В. Скотт «Айвенго». Утілення в образі Айвенго кодексу лицаря, художні засоби створення образу - БИЛИНИ ТА БАЛАДИ
Розробки уроків - Світова література 7 клас - 2015 рік
Тема. В. Скотт «Айвенго». Утілення в образі Айвенго кодексу лицаря, художні засоби створення образу. Зіткнення добра, краси й справедливості із жорстокістю і підступністю
Мета: навчальна: допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст роману «Айвенго»; розвивальна: розвивати образне та критичне мислення, навички виразного і вдумливого читання епічних творів, виділення основних епізодів, їх коментування, висловлення власних думок та вражень; виховна: сприяти формуванню почуття гідності, справедливості, поваги до кращих духовних надбань минулих епох; прищеплювати любов до читання.
Обладнання: портрет письменника, видання роману, ілюстрації до твору, фрагменти кінофільму.
Теорія літератури: історичний роман, історичний та місцевий колорит, художній час, художній простір, інтрига, художні образи, художні засоби.
Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку
Звернення вчителя до учнів
— Центральний образ твору В. Скотта «Айвенго», звісно ж, сам Айвенго — рицар короля Річарда левове серце. Саме він пов’язує всі сюжетні лінії, він є втіленням усіх рицарських чеснот, і за його долею ми продовжимо напружено слідкувати
ІІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань учнів
1. Розповідь про письменника, переказ основних епізодів першої умовної частини роману В. Скотта «Айвенго»
2. Обмін враженнями про образи роману
♦ Знайдіть і прочитайте уривки роману, у яких подаються портрети саксонського дворянина Седріка Сакса, лицаря-храмовника Бріана де Буагільбера. Чи можна за ними визначити риси характеру цих героїв?
Орієнтовна відповідь
«Так, із Седрікового обличчя видно було, що він чоловік прямої, але запальної й нетерплячої вдачі. Зріст він мав не вищий від середнього... сині очі, русяве волосся, у якому ледь видніла сивина... Комір і рукава його зеленого каптана мали облямівку з сірого хутра... із шкурок вивірки... . Золоті обручки, круг шиї теж золота оздоба, пояс у самоцвітах. З пояса звисав меч, біля крісла поставив списа…» — з цього портрета можна дійти висновку, що чоловік багатий, немолодий, досвідчений, разом із тим войовничий, завжди готовий до відсічі ворогові, до оборони Пряма авторська характеристика говорить про те, що він прямий, щирий, добродушний, що часто сполучається з запальністю й гнівливістю в очах — гордість і ревнивість.
«Супутником духовної особи був чоловік високого зросту, віком за сорок років, сухорлявий, дужий і мускулястий. Його атлетична постать внаслідок постійних вправ, здавалося, складалася з одних кісток, м’язів та сухожиль; видно було, що він пережив безліч важких випробувань і готовий перенести ще стільки ж. На ньому була червона шапка з хутряною опушкою. На обличчі його ясно читалося бажання викликати в кожному зустрічному почуття боязкої поваги й остраху. Дуже виразне, нервове обличчя його з різкими рисами, засмагле під променями тропічного сонця до негритянської чорноти, у спокійні хвилини, здавалося, ніби дрімало після вибуху бурхливих пристрастей, але жили, що набрякли на чолі, й посмикування верхньої губи виказували, що буря щохвилини може вибухнути знову. У погляді його сміливих, темних, проникливих очей можна було прочитати цілу історію про загрози й переборені небезпеки. ...Глибокий шрам над бровами надавав ще більшої суворості його обличчю й лиховісного виразу одному оку, що було злегка зачеплене тим же ударом і трохи косило».
Храмовник де Буагільбер — людина багата, смілива, з бурхливим, запальним характером, войовнича, сильна
IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
1. Виразне коментоване читання другої умовної частини роману В. Скотта «Айвенго»
2. Словникова робота, обмін враженнями, бесіда за запитаннями підручника (вибірково)
3. Складання плану-тез до характеристики образу Айвенго
Орієнтовний план
1. Айвенго — вірний лицар Ричарда Левового Серця (участь у хрестовому поході, захист честі англосаксів на турнірі, повернення на батьківщину з метою надання допомоги королю).
2. Скромність лицаря та почуття людської гідності (заклався за вечерею у Седрика, не хотів називати своє ім’я).
3. Людяність Айвенго (ставлення до старого Ісаака).
4. Вдячність, повага і любов до юнака (з боку врятованого Ісаака, вірного і відданого Гурта, люблячої Ровени)
5. Мужність і майстерність на турнірі (чудова майстерність у поводженні із конем і володінні зброєю; сміливість та бажання помірятися силою саме з Буагільбером; неабияка витримка під час поранення; відсутність заздрощів до переможців — відмова від призів)
6. Благородство і вміння думати про інших під час полону (чесне поводження з Ребекою; прохання врятувати батька першим).
4. Усний твір «лицар честі — Айвенго» за планом
V. Закріплення знань, умінь та навичок
1. Репортаж учителя із рицарського турніру в Ашбі
2. Робота в групах
♦ Визначте, за допомогою яких основних художніх засобів та прийомів замальовується образ Айвенго. (Портрет, дії, вчинки, діалог, монолог, засоби виразності)
VI. Домашнє завдання
Знати зміст другої умовної частини роману «Айвенго», уміти переказувати, виділяти ключові епізоди, характеризувати головного героя, висловлювати свої думки та враження
VII. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
♦ Продовжте речення.
«Найбільше мене приваблює в Айвенго така його риса характеру, як...»