Билина як жанр давньоруської літератури. Поетичне відображення історії Київської Русі в билинах. Основні цикли билин (київський, новгородський) - БИЛИНИ ТА БАЛАДИ
Розробки уроків - Світова література 7 клас - 2015 рік
Тема. Билина як жанр давньоруської літератури. Поетичне відображення історії Київської Русі в билинах. Основні цикли билин (київський, новгородський)
Мета: навчальна: навчити учнів виразно читати билини, розуміти зміст, символіку, висловлювати власне враження про них, емоційне ставлення до змальованих подій, героїв, давати визначення жанру билина, виявляти її характерні ознаки; розвивальна: розвивати вміння аналізу та інтерпретації художнього твору, творчі здібності, критичне мислення; виховна: сприяти формуванню прагнення до розширення кругозору, до збагачення своєї духовності на основі сповідування загальнолюдських цінностей.
Обладнання: збірки билин, ілюстрації до них, відеозбірка мультиплікаційних фільмів про героїв билин, картина В. М. Васнецова «Три богатирі».
Теорія літератури: билина, її характерні ознаки.
Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. оголошення теми й мети уроку
Звернення вчителя до учнів
— У билинах, із якими ми сьогодні познайомимося, переплелися реальні історія, побут, звички з художньою вигадкою наших предків — давніх русичів. Дивишся на картину В. М. Васнецова «Три богатирі» й розумієш — оце і є справжні оборонці рідної землі, ідеал воїна-захисника, який не пропустить, не зрадить, подолає і прожене ворога. Про те, як уславив народ своїх героїв,— на уроці.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання. актуалізація опорних знань
1. Розповідь про поняття оригінал, переклад і його різновиди, переспів
2. Порівняльний аналіз перекладів та переспівів твору «плач Ярославни»
Т. Г. Шевченко |
М. М. Вербицький (М. Білокопитий) |
Б. Д. Грінченко |
В Путивлі граді вранці-рано Сумує, плаче Ярославна. — Полечу, рече, зигзицею, Понад Дуна[є]м полечу! Рукав бобровий омочу В ріці Каялі... І омию На княжому дебелім тілі Засохлу кров його. Отру Глибокії на любім ладо рани. |
ой, чутно, чутно голос Ярославнин. Як тая зозуля сивесенька плаче Рано-раненько. «Ой, полечу,— каже,— по тихім Дунаю, Як тая зозуленька, скрізь полечу, Злину на каялу, боброві рукави У тихую воду вмочу,— Тобі, любий друже, мій княже коханий, Обмию на тілі кривавії рани!» |
над Дунаєм бистроводим Я зозулею полину У степи-поля широкі, У ворожую країну. Умочу в каялу-річку Пишний свій рукав бобровий Там мій князь. На ранах в його Течії засохли з крові Там коханому моєму Рани втру я наболілі І пекучі, і глибокі На його на дужім тілі. |
Очікувані висновки: зміст твору передається однаково, але лексика обирається різна — у М. М. Вербицького та Б. Д. Грінченка більш емоційно забарвлена, пісенна за рахунок уживання пестливо-зменшувальних слів, нестягнених форм прикметників (кривавії); у Т. Г. Шевченка ближче до оригіналу, уживаються старослов’янізми (зигзиця, ладо, рече).
IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
1. Виразне читання статті підручника, опрацювання рубрик
2. Відповіді на запитання підручника, виконання завдань (вибірково).
Обговорення, висловлення своїх думок і вражень
3. Робота зі словником літературознавчих термінів
Запис визначення поняття билина, її характерних ознак
4. Опрацювання порівняльної таблиці «Ознаки билин і казок»
(За умови відсутності таблиці в підручнику вчитель складає її самостійно.)
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Перегляд мультиплікаційних фільмів про героїв билин
♦ Пригадайте мультфільми про билинних героїв. Яке враження вони на вас справили? Чого вони навчають дітей?
(За можливості переглянути кілька мультиплікаційних фільмів або уривків з них)
VI. Домашнє завдання
Уміти розповідати про цикли билин, ключові твори і їхніх героїв, про поняття билина та її характерні ознаки
Підготувати повідомлення про реального Іллю Муромця, прототипа билин.
VII. Підбиття підсумків уроку
1. Інтерактивна вправа «Мікрофон»
♦ Продовжте речення
«Билини, на мою думку, відображають...»
2. Прийом «власна думка»
♦ Підтримайте або заперечте
«Твори фольклору — це зашифроване послання з минулого в сьогодення та в майбутнє»