А. Конан Дойл «Записки про Шерлока Холмса» - ЛІТЕРАТУРНИЙ ДЕТЕКТИВ

А. Конан Дойл «Записки про Шерлока Холмса» - ЛІТЕРАТУРНИЙ ДЕТЕКТИВ

Розробки уроків - Світова література 7 клас - 2015 рік

Тема. А. Конан Дойл «Записки про Шерлока Холмса». Сутність дедуктивного методу Шерлока Холмса, утвердження в його образі сили інтелекту і моральних якостей. Доктор Ватсон як оповідач. Різні точки зору на події як художній прийом створення атмосфери таємничості

Мета: навчальна: зацікавити учнів особистістю і творчістю письменника; навчити давати характеристику героям на основі їхніх вчинків та ставлення до людей; розвивальна: розвивати творчі здібності учнів, формувати уявлення про загальнолюдські цінності: гуманізм, справедливість; виховна: сприяти формуванню прагнення до саморозвитку.

Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього, фрагменти кінофільмів (за вибором вчителя).

Теорія літератури: детектив, оповідач, розповідач, точка зору, дедукція, цикли.

Тип уроку: нетрадиційний урок (урок-гра).

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку

ІІІ. Проведення гри

1. Повідомлення учня «Заочна екскурсія в музей Шерлока Холмса»

— Англія. Лондон. Бейкер-стріт 221Б. За часів А. Конан Дойла будинку під таким номером не існувало. Дослідники витратили багато часу, щоб встановити, де міг би мешкати знаменитий детектив. У 1951 році в будинку на Бейкер-стріт було відкрито виставку, присвячену Шерлоку Холмсу. Нині там музей, і гостей привітно зустрічає «секретарка» містера Холмса, яка відповідає на листи, що й досі надходять на адресу відомого сищика. Вона охайно і діловито відповідає тим, хто чекає на допомогу чи пораду, що містер Холмс перебуває на заслуженому відпочинку на своїй фермі в Сассексі, де, як і раніше, розводить бджіл...

А зараз завітаємо на вулицю Нортамберленд-стріт, у таверну «Шерлок Холмс», де розташований ще один музей загального улюбленця. За скляною перегородкою — вітальня, у якій із любов’‎ю відтворено особливості обстановки, відомої всьому світові. Ось крісло Холмса — для людини, високої на зріст, воно замале й не дуже зручне, але він його любив ось крісло-гойдалка Ватсона. А третє крісло пропонується відвідувачеві У кутку на столику з пропаленою кислотою стільницею — хімічна лабораторія Холмса. Там-таки його знамениті люльки й не менш знаменита лупа, купа листів із різних куточків світу Здається, ось-ось відчиняться вхідні двері, і до кімнати ввійдуть господар зі своїм приятелем. Привітавшись, перший обов’‎язково промовить такі слова: «Мене звуть Шерлок Холмс. А це мій друг і помічник доктор Ватсон, у присутності якого ви можете говорити так само одверто, як і зі мною».

(За М. П. Тугушевою)

2. Літературна гра «психологічний портрет героя»

♦ Складіть психологічний портрет героя.

Риси характеру

Цитати, факти

Прагнення до надзвичайного

«Усе моє життя — безперервне зусилля врятуватися від банальної одноманітності існування» («Спілка рудих»). «...Холмс, працюючи з любові до мистецтва, а не заради грошей, ніколи не брався за розслідування, якщо справа не обіцяла чогось надзвичайного, навіть фантастичного» («Пістрява стрічка»)

Справедливість

Робить усе можливе заради встановлення істини

Розум, винахідливість

Користується методом дедукції, виявляє надзвичайні інтелектуальні здібності

Ерудованість

Демонструє знання з психології, географії, історії, філології, етнографії, медицини, зоології, хімії та ін.

Цікавість, уважність, спостережливість

«Його погляд, не минаючи жодної дрібниці, безупинно й уважно оглядав кімнату»; «Холмс неквапливо походжав по кімнаті і з гострою цікавістю досліджував кожну річ»; «Він сів навпочіпки перед дерев’‎яним стільцем і з величезною увагою почав розглядати сидіння» («Пістрява стрічка»)

Благородство

Завжди готовий допомогти тим, хто потребує захисту (міс Стоунер, місіс Фарінтош, містер Вілсон)

Безкорисливість

«Що ж до винагороди, то моя робота і є для мене винагородою...» («Пістрява стрічка»)

Мужність

Неодноразово ризикує життям заради розкриття злочину

Честолюбство й хвалькуватість

Радіє від того, що його здібності викликають захоплення в інших, передусім у Ватсона. Як належне сприймає похвалу

IV. Інтелектуальна гра «Я — ДЕТЕКТИВ»

(Учні об’‎єднуються у команди, або учитель організовує індивідуальне змагання; виграє той, хто точніше проведе «розслідування».)

Завдання № 1. Розкласти на столі речі (блокнот, бумажник, ключі, візитівки, окуляри, фонарик, квиток на автобус, телефон і т. ін.). розповісти про цю людину. (Наприклад, це людина середнього віку, працює допізна, їздить на роботу автобусом, із невеликими статками — телефон звичайний, живе самотньо, робота сидяча і т. ін.)

Завдання № 2. Показати портрет людини (видатної, але не надто відомої з портретів) — зробити її психологічний портрет, потім порівняти з офіційним чи художнім описом.

Завдання № 3. Розшифруйте висловлення літературознавця К. Шахової:

ОЯПВНІДОАН ПОР ЕЛРОКАШ ОЛХМАС АТ ОГЙО АДУГР ВСТАОАН СКУВИБЛИЮТЬ ОВМ ПРТІОС І СТЧИІ ПЛИЕРНИ СГОВО ЖРУАН . (Оповідання про Шерлока Холмса та його друга Ватсона виблискують, мов прості і чисті перлини свого жанру )

V. Рефлексія

VI. Домашнє завдання

Подивитися фільми про Шерлока Холмса, порівняти з книгами.

VІІ. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

♦ Продовжте речення.

«У цій грі мені найбільше сподобалося...»