В. В. Биков «Альпійська балада». Протиставлення сили дружби і кохання світу насильства - БИЛИНИ ТА БАЛАДИ
Розробки уроків - Світова література 7 клас - 2015 рік
Тема. В. В. Биков «Альпійська балада». Протиставлення сили дружби і кохання світу насильства
Мета: навчальна: ознайомити учнів із сюжетом твору; допомогти усвідомити його ідейно-художні особливості; розвивальна: розвивати образне та критичне мислення; розширювати кругозір; удосконалювати навички виразного читання прозових творів, виділення головного, коментування ключових епізодів; виховна: сприяти формуванню гуманізму, почуття справедливості, неприйняття зла, насильства та війни.
Обладнання: портрет письменника, видання його творів, ілюстрації до них, фрагменти кінофільму.
Теорія літератури: повість, сюжет, композиція, художній час, художній простір, ретроспективний час, художні образи, художні засоби.
Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку
Звернення вчителя до учнів
— В «Альпійській баладі» В. В. Бикова (письменника-фронтовика, котрому довелося бачити сувору правду війни — правду, яка не вписувалась у пропагандистські міфи) головними є моральні домінанти, змалювання передвоєнної і воєнної дійсності в усіх її суперечностях і складнощах . Про ці суперечності й складнощі ми й поміркуємо на уроці.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання. актуалізація опорних знань
1. Читання уривків, переказ змісту другої умовної частини повісті В. В. Бикова «Альпійська балада», висловлення думок та вражень
2. Складання сюжетного ланцюжка прочитаної частини повісті, визначення елементів сюжету
IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
1. Виразне читання третьої умовної частини повісті В. В. Бикова «Альпійська балада» (Аналіз епілогу залишити на останній урок із теми.)
2. Словникова робота, обмін враженнями
3. Евристична бесіда, виконання творчих завдань
♦ Чи очікували ви на таке закінчення твору?
♦ Як ви думаєте, головний герой — переможець чи переможений? Свої твердження обґрунтуйте.
♦ Із яким твором світової літератури (із вивчених у попередніх класах) можна порівняти боротьбу головного героя за життя? (Дж. Лондон «Жага до життя», О. П. Довженко «Воля до життя» та ін.)
V. Закріплення знань, умінь та навичок
1. Коментар учителя
— У початковому варіанті повість В. В. Бикова закінчувалася ще трагічніше — гинула й Джулія. Автор згодом переробив кінець, і його героїня залишилася в живих
2. Творче завдання
♦ Як ви думаєте, чому письменник так зробив, адже в тих умовах урятуватися було практично неможливо?
♦ За допомогою прийому усного малювання змалюйте, виходячи з реалій того часу, долю Івана Терешка, якби й він залишився в живих. Зауважте, що в ті часи радянським людям не дозволяли одружуватися з іноземцями.
3. Робота з таблицею
♦ Заповніть таблицю
Різні начала в повісті В. В. Бикова «Альпійська балада»
Пригодницьке |
Лірико-романтичне |
Героїко-реалістичне |
Втеча із військового заводу, погоня, переслідування ворога, долання перешкод |
Історія кохання Івана та Джулії |
Жахіття фашистського полону та порятунок дівчини ціною власного життя |
VI. Домашнє завдання
Розповідати про письменника.
Уміти переказувати третю умовну частину повісті, виділяти ключові епізоди, коментувати їх, висловлювати свої думки та враження.
VІІ. Підбиття підсумків уроку
1. Інтерактивна вправа «Мікрофон»
♦ Продовжте речення.
«Ключовим моментом у повісті В. В. Бикова для мене було...»
2. Слово вчителя
— Альпійська балада — один з перших творів радянської літератури, в якому полон був показаний не як провина, а як трагедія. Дія багатьох повістей Бикова пов’язане з життям людей під час фашистської окупації — в партизанських загонах і білоруських селах.
У центрі твору виявлялася моральна проблема, яку письменник «розчиняв» у напруженому військовому епізоді — як правило, не занадто протяжному в часі. Він не раз говорив і писав, що його цікавлять ситуації, які дають можливість найбільш повного розкриття характерів, дозволяють зробити зримою людську сутність у момент її найбільш яскравого прояву.