А. Конан Дойл «Записки про Шерлока Холмса» («Спілка рудих»). Іронічне зображення пристрасті людини до легкого збагачення в оповіданні «Спілка рудих» - ЛІТЕРАТУРНИЙ ДЕТЕКТИВ
Розробки уроків - Світова література 7 клас - 2015 рік
Тема. А. Конан Дойл «Записки про Шерлока Холмса» («Спілка рудих»). Іронічне зображення пристрасті людини до легкого збагачення в оповіданні «Спілка рудих»
Мета: навчальна: зацікавити учнів особистістю і творчістю письменника; навчити давати характеристику героям на основі їхніх вчинків та ставлення до людей; розвивальна: розвивати творчі здібності учнів, формувати уявлення про загальнолюдські цінності — гуманізм, справедливість; виховна: сприяти формуванню прагнення до саморозвитку.
Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього, фрагменти кінофільмів (за вибором вчителя).
Теорія літератури: детектив, оповідач, розповідач, точка зору, дедукція, цикли.
Тип уроку: комбінований урок.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку
Звернення вчителя до учнів
— Шерлок Холмс прославився тим, що розслідував злочини, які здійснювали люди різного віку. Разом із тим він намагався зрозуміти, що штовхає людину на злочин. Відомо, що всі злочини проходять через людську свідомість, стаючи вчинками. Наш урок — це психологічне дослідження. Мета — розгадати загадку людини, проаналізувавши вчинки героїв. Адже саме через них можна зрозуміти психологію особистості. А допоможуть нам у цьому герої оповідання А. Конан Дойля «Спілка рудих», у якому Шерлок Холмс розслідує ще одну заплутану справу
ІІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань
1. Розповідь про життя і творчість А. Конан Дойла
2. Переказ змісту, коротка характеристика героїв оповідання «пістрява стрічка»
♦ Розкажіть, як практично Шерлок Холмс використав дедуктивний метод для розкриття злочину й розв’язання сімейного конфлікту.
3. Повідомлення учня «прототипи образу Шерлока Холмса»
— А. Конан Дойл наділив Холмса зовнішністю й рисами характеру свого вчителя — професора медицини Джозефа Белла. Високий, худий, з різкими яструбиними рисами обличчя, лікар дуже нагадував детектива. Він був надзвичайно спостережливим, уміло користувався методом дедукції. «Він сидів у кабінеті з обличчям нерухомим, як в індіанця, і ставив відвідувачеві діагноз швидше, ніж той міг відкрити рота Белл перераховував симптоми хвороби і навіть повідомляв пацієнту деякі подробиці з його минулого і навряд чи коли-небудь помилявся»,— писав Дойл в автобіографічній книзі «Спогади і пригоди». Цікаво, що доктор Белл був прихильником Шерлока Холмса, дуже тішився тим, що став прототипом такого відомого літературного героя.
Головне в Холмсі значною мірою визначила особистість самого А. Конан Дойла. Письменник зізнавався сину Адріану: «Якщо існує на світі Холмс, то це я сам». Конан Дойл, як і його персонаж, був справедливою, благородною і безкорисливою людиною Він неодноразово виступав на захист принижених Так, саме завдяки його втручанню було виправдано несправедливо звинуваченого адвоката Джорджа Едалжі. Він допоміг і медсестрі Джоан Пейнтер, від якої одержав листа з проханням знайти її зниклого нареченого: «Я вам пишу тому, що ніхто інший мені не допоможе, і я не можу найняти нишпорку, бо в мене немає грошей». Дойл зробив усе, аби визволити з в’язниці беззахисну людину, звинувачену в страшних злочинах — убивстві й пограбуванні.
(За М. П. Тугушевою та К. Шаховою)
4. «Це цікаво!»
Артур Конан Дойл при написанні «Пістрявої стрічки» припустився кількох серйозних помилок. У розповіді доктор Ройлотт використовував для вбивства власної падчерки болотну змію, яка виповзала з вентиляційного душника, а потім спускалася і піднімалася назад по мотузці для дзвінка, яким викликали слуг Але справа в тому, що змії не можуть повзти по вільно висячій мотузці, бо їм потрібна тверда основа. Інакше кажучи, такий трюк у житті неможливий.
Також у книзі згадувалося про те, що Ройлотт кликав змію свистом, однак у ХХ ст. науковці довели, що змії глухі (не сприймають звуків, що передаються повітрям), тому це теж вважається помилкою автора
IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
1. Виразне читання оповідання А. Конан Дойля «спілка рудих»
2. Словникова робота, обмін враженнями
3. Евристична бесіда (зокрема і за запитаннями підручника — вибірково)
♦ Із якою справою звернувся містер Вілсон до Холмса?
♦ Із чого Холмс почав розслідування цієї справи?
♦ Яким методом користувався Холмс і в чому полягає цей метод?
♦ Чому підозра впала на Сполдінга?
♦ Розкажіть про концерт, який слухав Шерлок Холмс. У чому полягає незвичайність вдачі детектива?
♦ Що допомогло Холмсу розгадати спробу пограбувати банк?
♦ Як детектив ставиться до розкриття злочину? Чи отримує задоволення від наслідків своєї роботи? (Для Шерлока Холмса розслідування злочину — як розв’язання складного ребуса, як гра в шахи, як розвага. Разом із тим — це його життя. Він любить справедливість, інколи навіть співчуває злочинцеві. Детектив переконує читачів, що потрібно бути пильними, звертати увагу не лише на велике, а й на дрібниці, не давати одурити себе всяким пройдисвітам та авантюристам )
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Робота в парах
♦ Прокоментуйте висловлювання А. Конан Дойла: «Щоб пізнати людство, треба вивчити людину»
VI. Домашнє завдання
Знати зміст оповідання «Спілка рудих», переказувати, аналізувати, характеризувати героїв, висловлювати свої почуття та враження
Підготувати повідомлення «Заочна екскурсія в музей Шерлока Холмса», «Прототипи образу Шерлока Холмса»
VII. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
♦ Продовжте речення
«Зв’язок змісту оповідання А. Конан Дойла «Спілка рудих» із сучасністю я вбачаю в тому, що...»