ПЕЙЗАЖ У ЛІТЕРАТУРИ Й ІНШИХ ВИДАХ МИСТЕЦТВА

ПЕЙЗАЖ У ЛІТЕРАТУРИ Й ІНШИХ ВИДАХ МИСТЕЦТВА

Зарубіжна література 5 клас розробки уроків

Мета: продовжити знайомство учнів з поняттям «пейзаж»; розширити знання про епітети; розвивати творчі здібності; виховувати почуття прекрасного.

Всех звуков и цветов соотношенья,

А также способы переложенья

Любых оттенков цвета в ноты, звуки.

О, как хотелось мне азы науки

Такой постичь!

Г. Гессе

Хід уроку

Звучить музика "Пори року" А. Вівальді.

I. Оголошення теми, мети уроку. Робота над темою уроку.

Вступне слово вчителя.

Почнемо наш урок з чудового вірша І. Буніна:

Нет, не пейзаж влечет меня,

Не краски я стремлюсь подметить,

А то, что в этих красках светит:

Любовь и радость бытия,

Она повсюду разлита...

Она везде, где красота...

Ребята, скажите, о чем идет речь?

Учитель. Сьогодні незвичайний урок, який буде присвячений музиці, літературі та живописі. Чому ми їх об'єднали разом? (Це види мистецтва)

Учитель. Зверніть увагу на епіграф уроку. Всі види мистецтва хвилюють серця людей, пробуджують в них найкращі почуття. І кожен вид мистецтва робить це своєю мовою. Живопис малює образ лінією і фарбами, музика - звуком, література - словом. Музика - один з найдавніших видів мистецтва. Ми не завжди вміємо побачити і почути красу рідної природи. І часто художники допомагають нам в цьому, вчать нас вдивлятися і вслухатися в навколишній світ.

І протягом уроку ви будете художниками. Спробуйте передати в малюнках своє ставлення до почутим віршам і музиці. Хочеться, щоб ви зрозуміли, як непросто створити твір мистецтва.

А що таке пейзаж? Які види пейзажів ви знаєте?

Пейзаж - опис природи.

Пейзаж - французьке слово, дослівний переклад - "місцевість". Пейзажі бувають літературні, живописні, музичні.

Учитель. Хлопці! Повсякчас року цікаво. Чудово весняне пробудження природи, любимо усіма сонячне літо, чарівна строката осінь, прекрасний сон природи взимку ...

Яка пора року зараз за календарем?

Учитель. Після тривалої, майже піврічної, російської зими непомітно підкрадається весна. Яким же приходить до людей це дивовижний час року? Давайте ми з вами послухаємо розповідь

А ти знаєш, чому нас так називають і символом чого ми є? «Коли Адам і Єва були вигнані з раю, йшов сильний сніг і Єві було холодно. Тоді, бажаючи зігріти її своєю увагою, кілька сніжинок перетворилися в квіти. Побачивши це, Єва повеселішала, і відразу ожила надія. З тих пір ми, проліски, стали символом надії і любові».

«Якось раз пролісок порушив закон вічного царства зими і пробився назустріч сонцю. Добра чарівниця-Весна захотіла зігріти його. Але налетів злісний вітер і жбурнув в неї колючим кущем. Бризнула червона кров і обагрила білі пелюстки. Ожив квітка і став з тих пір символом торжества добра над злом. І до цього дня у молдаван прийнято дарувати 1-ого Березня жінки білі і червоні проліски як символ щастя і любові ».

Учитель: Які гарні легенди розповіли нам дівчинки-проліски! Так, пролісок - це перша весняна квітка, настільки ніжний і красивий, що надихнув на створення музичного твору російського композитора П. І. Чайковського, коли він жив у Підмосков'ї, і міг насолоджуватися в підмосковних лісах цим дивом природи. Ми з вами знаємо, що кожна п'єса має назву і поетичний епіграф.

Епіграфом до музичній п'єсі '' Пролісок "Чайковський вибрав рядки поета 19 ст. А. Н. Майкова:

Голубенький, чистый подснежник цветок,

А подле сквозистой - последний снежок.

Последние слезы о горе былом.

И первые грезы о счастье ином.

Слухання: П.Чайковський "Пори року".

Прослуховування музики П. І. Чайковського з циклу «Пори року» Пролісок.

Музична п'єса Чайковського "Пролісок" наповнена світлим ліричним почуттям. Композитор передає хвилююче радісне, трепетне настрій, спрямоване назустріч сонцю, надіям, щастя, захоплення розцвітає природою. Прихід весни завжди викликав у композитора надзвичайне натхнення і підйом духу, про що свідчать його спогади:

"... Яке диво наша весна своєю раптовістю, своєю розкішною силою! Як я люблю, коли по вулицях потечуть потоки талого снігу і в повітрі відчується щось живильне і підбадьорливе! З якою любов'ю вітаєшся зелену травичку! Як радієш прильоту граків і за ними жайворонків та інших заморських льотних гостей! "

Співзвучно такого сприйняття весни вірш І.А. Буніна "Вирує порожня вода ...".

Бушует полая вода,

Шумит и глухо и протяжно.

Грачей пролетные стада

Кричат и весело и важно.

Дымятся черные бугры,

И утром в воздухе нагретом

Густые белые пары

Напоены теплом и светом.

А в полдень лужи под окном

Так разливаются и блещут,

Что ярким солнечным пятном

По залу «зайчики» трепещут.

Меж круглых рыхлых облаков

Невинно небо голубеет,

И солнце ласковое греет

В затишье гумен и дворов.

Весна, весна! И все ей радо.

Как в забытьи каком стоишь

И слышишь свежий запах сада

И теплый запах талых крыш.

Кругом вода журчит, сверкает,

Крик петухов звучит порой,

А ветер, мягкий и сырой,

Глаза тихонько закрывает.

1892 год.

Наскільки перегукуються настрої вірші, музичної п'єси і картини Левітана "Весна. Велика вода "! (Настрої радості, так як відбувається пробудження природи).

Учитель: Але не тільки навесні дерева бувають без листя, сонечко світить в будь-який час року, а радісний настрій ми відчуваємо і при вигляді першого снігу. Чому ж ми говоримо саме про весну? (Тому що, небо і вода показані такими чистими, прозорими і бувають тільки навесні).

Учитель: Чи сподобалося вам цей твір? Наскільки розділів розділене? Про що ви думали в момент слухання? (П'єса побудована на вальсообразном ритмі, вся пройнята поривом, злетом емоцій).

Тут передано то хвилювання, яке відбувається під час зміни весняної природи, і радість і надія на майбутнє.

У п'єсі три розділи. Перший і третій повторюють один одного. Але в середньому розділі немає яскравого образного контрасту, скоріше, тут деяка зміна настроїв, відтінків одного і того ж почуття.

Учитель: Хлопці, скажіть, вам хотілося б зараз опинитися в тому місці, яке нам показав художник? Чому? (Хотілося б побігати по берегу. Хотілося б торкнутися воду, вона, напевно, дуже холодна. Там свіже повітря. Сонечко яскраво світить і небо таке блакитне, це буває, коли яскраво світить сонце).

Учитель: Так, ви все праві. Чи не правда, на нас відразу повіяло весною? Художником володіли складні почуття, і ми їх пережили разом з ним. Левітан любив природу і вмів її показати так, що ми відчуваємо її поетичну красу. А давайте, ми з вами підемо на прогулянку в вигляді зарядки.

ЗАРЯДКА

Всі рухи розминки повторюємо без запинки!

Гей! Пострибали на місці.

Ех! Руками махаємо разом.

Ехе-хе! Прогнули спинки,

Подивилися на черевики.

Еге-ге! Нахилилися нижче

Нахилилися до підлоги ближче.

Покрутивши на місці спритно.

У цьому нам потрібна вправність.

Що, сподобалося, дружок?

Завтра буде знову урок!

ЗАРЯДКА ДЛЯ ОЧЕЙ

Очки вгору піднімемо ми - сміявся.

Очки вниз опустимо ми - сміявся.

Очки опустимо ми - посміхнемося.

Очки вліво повернемо - посміхнемося.

Очки вправо повернём-

І працювати ми почнемо.

Учитель: А ось перед вами один з шедеврів російського живопису - картини І. І. Левітана "Март" та А. К. Саврасова «Граки прилетіли».

Що зображено на картині Левітана "Март"? (Відтанула дорога, запряжена в сани коня перед ґанком, замети снігу, що тане, дерева, кут дерев'яного будинку. А так же чоловік, який радіє приходу весни, бадьорий, енергійний, все представляється йому в радісному світлі).

Учитель: На цій картині відчувається незрима присутність людини і його настрій. Яке ваше настрій, що ви відчуваєте, коли дивитеся на цю картину, чи можемо ми почути звуки? "Март" - одне з найбільш мажорних творів Левітана. У пейзажі знайшли відображення своєрідні риси російського імпресіонізму. Передній план картини наповнений рухом: рельєфні мазки передають і гру сонячних променів, і рихлість талого снігу. (Щастя, бажання жити, бадьорість, прилив сил. Що мелодійно задзвенить крапель і заспівають птиці, впаде з даху брила снігу. Все в природі чекає весни, теплих весняних днинки, вся картина перейнята мотивом очікування).

Учитель: Перше пробудження природи від довгого зимового сну, ледь вловимі перші ознаки наближення весни, ось що є темою, формує і, можна сказати, визначає зміст картини «Граки прилетіли». Якою бачить весну художник, на відміну від Левітана? (На передньому плані група беріз. Повітря по весняному прозорий, небо з високими хмарами, світло - блакитне вгорі і затягнуте темною смужкою на горизонті. Здається, що тонкі, голі гілки беріз ожили, стрепенулися і тягнуться вгору, до сонця. Станув на ставку лід. Зграя прилетіли граків, перших вісників весни, з шумом опустилася на берези і приступила до ремонту старих гнізд. Картини виконані - в мажорному ладі і утворюють виразний контраст).

Учитель: Так, дійсно, всім авторам цих весняних пейзажів в теплих або холодних тонах, але вдалося передати радісне відчуття пробуджується з приходом весни життя.

Я пропоную вам, хлопці, послухати музичний фрагмент італійського композитора Антоніо Вівальді, першим створив концертний цикл, присвячений всім порам року. Послухаємо і подумаємо, які картини природи можна уявити, слухаючи цю музику.

Звучить музика А. Вівальді.

АНТОНІО ВІВАЛЬДІ – ВРЕМЕНА ГОДА

Сонет синьйора Антоніо Вівальді на концерт "Весна"

Приход весны от велика до мала

Приветствуют пичуги громогласно

Зефирам вторят ручейков хоралы,

Звучащие и нежно и согласно.

Но вот кристалл сокрыло покрывало

Агатовое: и гремят опасно

Послы весны - грома. И снова ясно,

И снова все вокруг защебетало.

Где плат цветов упал на луговину,

Спит козопас под милый лепет леса,

Пес голову кладет ему на спину.

Свирель журчаньем пролилась в долину,

Где пляской нимфы и пастух-повеса

Кадят весны торжественной зачину.

Завдання: «Малювання музики".

Зараз, хлопці, ми послухаємо музичну п'єсу П. І. Чайковського "Пролісок". Спробуйте передати за допомогою фарб на своїх малюнках те, що ви почуєте в музиці композитора.

Учитель: Молодці! Відчувається, що ви вмієте не тільки слухати музику, але і бачити її. У вас виходить не гірше майстрів слова, ви теж відчуваєте красу природи. Побачити красу природи допомагає і пісня російського композитора Георгія Струве, який написав музику на вірші Ірини Іванової. Давайте виконаємо його пісню "Я хочу побачити музику".

II. Підбиття підсумків.

Учитель: Так чи можемо ми побачити музику? А почути музику твори живопису? А чи можемо ми почути музику вірші? А побачити картину природи у вірші? А що допомагає нам побачити і почути те, про що ми читаємо в ліричному творі, відчути настрій і красу його, почути його музику? (Художньо - виразні засоби, ритм і рима).

Підійшов до кінця наш урок. Сьогодні на уроці ви спробували себе і в ролі художників, і в ролі музикантів, і в ролі поетів. Що ж, по-вашому, об'єднує їх усіх в створенні творів мистецтва? Правильно, вміння бачити і відчувати красу природи і самого її поетичного пори року - весни. Не випадково і поетів, і письменників, і композиторів, і художників називають однаково - Художниками, Творцями.

III. Домашнє завдання:

Хлопці, прослухайте музичний фрагмент з телепередачі «У світі тварин» А.Рамірес «Мелодія», і ви будинку повинні намалювати свою картину про природу.






Віртуальна читальня Зарубіжної літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.