Образ Геркулеса в романі Ж. Верна «П’ятнадцятирічний капітан» - ЛЮДИНА В ЖИТТЄВИХ ВИПРОБУВАННЯХ - IІ семестр

Усі уроки Зарубіжної літератури 6 клас

Мета: охарактеризувати Геркулеса, перевірити знання тексту розділів з домашнього завдання; здійснювати міжлітературні зв’язки; виховувати прагнення наслідувати фізично і морально досконалих героїв.

Обладнання: фотографії братів Кличків, В. Вірастюка, зображення Іллі Муромця, Давида (бібл.), Геракла, Добрині Микитовича.


Богатырская наша сила, Сила воли и сила духа.

З пісні


ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Погляньте на фото й малюнки на дошці. Що ви знаєте про цих людей? Що об’єднує їх усіх?

Давид — біблійний герой, що переміг велетня Голіафа.

Геракл — міфічний герой, що здійснив 12 подвигів.

Добриня Микитович та Ілля Муромець — російські богатирі, герої билин.

Брати Клички — чемпіони світу з боксу.

Василь Вірастюк — учасник, переможець «Богатирських ігор».

Усіх цих людей об’єднує велика фізична сила, витривалість та висока моральність. Їх можна назвати одним словом — богатирі.

А кого з героїв романа Ж. Верна можна поставити в цей ряд? Правильно, Геркулеса. Навіть його ім’я підказує нам це. Спробуємо довести слушність цієї думки.

ІІ. Робота з текстом

Бесіда

1) Ім’я героя вже промовляє само за себе — Геркулес. Як ви вважаєте, чому хлопця називали саме так? (Він був дуже сильним фізично.)

2) Скільки років Геркулесові? (25-30років)

3) Яке походження героя? (За походженням він негр, разом з батьками жив у Сполучених Штатах Америки, народився не рабом, як багато інших негрів, а вільною людиною.)

4) Де працював Геркулес? (На плантації у Південній Австралії, тепер повертався додому.)

5) Опишіть зовнішність героя.

«Коли гігант Геркулес починав тягнути яку-небудь снасть, інші матроси могли стояти склавши руки. Ця могутня людина, ростом у 6 футів з лишком, могла замінити собою лебідку».

« — Ви, мабуть, силань, Геркулесе,— сказав містер Гарріс. — На африканських невільничих ринках за вас заплатили б чимало.

— Не більше, ніж я вартий,— сміючись, відповів Геркулес. — І покупцям довелося б довгенько побігати, щоб спіймати мене».

6) Вчинки героя.Про які риси характеру свідчать вчинки Геркулеса?

— Відданість;

— доброта;

— чуйність;

— сміливість;

— прагнення допомогти;

— скромність.

7) Як ставляться до Геркулеса інші герої? (Ним захоплюються всі, навіть Негоро й Гарріс повинні визнати його велику фізичну силу й пов’язані з цим неабиякі можливості. Друзі ж цінують доброту і чуйність Геркулеса, прагнення завжди прийти на допомогу.)

8) Ваше ставлення до героя. (Хлопцям, мабуть, хотілося б бути схожими на цього богатиря, а дівчата захоплені сильним і благородним велетнем, поряд з яким почуваєшся спокійно й захищено.)

ІІІ. Висновки

— Образ Геркулеса приваблює поєднанням великої фізичної сили з добротою, благородством й скромністю. Такий герой нагадує нам ізраїльського Давида, російських богатирів, давньогрецького Геракла, наших сучасників-українців — братів Кличків та В. Вірастюка.

Образ силаня, захисника завжди був улюбленим у різних народів за будь-яких часів.

IV. Додаткове завдання

Літературні паралелі

Відгадай героя за цитатою.

1. «У будинку всі спали, спав і малий хлопчик, коли раптом почув якесь дивне сичання. Прокинувся хлопчик і побачив просто над собою зміїні пащі й червоні бридкі очиці. Миттю схопив він їх за шию і став душити». (Геракл)

2. «Коли я пас вівці брата свого, то траплялося мені боротися з левом, який викрадав вівцю з отари. Я брав його за гриву і вбивав. Так само я умертвив і ведмедя, який напав на овець. Бог, який урятував мене від лева й ведмедя, врятує мене і від Голіафа». (Давид)

3. «Хоч як борсався Немейський лев, та зрештою герой його переміг, а тоді завдав собі на плечі велетенську тушу і попрямував у Мікени, до царського палацу». (Геракл)

4.

«Как отроду он был пяти годов,

Стал ходить по улочке,

Стал с ребятами боротися.

Как не стало ему да поединщика

Среди малых-то ребят — двадцати годов». (Добрыня Никитич)

V. Домашнє завдання

Дочитати роман, переглянути розділи 1, 7—10, частину 2, скласти пам’ятку «Як стати богатирем?» (займатися спортом, не мати шкідливих звичок, захищати слабких, дівчат, бути добрими й чуйними, не використовувати силу на шкоду іншим).