Детектив як жанр літератури, характерні ознаки жанру. Жанрове розмаїття детективів. Едгар Аллан По (1809-1849). «Золотий жук». Е. А. По — засновник жанру детективу у світовій літературі - ЛІТЕРАТУРНИЙ ДЕТЕКТИВ

Детектив як жанр літератури, характерні ознаки жанру. Жанрове розмаїття детективів. Едгар Аллан По (1809-1849). «Золотий жук». Е. А. По — засновник жанру детективу у світовій літературі - ЛІТЕРАТУРНИЙ ДЕТЕКТИВ

Розробки уроків - Світова література 7 клас - 2015 рік

Тема. Детектив як жанр літератури, характерні ознаки жанру. Жанрове розмаїття детективів. Едгар Аллан По (1809-1849). «Золотий жук». Е. А. По — засновник жанру детективу у світовій літературі

Мета: навчальна: ознайомити учнів із жанром детективу, письменниками, котрі в ньому працюють, зокрема Е. А. По; зацікавити темою; допомогти глибше усвідомити ідейно-художній зміст твору; розвивальна: розвивати образне та логічне мислення, навички виразного читання, переказу, виділення ключових епізодів, їх коментування, уміння відповідати на питання; виховна: сприяти формуванню допитливості, прагнення до розвитку своїх розумових здібностей, любові до читання художньої літератури.

Обладнання: виставка книжок — кращих детективів світової літератури, портрет письменника, ілюстрації до біографії, видання твору, ілюстрації до нього, кінофільм (за вибором учителя).

Теорія літератури: детектив, оповідач, розповідач, точка зору.

Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Аналіз контрольної роботи

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку

Звернення вчителя до учнів

— Рідко хто з читачів не любить детективів. Найчастіше ці книги беруть із собою для розваги, для того, щоб швидше минув час у дорозі, в очікуванні черги і т. ін. Але не варто, мабуть, ставитися до детективної літератури тільки як до розважального жанру. У героїв таких творів можна повчитися логіки, кмітливості, допитливості, прагнення до інтелектуального розвитку. І цим, крім захопливої інтриги, на мій погляд, вони й приваблюють мільйони читачів. З одним таким твором ми й познайомимося на сьогоднішньому уроці.

IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

1. Опрацювання статті підручника про письменника Е. А. По

2. Відповіді на запитання, виконання завдань (вибірково)

3. Виразне читання першої умовної частини (з трьох) повісті Е. А. По «Золотий жук»

4. Словникова робота, обмін враженнями

5. Евристична бесіда (у тому числі за запитаннями підручника)

♦ Чи зацікавив вас твір? Чим саме?

♦ Хто такий Вільям Легран, як він опинився на острові?

♦ Із ким він проживав, товаришував?

♦ Яким був за характером, чим займався?

♦ До якого з елементів сюжету ви віднесли б цю частину твору? (Експозиція)

♦ Що, на ваш погляд, стало зав’‎язкою, відправною точкою для того, що трапилося далі?

♦ Від чийого імені ведеться розповідь?

6. Робота зі словником літературознавчих термінів. Опрацювання і запис понять оповідач, розповідач, точка зору

7. Поняття про криптограму

Криптограма (гр. — «тайнопис») — це один із видів головоломки зі слів, тому його часто називають шифротекстом.

Виникли криптограми в далеку давнину. Їхніми авторами вважають священиків, які інколи шифрували священні іудейські тексти методом заміни: замість першої літери алфавіту писалася остання літера, замість другої — передостання і так далі. Цей древній метод шифрування використовувався в листуванні Юлія Цезаря та Цицерона.

У криптограмі речення чи висловлювання зашифроване за допомогою простої технології. Кожна літера алфавіту заміняється якоюсь іншою літерою або цифрою. Наприклад, привіт може бути бнефіт (б заміняє п, н — р і т. д . , або кожна цифра відповідає певній літері, яка визначається завдяки словам-ключам).

Щоб розшифрувати криптограму, необхідно відгадати слова-ключі, потім замість цифр поставити в таблицю відповідні літери і прочитати отриману фразу. Це, як правило, прислів’‎я або приказка, крилатий вираз, над якими варто замислитися.

V. Закріплення знань, умінь та навичок

♦ Розгадайте криптограму (читати змійкою).

18

7

 

20

19

17

11

16

33

8

23

31

22

33

                           

19

4

19

28

12

18

 

19

23

26

,

14

19

23

18

7

 

21

19

2

11

23

31

         

Відповідь. Не помиляється той, хто нічого не робить.

VI. Домашнє завдання

Навчитися виразно читати першу умовну частину твору Е. А. По, переказувати, виділяти ключові епізоди, елементи сюжету, відповідати на запитання підручника, коментувати, висловлювати свої думки та враження.

Підготувати повідомлення про золотого жука

VII. Підбиття підсумків уроку

1. Інтерактивна вправа «Мікрофон»

♦ Продовжте речення.

«У детективах мені цікаво...»

2. Прийом «власна думка»

♦ Захоплення детективними творами розвиває логіку, допомагає розуміти психологію людей, учить бути спостережливими та обережними У книгах цікаво потрапляти в різні пригоди, а в житті — ні, бо ніколи не знаєш, чим це може скінчитися. А як думаєте ви?На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.