А. Конан Дойл «Записки про Шерлока Холмса»
Мета: навчальна: зацікавити учнів особистістю і творчістю письменника; навчити давати характеристику героям на основі їхніх вчинків та ставлення до людей; розвивальна: розвивати творчі здібності учнів, формувати уявлення про загальнолюдські цінності: гуманізм, справедливість; виховна: сприяти формуванню прагнення до саморозвитку.
Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього, фрагменти кінофільмів (за вибором вчителя).
Теорія літератури: детектив, оповідач, розповідач, точка зору, дедукція, цикли.
Тип уроку: нетрадиційний урок (урок-гра).
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку
ІІІ. Проведення гри
1. Повідомлення учня «Заочна екскурсія в музей Шерлока Холмса»
— Англія. Лондон. Бейкер-стріт 221Б. За часів А. Конан Дойла будинку під таким номером не існувало. Дослідники витратили багато часу, щоб встановити, де міг би мешкати знаменитий детектив. У 1951 році в будинку на Бейкер-стріт було відкрито виставку, присвячену Шерлоку Холмсу. Нині там музей, і гостей привітно зустрічає «секретарка» містера Холмса, яка відповідає на листи, що й досі надходять на адресу відомого сищика. Вона охайно і діловито відповідає тим, хто чекає на допомогу чи пораду, що містер Холмс перебуває на заслуженому відпочинку на своїй фермі в Сассексі, де, як і раніше, розводить бджіл...
А зараз завітаємо на вулицю Нортамберленд-стріт, у таверну «Шерлок Холмс», де розташований ще один музей загального улюбленця. За скляною перегородкою — вітальня, у якій із любов’ю відтворено особливості обстановки, відомої всьому світові. Ось крісло Холмса — для людини, високої на зріст, воно замале й не дуже зручне, але він його любив ось крісло-гойдалка Ватсона. А третє крісло пропонується відвідувачеві У кутку на столику з пропаленою кислотою стільницею — хімічна лабораторія Холмса. Там-таки його знамениті люльки й не менш знаменита лупа, купа листів із різних куточків світу Здається, ось-ось відчиняться вхідні двері, і до кімнати ввійдуть господар зі своїм приятелем. Привітавшись, перший обов’язково промовить такі слова: «Мене звуть Шерлок Холмс. А це мій друг і помічник доктор Ватсон, у присутності якого ви можете говорити так само одверто, як і зі мною».
(За М. П. Тугушевою)
2. Літературна гра «психологічний портрет героя»
♦ Складіть психологічний портрет героя.
| 
 Риси характеру 
 | 
 Цитати, факти 
 | 
| 
 Прагнення до надзвичайного 
 | 
 «Усе моє життя — безперервне зусилля врятуватися від банальної одноманітності існування» («Спілка рудих»). «...Холмс, працюючи з любові до мистецтва, а не заради грошей, ніколи не брався за розслідування, якщо справа не обіцяла чогось надзвичайного, навіть фантастичного» («Пістрява стрічка») 
 | 
| 
 Справедливість 
 | 
 Робить усе можливе заради встановлення істини 
 | 
| 
 Розум, винахідливість 
 | 
 Користується методом дедукції, виявляє надзвичайні інтелектуальні здібності 
 | 
| 
 Ерудованість 
 | 
 Демонструє знання з психології, географії, історії, філології, етнографії, медицини, зоології, хімії та ін. 
 | 
| 
 Цікавість, уважність, спостережливість 
 | 
 «Його погляд, не минаючи жодної дрібниці, безупинно й уважно оглядав кімнату»; «Холмс неквапливо походжав по кімнаті і з гострою цікавістю досліджував кожну річ»; «Він сів навпочіпки перед дерев’яним стільцем і з величезною увагою почав розглядати сидіння» («Пістрява стрічка») 
 | 
| 
 Благородство 
 | 
 Завжди готовий допомогти тим, хто потребує захисту (міс Стоунер, місіс Фарінтош, містер Вілсон) 
 | 
| 
 Безкорисливість 
 | 
 «Що ж до винагороди, то моя робота і є для мене винагородою...» («Пістрява стрічка») 
 | 
| 
 Мужність 
 | 
 Неодноразово ризикує життям заради розкриття злочину 
 | 
| 
 Честолюбство й хвалькуватість 
 | 
 Радіє від того, що його здібності викликають захоплення в інших, передусім у Ватсона. Як належне сприймає похвалу 
 | 
IV. Інтелектуальна гра «Я — ДЕТЕКТИВ»
(Учні об’єднуються у команди, або учитель організовує індивідуальне змагання; виграє той, хто точніше проведе «розслідування».)
Завдання № 1. Розкласти на столі речі (блокнот, бумажник, ключі, візитівки, окуляри, фонарик, квиток на автобус, телефон і т. ін.). розповісти про цю людину. (Наприклад, це людина середнього віку, працює допізна, їздить на роботу автобусом, із невеликими статками — телефон звичайний, живе самотньо, робота сидяча і т. ін.)
Завдання № 2. Показати портрет людини (видатної, але не надто відомої з портретів) — зробити її психологічний портрет, потім порівняти з офіційним чи художнім описом.
Завдання № 3. Розшифруйте висловлення літературознавця К. Шахової:
ОЯПВНІДОАН ПОР ЕЛРОКАШ ОЛХМАС АТ ОГЙО АДУГР ВСТАОАН СКУВИБЛИЮТЬ ОВМ ПРТІОС І СТЧИІ ПЛИЕРНИ СГОВО ЖРУАН . (Оповідання про Шерлока Холмса та його друга Ватсона виблискують, мов прості і чисті перлини свого жанру )
V. Рефлексія
VI. Домашнє завдання
Подивитися фільми про Шерлока Холмса, порівняти з книгами.
VІІ. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
♦ Продовжте речення.
«У цій грі мені найбільше сподобалося...»