Діана Вінн Джонс (1934-2011). «Мандрівний замок Хаула» - СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА. Я І СВІТ

Діана Вінн Джонс (1934-2011). «Мандрівний замок Хаула» - СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА. Я І СВІТ

Розробки уроків - Світова література 7 клас - 2015 рік

Тема. Діана Вінн Джонс (1934-2011). «Мандрівний замок Хаула»

Мета: навчальна: зацікавити учнів жанром фентезі, творчістю Д. В. Джонс; допомогти навчитися визначати й оцінювати якість художнього твору; розвивальна: розвивати образне та критичне мислення, творчу уяву, навички самостійної роботи з книгою, виразного читання, виділення ключових епізодів та елементів сюжету, висловлення своїх думок та вражень; виховна: сприяти формуванню кращих моральних якостей, прагнення до добра й справедливості, любові до читання художньої літератури, естетичних смаків.

Обладнання: портрет письменниці, видання твору, ілюстрації до нього, мультфільм (за вибором учителя).

Теорія літератури: фентезі; казкові, детективні елементи; художні образи, художні засоби та прийоми.

Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань

Читання складених учнями програм власного самовдосконалення

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку

Звернення вчителя до учнів

— Відносно новий жанр, який з’‎явився у світовій літературі,— це фентезі. У ньому поєдналися казка, міф, детектив, містика та новітні технології. У кращих творах цього жанру, попри всю їхню фантастичність, залишається незмінною та чіткою орієнтація на загальнолюдські моральні цінності. І в цьому їхня привабливість. Діти не можуть відірватися від мультфільмів та кінофільмів, наприклад, про Аватара. Фентезі англійської письменниці Діани Вінн Джонс здобули популярність у всьому світі, їх знають ще й завдяки японському мультфільму. Сьогодні нас чекає цікава зустріч із книгою.

IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

1. Опрацювання статті підручника про письменницю Д. В. Джонс

2. Доповнення вчителя, перегляд ілюстрацій, відеоматеріалів

3. Виразне читання першої умовної частини оповідання Д. В. Джонс «Мандрівний замок Хаула»

4. Словникова робота, обмін враженнями

5. Евристична бесіда

♦ Чи зацікавив вас твір Д. В. Джонс? Чим саме?

♦ Що у цьому творі антиказка? (Мачуха добра; випробування випадають на долю старшої сестри; сестри між собою дружать, турбуються одна про одну; відьма має вишуканий, привабливий вигляд.)

♦ Чи знала Софі про свої здібності, коли працювала в крамниці капелюшків? Як вони виявилися? (Спочатку не помічала, говорила до прикрашених нею капелюшків, наділяла їхніх майбутніх власників добрими якостями, щасливою долею. Колись пожаліла невиразний чепчик із печеричними стрічками й сказала, що його власниця вийде заміж за багатого. Незабаром так і сталося. Джейн Фер’‎є, яка купила той чепчик, невдовзі втекла з графом.)

♦ Що смішного ви помітили у прочитаному? (Як Софі трохи лестила капелюшкам, розмовляючи з ними в комірці.)

♦ Чи вразили вас портрети героїв, змальовані письменницею? (Софі до і після перетворення, Відьма Пустирищ, її супутник та ін.)

♦ Про що це свідчить? (Авторка — майстер описів.)

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Робота в парах

♦ Складіть опорний конспект до твору.

Країна — Інгарія

Місто — Маркет-Чіппінг

Сестри — Софі Хаттер, Летті, Марта

Мати й мачуха — Фанні

Чарівники — Саліман, Хаул, Демон вогню, Відьма Пустирищ

Чарівні речі — семимильні чоботи, шапка-невидимка, замок

VІ. Домашнє завдання

Уміти розповідати про життя і творчість письменниці, знати зміст першої умовної частини твору Д. В. Джонс «Мандрівний замок Хаула», уміти переказувати, аналізувати, висловлювати свої почуття та враження.

VІІ. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

♦ Продовжте речення.

«У жанрі фентезі мене привабило...»

ДОДАТОК

Відгуки читачів про книгу Д. В. Джонс

«Ходячий замок» — книга невероятно добрая и светлая, места лжи и предательству здесь нет. Зато в наличии — невероятные приключения и путешествия между мирами, захватывающая дух магия и, что самое главное, превосходно выписанные персонажи. Обаятельный повеса Хоул, за маской трусоватого вертопраха скрывающий сердце настоящего героя Демон огня Кальцифер — милейшее существо, хитрец себе на уме, который за словом в карман лезть не будет. И, конечно, Софи, главная героиня книги, так искренне верящая в своё невезение и обыкновенность. Познакомившись с Хоулом, она оказалась первой, кто смог поверить в него, разглядеть в таинственном и могучем чародее настоящего Хоуэлла Дженкинса, искреннего и честного парня, так не похожего на легкомысленного и эгоистичного волшебника Хоула. И именно эта встреча помогла Софи поверить и в себя тоже, обрести свою магию и веру в собственные силы. Прекрасная сказка! Магический мир, переплетение жизни людей и демонов, весёлые приключения Сказка содержит в себе глубокий смысл, который завуалирован, словно Джонс писала не только для детской аудитории, но и для взрослых к слову сказать, несмотря на отнесение данного романа к детской литературе, было приятно окунуться в магическую атмосферу и не было ощущения, что давно вырос из всего этого

(Из интернета)На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.