Зарубіжна література 6 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2019

Джек Лондон (1876-1916). «Жага до життя». Сильний людський характер в екстремальній ситуації. Важкі випробування головного героя
Людські стосунки
ІI семестр

Мета: розкрити особливості ідеї оповідання «Жага до життя», значення анонімності головного героя, роль описів природи у творі;

розвивати навички читання, переказу художнього тексту, роботи з цитатами; розвивати асоціативне й образне мислення;

прищеплювати інтерес до читання, творів живопису; сприяти формуванню активної життєвої позиції, стійкості до життєвих випробувань.

Обладнання: підручники, дидактичний матеріал.

Тип уроку: комбінований.

Життя дивна річ. Багато я про нього думав і довго мізкував, але щодень воно здається мені все незбагненнішим. Навіщо за нього чіплятися?

Джек Лондон

Хід і структура уроку

I. Організаційний момент.

II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.

III. Актуалізація опорних знань.

✵ Літературний диктант.

1. У які часи розгортаються події оповідання? (Роки ЗОЛОТОЇ лихоманки в Клондайку).

2. У яку пору року відбуваються події оповідання? (Бабине літо - осінь).

3. Який колір переважає в описах природи? (Сірий).

4. Скільки сірників було в головного героя? (Шістдесят СІМ).

5. Скільки золота ніс із собою головний герой? (П’ятнадцять фунтів, або ШІСТЬ кілограмів).

6. Що було в схованці, до якої ішли герої? (Набої, гачки, ліска, невеличка рибальська сітка, борошно, шматок бекону і трохи бобів).

7. Що сталося з Білом? (Загинув, його з’їли вовки).

8. Що намагався зберегти Біл до самої смерті? (ЗОЛОТО).

9. Як головний герой довідався, що знайдені кістки належать Білові? (Побачив шкіряну торбинку товариша).

10. Хто невідступно переслідував знесиленого героя? (ВОВК).

11. Хто врятував героєві життя, побачивши його на березі? (Учені З китобійного судна «Бедфорд»).

12. Де герой ховав випрошені в матросів сухарі? (У койці, у матраці).

IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.

1. Переказ ключових епізодів оповідання за опорною схемою.

2. Творча робота.

- З оповідання «Жага до життя» випишіть цитати, що характеризують зміни фізичного та психологічного стану головного героя протягом твору.

Зміни фізичного і психологічного стану героя протягом твору

Фізичний стан героя

Психологічний стан героя

Він ішов не зупиняючись. З несамовитим відчаєм, незважаючи на біль, здерся він на горб.

Товариш дивився йому вслід, і, хоч його обличчя ніяк не пожвавилося, очі засвітилися тугою пораненого оленя.

Нога набрякла, і він кульгав дужче, але цей біль був за дурницю проти болю в шлунку. Голод гриз йому нутрощі.

Страшна втома змагала його, кортіло лягти й заснути, але бажання дістатися до Країни Патичків, а надто ще голод гнали його вперед.

Укривала були вологі, аж липли. Кісточку боляче смикало. Але його діймав лише голод...

Спершу він плакав тихенько, далі вголос. опісля він плакав без сліз, конвульсивно схлипуючи.

Цієї ночі в нього не було ні багаття, ні окропу, він заповз під свої укривала й заснув неспокійним голодним сном.

Йому наказував розум. Чоловік усвідомлював, що треба їсти для того, щоб вижити.

Хоч біль од голоду і притупився, він відчув, що дуже охляв. А тут ще його почало діймати серце.

Його почали мучити галюцинації. Він чомусь був певний, що в рушниці ще є один патрон - просто він його не помітив.

Ішов він як удень, так і вночі. Відпочивав там, де падав, і насилу плентався вперед...

Нерви його притупіли, заніміли, уява сповнилася моторошними видивами й солодкими мріями.

Він уже був неспроможний проповзти за день і милі. Він то ліз навкарачки, то непритомнів.

Він уже нічого не відчував і не хвилювався. Він став несприйнятливий до болю. Шлунок і нерви заснули.

То була і справді жива істота, у якій важко було впізнати людину. Вона була сліпа, безтямна і звивалася на піску, немов велетенський хробак.

Вона звивалася марно, майже не посуваючись уперед, але була вперта.

3. Цитатна реконструкція.

- За поданими цитатами розкажіть, як змінювалося ставлення головного героя оповідання Джека Лондона до золота.

1. «Він розділив золото надвоє: одну половину, зав’язавши її в шмат укривала, заховав біля примітного кам’яного виступу, а другу згріб назад у торбинку».

2. «За мить зупинився, поглянув на торбинку, швидко схопив її і кинув на пустелю визивний погляд, ніби вона хотіла відняти його здобуток».

3. «Що ж, нехай Біл покинув його, але він не візьме золота, не смоктатиме Білових кісток».

4. «Він спромігся підняти торбинку, хоч її вага була майже надсильна для його слабких рук. Біл ніс її до останку».

5. «Пакуючи клумак, він довго дивився на торбинку з лосячої шкіри, але врешті прихопив її з собою».

6. «Він знову розділив золото, цього разу висипав половину просто на землю. Трохи згодом він викинув і решту».

V. Підсумки.

1. Сторінка ерудита.

Відомо понад сто екранізацій творів Джека Лондона. До речі, у першій екранізації роману «Морський Вовк» сам автор виконав епізодичну роль моряка.

2. Творче завдання.

- Складіть сценарій екранізації оповідання «Жага до життя».

VI. Домашнє завдання.

1. Опрацюйте запитання й завдання до прочитаних уривків (підручник, С. 144).

2. Спробуйте сформулювати десять причин, з яких обов’язково потрібно прочитати оповідання Джека Лондона «Жага до життя».







На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.