ПЕРЕКАЗ ЕПІЗОДІВ ПОВІСТІ ПРИГОДИ ТОМА СОЙЄРА ЗА МАЛЮНКАМИ АБО КІНОКАДРАМИ

ПЕРЕКАЗ ЕПІЗОДІВ ПОВІСТІ ПРИГОДИ ТОМА СОЙЄРА ЗА МАЛЮНКАМИ АБО КІНОКАДРАМИ

Зарубіжна література 5 клас розробки уроків

Мета: використовуючи можливості навчального діалогу, дати характеристику світу дитинства, його законів; поглиблювати вміння опановувати підтекст твору, бачити й оцінювати роль елементів зображально-виражальних засобів у зображенні цінностей дитячого світу; розвивати навички переказування тексту як одного із шляхів поглибленого розуміння літературного твору; виховувати культуру мовлення.

Обладнання: фрагменти художнього фільму «Пригоди Тома Сойєра», малюнки до повісті.

Тип уроку: комбінований.

У дітей своя манера бачити, думати й відчувати.

Жан-Жак Руссо

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Активізація навчальної діяльності учнів.

Літературна гра «Що? Де? Коли?» за змістом II і III розділів повісті Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра».

Запитання для гри

— Коли Томові довелося фарбувати паркан? (В суботу.)

— Якою була довжина паркану та його висота? («Тридцять ярдів дощаного паркану заввишки дев'ять футів!» фут - 30 см, ярд - 92,5 см.)

— Яку пісню співав Джим? («Дівчата з Буффало»)

— Чим Том спокусив Джима? (Болячкою на нозі).

— Що зображував Бен Роджерс, рухаючись вулицею? (Пароплав «Велика Міссурі»)

— За що Бен купив у Тома право пофарбувати паркан? (За все, що лишилось від його недоїденого яблука.)

— Що стало ціною черги на фарбування паркану для Біллі Фішера? («Майже новий паперовий змій».)

— Який викуп запропонував Томові Джонні Міллер? (Дохлого пацюка на мотузці.)

— Що отримав Том як винагороду від тітки Поллі? (Яблуко)

— Що Том поцупив із комори під час тітчиних напутніх слів? (Пряник)

— Що отримав Том Сойєр у подарунок від незнайомої дівчинки? (Квітку)

— Замість кого і за що отримав Том покарання? (За розбиту Сідом цукорницю.)

— Чого хотів Том, щоб з ним сталося після тітчиної несправедливості? (Він хотів померти і щоб на його холодне мертве тіло бодай одну сльозинку зронила Кохана Незнайомка.)

III. Створення проблемної ситуації, мотивація навчальної діяльності учнів

Отже, ви уважно читали II та III розділи «Пригод Тома Сойєра». Проте нам замало знати, де, що і коли відбувається, ми маємо зрозуміти, навіщо автор влаштовує такі випробування своєму головному героєві, які важливі думки приховує за зовнішньою стороною дії, чи справді діти по - своєму бачать, думають і відчувають (читання епіграфу до уроку).

Тож ми переходимо до поглибленого аналітичного дослідження змісту II розділу, спробуємо виокремити головні теми та думки, які в цих розділах втілює автор.

IV. Аналітико-інтерпретаційне дослідження II розділу повісті «Пригоди Тома Сойєра»

— Прочитайте опис літнього суботнього ранку на початку II розділу.

Яким настроєм сповнена ця картина? Чиїми очима ми її бачимо?

— Прочитайте виразно діалог Тома й Джима. До яких хитрощів вдався Том, щоб звільнитися від фарбування паркану?

— Підтвердьте текстом, що фактор уяви є головним у житті всіх дітей. (Виразно читається епізод, в якому Бен Роджерс уявляє себе «Великою Міссурі».) Передайте інтонацією ефект перевтілення Бена у пароплав. Яка роль у ньому імітації звуку?

— Прочитайте виразно діалог Тома Сойєра з Беном Роджерсом. Чи одне й те саме значення вкладали в слово «праця» хлопці? Як Томові вдалося змінити хід розмови на свою користь?

— Які риси вдачі Тома Сойєра розкриваються у другому розділі? (Винахідливий розум, психологічні здібності, до певної міри вміння маніпулювати іншими, надзвичайні організаторські здібності.)

— Як розбагатів Том Сойєр під час фарбування паркану? (Том відкрив «загальний закон, що керує всіма людськими вчинками: і кожен хлопець, і кожна доросла людина завжди прагнутимуть і домагатимуться тільки того, чого важко досягти.»)

— Яка роль авторського зауваження щодо того, «коли б Том був великим і мудрим філософом, як от автор цієї книжки, він зрозумів би, що Праця — це все те, що ми зобов'язані робити, а Гра — все, чого ми робити не зобов'язані»?

V. Складання простого плану за змістом розділу II повісті Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра»

«Чудовий маляр»

План

1. Опис літнього суботнього ранку.

2. Причини страждань Тома Сойєра.

3. Спокушання Джима .

4. Томові «скарби».

5. Том Сойєр і Бен Роджерс.

6. Мить натхнення Тома Сойєра.

7. Від «жалюгідного злидаря» до «справжнього багатія, що потопав у розкошах».

8. Закон Тома Сойєра.

9. Міркування автора про Працю та Гру.

VI. Аналіз змісту III розділу повісті Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра»

— Чи припинив Том свою гру після того, як паркан був пофарбований потрійним шаром вапна? (Ні. Том продовжує жити в фантастичному світі своєї уяви. Він йде з доповіддю не просто до тітки Поллі, а «до штаб-квартири».)

— Чому тітка Поллі здивувалась, коли Том постав перед нею? Який шок вона пережила від видовища вибіленого паркану? Чому? Підтвердьте словами з тексту.

— Як Том поквитався із Сідом, який «накликав на нього халепу, вказавши тітці Поллі на його комір, зашитий чорною ниткою»? Чому після цього Томові «полегшало» на душі? (Покарав зрадника, встановив справедливість.)

— Стисло опишіть зустріч Тома Сойєра з незнайомою дівчинкою. Яка, на вашу думку, роль зображення «сердечних» випробувань та переміг головного героя? Навіщо автор розповідає читачам про захоплення Тома Емі Лоренс?

— Чому Том, щойно дівчинка його помітила, почав робити безглузді речі? (Він «виставлявся», прагнучи таким чином «зачарувати її».)

— Оцініть поведінку дівчинки. Як ви гадаєте, чому вона пішла до будинку в найцікавіший момент Томових трюків? Невже їй було нецікаво? (Їй було надзвичайно цікаво, але вона теж вдалася до гри і використала свій власний «трюк», виказуючи цілковиту байдужість.)

— Які дії дівчинки підтверджують той факт, що Том її зацікавив? (Квітка. Але як істинна «прекрасна леді», вона має бути завойованою. Гра набуває романтичного характеру. Автор показує шлях до формування стосунків між хлопчиком і дівчинкою, які, можливо, приведуть колись до справжніх почуттів.)

— Яке жорстоке розчарування довелося пережити Томові того вечора?

Чому тітка покарала безневинного Тома? Оцініть дії Сіда. Чому він не зізнався?

— Подумайте, хто насправді був ворогом Тома.

— Доведіть, що тітка Поллі сама страждала в той час, коли їй доводилось карати Тома. Чи знав про це хлопчик?

— Чому він не пішов до хлопців, а шукав безлюдних закутків? Що перетворило його страждання на солодку муку? Чи віримо ми Томові, що він дійсно хоче померти? (Ні, йому тільки хочеться уваги, співчуття.)

VII. Підсумок.

— Зробіть уточнення й доповнення щодо особливостей світу дітей на основі змісту II і III розділів повісті. Виділіть головні закони та мотиви, які рухають діями дітей. (Головний закон світу дітей — це закон гри. Діти весь час живуть в уявному світі. Саме їхня уява рухає всіма діями та вчинками.)

— Які випробування переживає Том? (Том проходить випробування працею, яку ненавидить понад усе; випробування полководницького таланту; випробування романтичними почуттями до Прекрасної Незнайомки; продовжуються випробування заборонами, покараннями та обмеженнями з боку тітки Поллі; випробування розчаруванням у справедливості тітки.)

Завдання. Заповнити таблицю «Риси вдачі Тома Сойєра».

хитрий

волелюбний

кмітливий

ледар

«шибеник»

не любить ходити до школи

«полководець» хлоп'ячої армії

любить пригодницькі книжки

понад усе ненавидить працювати

прагне бути лідером серед однолітків

«в ньому наче біс сидить»

ненавидить зрадників і підлих людей

Риси вдачі Тома Сойєра

романтичний (мрійник)

злодійкуватий (весь час прагне щось поцупити з комори)

«поганець»

«розбишака»

винахідливий

любить тітку

користується увагою у дівчаток

дуже розумний

цінує всілякий мотлох, як скарби

не був зразковим хлопчиком

відстоює свою територію

має надзвичайно розвинену уяву, весь час живе у фантастичному світі гри

— Доведіть, що тітка Поллі більше любила Тома, ніж Сіда. Поміркуйте, якими були почуття Тома до тітки. Чому він здійснив моральну помсту лише в результаті її несправедливих дій, а в інших випадках зносив покарання або тікав?

VIII. Домашнє завдання.

Прочитати розділи IV—VIII повісті «Пригоди Тома Сойєра». Вміти переказувати ключові моменти цих розділів. На основі прочитаних розділів та особистих вражень намалювати Тома Сойєра.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.