Олександр Грін «Пурпурові вітрила». Основний конфлікт твору (Каперна — мрія) - ДРУЖБА І КОХАННЯ

Олександр Грін «Пурпурові вітрила». Основний конфлікт твору (Каперна — мрія) - ДРУЖБА І КОХАННЯ

Розробки уроків - Світова література 7 клас - 2015 рік

Тема. Олександр Грін «Пурпурові вітрила». Основний конфлікт твору (Каперна — мрія)

Мета: навчальна: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст та естетичну привабливість твору Олександра Гріна; розвивальна: розвивати образне та критичне мислення; формувати основні вміння аналізу та інтерпретації художнього твору; виховна: сприяти формуванню поваги до духовних надбань людства та загальнолюдських цінностей, стійкості у життєвих труднощах, прагнення до реалізації своїх мрій, віри в краще майбутнє.

Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього, фрагменти кінофільму.

Теорія літератури: повість, феєрія, художні образи, художні засоби.

Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку

Звернення вчителя до учнів

— «Я зрозумів одну немудру істину,— говорить Грін устами свого героя капітана Грея. — Вона в тому, щоб робити так звані чудеса своїми руками». Домагатися в житті прекрасного, відкривати в людях і в самих собі такі скарби духу й таку силу, якої ви не уявляєте, доводити достоїнства в людині до цілковитого розквіту, шукати й знаходити поетичну суть скрізь, де вона є, навіть у сухій стеблинці сіна, і цим додавати й додавати людям щастя — хіба це не чудо з чудес на нашій землі?

«Чудо може проявити себе в усьому,— каже Грін. — У посмішці, у веселощах, у кожному сказаному вчасно, потрібному слові». Чудо — це не перетворення сургучу на алмази або відривних листків календаря на білети державного банку по тисячі чи інша така нісенітниця. Чудо — це кожен випадок, який залежить від нашої людської волі й сповнює нас відчуттям щастя. Ніхто з нас, звісно, не може ясно, коротко й точно пояснити, що таке щастя. Це поняття неможна намертво закріпити в найгучнішій і вільній формулі. Та й чи потрібні ці пояснення й формули?

Мабуть, щастя пояснити неможна, але його неможна не відчути й не побачити, навіть коли найменша його дрібка стрілась нам на шляху так роздумує К. Г. Паустовський у передмові до книги Олександра Гріна «Пурпурові вітрила» Чи згодні ми з таким твердженням, поговоримо на уроці.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань виразне читання уривків, переказ, коментування ключових моментів другої умовної частини повісті Олександра Гріна «пурпурові вітрила»

♦ Розкажіть про життя капітана Грея. Що спонукало його втекти з дому, піддавати себе небезпекам, терпіти важку працю, злигодні морських походів? Які стосунки склалися у нього з батьками?

IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

1. Виразне читання третьої умовної частини повісті Олександра Гріна «пурпурові вітрила»

2. Словникова робота, обмін враженнями

3. Бесіда за запитаннями підручника, виконання завдань (вибірково)

4. Аналіз конфлікту «Каперна — мрія» за цитатами з твору

Каперна

Мрія

Егль. Я люблю казки й пісні, і просидів я в селі тому цілий день, бажаючи почути що-небудь ніким не чуте. Але у вас не розповідають казок. У вас не співають пісень А якщо розповідають і співають, то, знаєш, ці історії про хитрих мужиків і солдатів, з постійним вихвалянням шахрайства.

Застеливши стіл пожовклою в людській суєті скатеркою, Меннерс приніс пляшку, лизнувши спершу язиком ріжок етикетки, що була відклеїлась. Потім він повернувся за прилавок, позираючи уважно то на Грея, то на тарілку, з якої спершу віддірав нігтем щось присохле Капернівці дуже любили дебелих, важких жінок з лисніючою шкірою товстих литок і могутніх рук; тут залицялись, ляпаючи по спині долонею і штовхаючись, як на базарі. Тип цього почуття нагадував немудру простоту ревіння Чоловіки, жінки, діти щодуху мчали до берега хто в чому був; жителі перегукувались з двору в двір, наштовхувались один на одного, репетували й падали; незабаром біля води утворився натовп.

Не знаю, скільки мине років, тільки в Каперні розцвіте одна казка, пам’‎ятна надовго ти будеш дорослою, Ассоль Якось уранці в морській далині під сонцем блисне пурпурове вітрило Заглядаючи в особливі обличчя квітів, у плутанину стеблин, вона знаходила там майже людські натяки — пози, рухи й погляди; її не здивувала б тепер процесія польових мишей, бал ховрашків або грубі веселощі їжака, що лякає сплячого гнома своїм хуканням. І справді, їжак, сіріючи, викотився перед нею на стежку. «Хук- хук»,— уривчасто сказав він спересердя, як візник на перехожого Ассоль розмовляла з тими, кого розуміла і бачила. Ассоль зажмурилась; потім, швидко розплющивши очі, сміливо усміхнулась його осяйному обличчю і, задихавшись, сказала:

— Зовсім такий

— І ти теж, дитя моє!..

V. Закріплення знань, умінь та навичок

♦ Опишіть, як Грей обирав пурпурову тканину для вітрил, зробіть висновки. Як до його ідеї поставилися члени екіпажу, чи повірили йому? Чому поставилися саме так, навіть знаючи про деякі дивацтва капітана і його складний характер?

VI. Домашнє завдання

Виразно читати, переказувати, коментувати третю частину твору Олександра Гріна «Пурпурові вітрила», висловлювати свої думки та враження.

VII. Підбиття підсумків уроку

1. Інтерактивна вправа «Мікрофон»

♦ Продовжте речення

«Невиправні оптимісти справляють на мене враження...»

2. Прийом «Зустрілися дві думки»

♦ Визначте компромісну думку.

1) Я не розумію мрійників-оптимістів, адже в житті далеко не завжди здійснюються бажання, навіть якщо ти цього дуже прагнеш.

2) Мені не подобаються песимісти, які не вірять у краще, завжди очікують поганого і, швидше за все, отримують його






Віртуальна читальня Зарубіжної літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.