О ЗОРЯ 48-ГО РОКУ! ТИ ВРАНТШНЯ ЗІРКА НАРОДІВ - Уславлення людської гідності, самоповаги та мужності, засудження приниження й внутрішнього рабства у поезіях Шандора Петефі

Уроки зарубіжної літератури 6 клас

Мета: розкрити уславлення людської гідності, самоповаги та мужності, засудження приниження й внутрішнього рабства у віршах Ш. Петефі на прикладі вивчення поезії «Коли ти муж, — будь мужнім»; розкрити взаємозв'язок мотивів лірики і почуттів автора, розвивати елементи аналізу поетичного твору,

підготувати учнів до виразного читання напам'ять; вчити проникненню у суть творчого процесу, усвідомленню природи художньої творчості, здійснити спроби моделювання елементів художнього стилю поета; створити ситуацію співавторства на уроці, здійснити перші спроби інтерпретації художнього ліричного тексту.

Тип уроку: формування умінь і навичок.


Хід уроку


1. Перевірка домашнього завдання.


1.1. Зачитування варіантів творчого завдання.


1.2. Розповідь про письменника у зв'язку з тлумаченням закликів з поезії Петефі.

Запитання для опитування.

1. Яку роль відіграв Шандор Петефі у долі рідного народу?

2. Що спонукало поета взяти участь у боротьбі за звільнення угорського народу від австрійського гніту?

3. Яким чином угорський народ оцінив внесок поета у майбутнє Угорщини?

4. Яким чином життєвий шлях поета відображено у його поезії?


1.3. Слово вчителя.

Методичний коментар. У процесі опитування учитель доповнює розповідь фактами біографії поета, які не містить підручник.

Угорська революція 1848-1849 років стала одним з найважливіших етапів визвольної боротьби, яку угорський народ протягом декількох століть вів з його гнобителями — турецькими і німецькими загарбниками.

Колоніальна політика Австрії мала за мету перешкодити розвитку угорської національної культури і мови. Імператор Йосип II у якості адміністративної ввів в Угорщині німецьку мову. Німецькою ж мовою з кінця XVIII століття велося викладання у школах Угорщини. Саме боротьба за збереження національної культури, за незалежність рідної мови стала важливою складовою визвольної боротьби угорців. Петефі першим в угорській літературі заговорив про свободу і незалежність батьківщини і про відокремлення від Австрії.

«Я вірю, що ми на порозі громадянської революції», — писав Петефі в листі своєму другові, письменнику Яношу Арань. Говорячи про поетів XIX століття, Петефі називав улюбленими тих, чия творчість була відгуком, революційних подій. Серед своїх сучасників він вважав одним з найкращих поетів Беранже. Він писав у листі товаришу у 1847 році: «...побачу батьківщину Беранже — осяйну Францію і самого Беранже, найвеличнішого апостола, нового спасителя світу і свободи. Гарматний постріл Липневої революції був відгуком пісень Беранже... Хай кожен з шаною промовляє його святе ім'я. Він перший поет світу».


2. Аналіз художніх засобів поезії.

• Які засоби художньої виразності є у тексті поезії?

• Як вони допомагають донести до читача думки й переживання поета?


2.1. Учні під керівництвом учителя визначають засоби художньої виразності, тлумачать їх.

Для зручності вчителя деякі з них помішуємо у таблицю.

Художній засіб Назва Тлумачення

Пес недолугий — доля Метафора Пес недолугий(підбираємо синоніми) — непередбачуваний...

Найкращий з Демосфенів — меч у твоїх руках Метафора Меч — зброя, Демосфен — оратор, політик, зброя політика — слово, красномовство

Будь дубом, котрий буря з корінням вирива Метафора Дуб — символ кремезної сили, довговічності, який якщо і гине, то тільки через загибель коріння, бо зігнути його величезний стовбур і надломити ніщо не може, лише вирвати з корінням.


Метафора — вислови, що ґрунтуються на переносному значенні слова.

Більшість рис метафори збігаються із загальними рисами порівняння. Але деякі особливості притаманні саме метафорі.

Поміркуймо: з якою метою митці поезії і прози звертаються до цього засобу, називаючи лише те, з чим порівнюють зобраясуване, і приховуючи пряму назву? (Робиться це для того, щоб примусити працювати думку і уяву читача. Метафора потребує від нас духовних зусиль, які самі по собі благодійні.

Проникаючи розумом і почуттям у зміст кожного з ланцюгів розгорнутої метафори, ми невідворотно підпадаємо під потуж ний вплив поезії).


2.2. Відповіді на запитання підручника 1 — 4, 6 (с. 167).

Учні висловлюють судження про проблеми життєвих цінностей і пріоритетів, вибору альтернатив «мужність — боягузтво», «рабство — свобода», «самостійний вибір життєвого шляху — покора долі», порушених у вірші Ш. Петефі; підтверджують свої думки цитатами з тексту.


3. Підбиття підсумків уроку, домашнє завдання.

Вивчити напам'ять вірш. Підготуватись до виразного читання твору.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.