважає в характері героя позитивне; він — жива, реальна людина з гарними рисами характеру та недоліками.
2) Самостійна характеристика Гекльберрі Фінна
3. Словникова робота
— Твір Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра» називають повістю. Пригадайте, що таке повість, запишіть до літературознавчих словничків.
Повість — досить великий, середній за обсягом епічний твір, в якому розповідається про історію людського життя в усій його різноманітності, переплетенні з іншими людськими долями.
— Доведіть, що «Пригоди Тома Сойєра» — повість.
Очікувані відповіді
— Досить великий прозовий (епічний) твір.
— Розповідається про головного героя Тома Сойєра, його друзів — Гека, Джо, Беккі, їхніх батьків.
— Описуються події, вчинки героїв, їхні портрети, місцевість, де відбуваються події, проходить життя персонажів у всіх його виявах.
4. Усний переказ улюбленого епізоду повісті Марка Твена від імені одного з героїв: Тома, Гека, тітки Поллі, Беккі, Сіда, вчителя або когось іншого
5. Розгадування кросворда, складеного з імен та назв героїв повісті «Пригоди Тома Сойєра». Ключове слово в ньому — псевдонім автора
1. Ім’я головного героя. (Том)
2. Ім’я вдови, яку врятував Гек. (Дуглас)
3. Прізвище чоловіка, якого індіанець Джо звинуватив у вбивстві. (Поттер)
4. Ім’я дівчинки, яка подобалася Томові. (Беккі)
5. Містечко, в якому відбувались події повісті. (Сент-Пітерсберг)
6. Той, хто разом із синами допоміг Гекові врятувати вдову. (Валлієць)
7. Справжнє прізвище автора повісті «Пригоди Тома Сойєра». (Клеменс)
8. Прізвище найкращого друга Тома. (Фінн)
Ключове слово: Марк Твен.
IV. Домашнє завдання
Підготуватися до тематичного оцінювання, повторити зміст основних епізодів повісті Марка Твена; згадати зміст та основні думки вірша Р. Бернса «Чесна бідність».
V. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Продовжте фразу.
• Найбільше мені сподобалася на уроці така форма роботи, як...
• Найкраще, на мою думку, працювали...
• Мені здається, що такі книги, як «Пригоди Тома Сойєра»...