«Ілля Муромець і Соловей-Розбійник». Реальність (історія, побут, звичаї) і художня вигадка в билинах - БИЛИНИ ТА БАЛАДИ

«Ілля Муромець і Соловей-Розбійник». Реальність (історія, побут, звичаї) і художня вигадка в билинах - БИЛИНИ ТА БАЛАДИ

Розробки уроків - Світова література 7 клас - 2015 рік

Тема. «Ілля Муромець і Соловей-Розбійник». Реальність (історія, побут, звичаї) і художня вигадка в билинах

Мета: навчальна: допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст билини; навчити розрізняти реальність та вигадку, визначати символічність та алегоричність образів; розвивальна: розвивати образне та критичне мислення, навички виразного читання билин, коментування, висловлення власних вражень та думок; виховна: сприяти формуванню патріотичних почуттів, почуття пошани до героїчного минулого народу, його духовних надбань.

Обладнання: збірка билин, ілюстрації до них.

Теорія літератури: билина, цикл билин, художні образи, художні засоби, гіпербола. Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. оголошення теми й мети уроку

Звернення вчителя до учнів

— У кожного народу завжди знаходиться хтось найсильніший, наймужніший, найсміливіший, найчесніший, який вважає за свій обов’‎язок захист рідного краю, допомогу слабшим. Легенди й билини донесли до нашого часу образи захисників Київської Русі — прабатьківщини східних слов’‎ян. Якими вони були, як діяли — подивимось на уроці.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання. актуалізація опорних знань учнів

1. Розповіді про цикли билин, про особливості цих фольклорних творів

2. Заповнення узагальнювальної таблиці

Позитивні герої київського циклу

Позитивні герої новгородського циклу

Негативні герої

Ілля Муромець, Добриня Микитич, Альоша Попович, Микула Селянович, Святогор та ін.

Садко, Василь Буслаєв та ін.

Соловей-Розбійник, Калин-цар, Змій Горинич, морський цар

IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

1. Виразне читання билини «Ілля Муромець і Соловей-розбійник», опрацювання рубрик підручника.

2. Відповіді на запитання підручника, виконання завдань (вибірково), обговорення, висловлення своїх думок і вражень

3. Повідомлення про історичну особу, канонізовану церквою,— Іллю Муромця та прототипів його побратимів

Учитель. Чи був у Іллі Муромця історичний прототип або він є збірним образом — невідомо. У літописах ім’‎я Іллі Муромця не згадується жодного разу. Але відомо, що в XII столітті в Києво-Печерській лаврі поруч з Нестором- літописцем і першим російським іконописцем Алімпієм був похований якийсь Ілля з Мурома.

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Порівняльна характеристика

♦ Порівняйте образ Іллі Муромця з героями давньогрецьких міфів (Гераклом, Прометеєм), єгипетських міфів (Ра). Знайдіть спільне та відмінне.

(Необхідно врахувати, з яких мотивів чиняться подвиги, хто ці герої за своїм соціальним статусом, природна в них сила, хоч і перебільшена, чи чарівна.)

IV. Домашнє завдання

Навчитися виразно читати, аналізувати, переказувати билину про Іллю Муромця

VII. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

♦ Продовжте речення.

«При зображенні образу Іллі Муромця, на мою думку, народ вдався до перебільшення — гіперболи,— тому що...»

ДОДАТОК

ІЛЛЯ МУРОМЕЦЬ — НЕ МІФ, А РЕАЛЬНА ЛЮДИНА

В одній із печер Печерської Лаври покояться чудотворні мощі Іллі Муромця. Так, це той самий Муромець — герой народних казок та билин! Він не міфічний і збірний образ богатиря, захисника руських земель, а реальна людина, історична особа, і печери лаври зберегли наочне тому підтвердження.

Народився Ілля Муромець приблизно 1150-1165 рр. Загинув у віці 4555 років, як вважають, при взятті в 1204 року Києва князем Рюріком Ростиславовичем, коли Печерська лавра була розгромлена союзниками Рюріка — половцями Причиною смерті послужив, мабуть, удар в груди гострим знаряддям (списом або мечем). У 1988 році міжвідомча комісія провела дослідження мощів Преподобного Іллі Муромця. Результати виявилися вражаючими. Це був сильний чоловік, зростом 177 см. Більше того, на кістках Іллі вчені виявили сліди багатьох поранень — множинні переломи ключиць, зламані ребра, сліди від удару шаблі, меча, списа. Але найбільше вчених уразило інше: вони стверджують, що Ілля довгий час не міг ходити! Причиною того було важке захворювання — туберкульоз кісток або поліомієліт.

ЯК ІЛЛЯ СТАВ ЧЕНЦЕМ

У билинах говориться й про те, що в одній жорстокій битві Ілля Муромець ледве не загинув, але дивом залишився живий. Він дав обітницю піти в монастир, присвятити себе Богові і більше ніколи не брати в руки зброю Ілля прийшов до стін лаври, зняв із себе всі військові обладунки, але не зміг кинути меча, взяв із собою так став ченцем Печерської лаври, де всі дні проводив у молитвах.

ОСТАННЯ БИТВА

Але одного дня вороги підступили до стін монастиря, і на очах Іллі загинув настоятель лаври тоді Ілля Муромець, не зважаючи на обітницю, знову взяв до рук меча Вчені встановили, що Ілля дійсно загинув в результаті удару списом в груди і що він, мабуть, намагався зупинити спис на льоту, що трохи послабило удар Але отримана рана так і не зажила Врешті-решт це стало причиною загибелі Муромця.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.