Позакласне читання. Корнелія Функе (нар. 1958). «Чорнильне серце» - СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА. Я І СВІТ
Розробки уроків - Світова література 7 клас - 2015 рік
Тема. Позакласне читання. Корнелія Функе (нар. 1958). «Чорнильне серце». Тема «оживлення» книги у творі. Образ Мегі — дівчинки, котра любить читати. Її пригоди й духовне випробування. Поєднання уявного і реального світів
Мета: навчальна: розширювати кругозір учнів, їхній інтерес до читання; зацікавити творчістю письменниці; допомогти усвідомити ідейно-художній зміст твору та його суспільну значущість; розвивальна: розвивати навички спостереження над текстом художнього твору, виділення ключових епізодів, їх коментування; виховна: сприяти формуванню гуманістичного світосприйняття, поваги до морально-етичних цінностей людства.
Обладнання: портрет письменниці, видання твору, ілюстрації до нього, фрагменти кінофільмів.
Теорія літератури: каталог, анотація, бібліографія, роман, художні образи, художні засоби.
Тип уроку: урок — бесіда з позакласного читання.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку
Звернення вчителя до учнів
— «Про письменників зазвичай думають, що вони вже давно померли, і не здогадуються, що їх можна зустріти десь на вулиці чи в крамниці»,— вустами свого персонажа говорить Корнелія Функе — одна з найвідоміших дитячих письменниць Німеччини. Вона й справді жива-живісінька і мешкає в Каліфорнії (США), де творить фантастичні історії, які обожнюють її юні читачі. Функе можна зустріти в крамниці чи на вулиці, проте найкращим доказом її існування є книжки, які виходять щороку Про неї та її книги й буде наш урок.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1. Експрес-анкетування з метою з'ясування читацьких уподобань учнів
(Учні підходять до дошки й ставлять позначку — кількість творів певної тематики — історичної, фантастичної, детективної, природничої та ін., прочитаних за семестр, у таблицю.)
2. Аналіз учителем читацьких інтересів учнів класу за бібліотечними формулярами, читацькими щоденниками та анкетуванням
3. Повторення відомостей про каталог, анотацію, бібліографію
4. Презентація учнями улюблених книжок
IV. Бесіда з позакласного читання
1. Ознайомлення з життям і творчістю сучасної німецької письменниці К. Функе (за підручником або через повідомлення учня)
2. Перегляд ілюстративних матеріалів, фрагментів кінофільмів за творами письменниці
3. Обговорення «Коло думок»
♦ Підтвердьте або спростуйте міркування.
1) У книзі К. Функе «Чорнильне серце», хоча дія відбувається у наш час, говориться тільки про книги і зовсім не згадуються комп’ютер, телевізор, тому що книги — це інший, вищий рівень сприйняття людиною інформації, художніх образів, естетики
2) Сила слова настільки велика, що прирівнюється до чаклунства.
3) У книжковому світі, як і в житті, відбувається двобій добра і зла, світла і темряви, позитивні та негативні герої вступають у боротьбу за душу кожного читача.
4. Робота з таблицею
♦ Заповніть таблицю «Реальні герої та фантастичні у творі К. Функе «Чорнильне серце»».
Реальні герої та фантастичні у творі К. Функе «Чорнильне серце»
Реальні |
Фантастичні |
Палітурник і любитель книг Мольтімер Фольгарт (Мо), його дружина Тереза (Реза), дочка Меґі, її тітка, колекціонерка Елінор |
Вогнерукий, Капрі-корн, Баста, Сажерук |
5. Рольова гра
♦ Хто у творі книжковий лікар? Розкажіть про нього від його імені.
6. Творче завдання
♦ У книзі К. Функе «Чорнильне серце» є такі рядки: «Смакуй кожне слово, Мегі,— зазвучав у її пам’яті голос Мо,— нехай воно тане в тебе в роті. Відчуваєш кольори? Вітер і ніч? Страх і радість? І любов? Відчуй їх, Мегі, і все оживе». «Оживіть» уривок з художнього твору (наприклад, з улюбленої книжки чи з твору К. Функе).
V. Рефлексія
VІ. Домашнє завдання
Підібрати вірші сучасної зарубіжної поезії.
VII. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
♦ Продовжте речення.
«Твори К. Функе близькі мені тим, що...»
ДОДАТОК
Коментар читача
Останній — стовідсотковий майстер слова й живе на одній хвилі з Функе (такий само тонкий поціновувач книжності як буття).
Трилогія, як на мене, на сьогодні — найкраща «дитяча» (в значенні чистоти й прозорості словесної реалізації сенсів) історія про Світ, у Засновку якого — Слово.
А ще це чудовий зразок книжки для підлітка. Першу книгу читала в перекладі О. Логвиненка, другу — Л. М. Українського та С. Сліпченко — третю. Коли вперше починаєш розуміти, що великі «вселюдські цінності» завжди реалізуються в конкретних дрібних речах і вся справа у виборі, який ніхто, окрім тебе самого, не зробить.
Це ще потрясаюча розповідь про визначальні для майбутнього жінки взаємини доньки та батька, про почуття перші й вічні, про прощення й відповідальність.
(Із інтернету)