Шолом-Алейхем «Пісня над піснями». Еволюція героїв (Шимек і Бузя) у часі - ДРУЖБА І КОХАННЯ

Шолом-Алейхем «Пісня над піснями». Еволюція героїв (Шимек і Бузя) у часі - ДРУЖБА І КОХАННЯ

Розробки уроків - Світова література 7 клас - 2015 рік

Тема. Шолом-Алейхем «Пісня над піснями». Еволюція героїв (Шимек і Бузя) у часі

Мета: навчальна: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст твору; розвивальна: розвивати образне та критичне мислення; формувати основні вміння аналізу та інтерпретації художнього твору; виховна: сприяти формуванню поваги до духовних надбань людства та загальнолюдських цінностей, прагнення до щирих і міцних стосунків.

Обладнання: портрет письменника, наочний матеріал до біографії, видання твору, ілюстрації до нього, Біблія.

Теорія літератури: повість, біблійні мотиви, художні образи, художні засоби.

Тип уроку: комбінований урок.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку

Звернення вчителя до учнів

— Кажуть, що перше почуття кохання — найсильніше. Але не завжди такі стосунки закінчуються одруженням. Цьому перешкоджають і різні життєві обставини, і відсутність досвіду, і сприйняття захоплення, закоханості як справжнього сильного кохання. Герой твору Шолом-Алейхема «Пісня над піснями» згадує своє перше романтичне захоплення зі світлим сумом — він втратив свою Суламіф, але кохання все ж було! І це, можливо, найкращий його юнацький спогад.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання. актуалізація опорних знань

1. Виразне читання уривків повісті Шолом-Алейхема, переказ, коментування основних епізодів та деталей, висловлення думок та вражень.

2. Проблемне питання.

♦ Поміркуйте. Шимек розповідав Бузі казку, у якій він визволяв царівну. Дівчинка ображена. Як ви думаєте, чому? Що це за почуття? Як ви ставитеся до ревнощів?

IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

1. Виразне читання третьої умовної частини повісті Шолом-Алейхема «пісня над піснями»

2. Словникова робота. Обмін враженнями

3. Евристична бесіда за запитаннями підручника, виконання завдань (вибірково)

4. Проблемні питання

♦ Що завадило Шимеку зберегти своє кохання, самому одружитися з Бузею?

♦ Чому герой називає свій роман з Бузею «Пісне-пісенним»?

5. Ідейно-художній аналіз уривка з повісті Шолом-Алейхема «Пісня над піснями»

♦ Проаналізуйте уривок

«Там сідаю я самотній на горбку. На тім горбку, де ми недавно сиділи вдвох, я і Бузя, лілея із сарона, троянда долин.

На тім горбку, де ми, бувало, удвох колись, багато років тому, я і Бузя бігали, неначе молоді олені, і стрибали, наче сарни на запашних горах. Там, на тому місці, де поховані найкращі спогади моєї навіки втраченої молодості, мого навіки втраченого щастя, я можу просидіти на самоті довгі години й оплакувати незабутню Суламіф з мого «пісне-пісенного роману»».

(В уривку передаються почуття юнака, який зрозумів, що пройшло дитинство, юність, що своє кохання, щастя він втратив назавжди. Шимек знову звертається до рядків з біблійної «Пісні пісень», порівнює свою кохану із «Суламіф, лілеєю із Сарона, трояндою долин», згадує свої мрії, їхні розваги, вживаючи порівняння та епітети — «бігали, неначе молоді олені, і стрибали, наче сарни на запашних горах»; ключові слова — епітети — «самотній, втрачений» — повторено двічі, разом із тим — це «незабутнє», «пісне-пісенне» — дороге, романтичне, щасливий, світлий спогад.)

6. Прийом «Асоціативний кущ»

♦ Складіть «Асоціативний кущ» до твору Шолом-Алейхема «Пісня над піснями»

V. Закріплення знань, умінь та навичок

♦ Поясніть вислів із повісті Шолом-Алейхема «Пісня над піснями»:

«Початок — найгірший початок — кращий, ніж найкращий кінець».

VI. Домашнє завдання

Знати зміст усього твору уміти переказувати, аналізувати, характеризувати образи.

VII. Підбиття підсумків уроку

1. Інтерактивна вправа «Мікрофон»

♦ Продовжте речення

«Повість Шолом-Алейхема «Пісня над піснями» справила на мене...»

2. Слово вчителя

— Таким кохання було в біблійні часи. Таким було у Шимека і Бузі. Це може трапитися з тим, хто не розмінює вічне на тимчасове, духовне на матеріальне. Міняються зовнішні обставини й причини, але суть зостається. Може, варто, врешті-решт, дослухатися до мудрості минулого й не повторювати ті ж самі помилки? Чисте кохання завжди буде джерелом натхнення, радості та щастя, навіть якщо воно виявиться нерозділеним. «Мир вам!»,— як сказав би неповторний Шолом-Алейхем.






Віртуальна читальня Зарубіжної літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.