Позакласне читання. Корнелія Функе (нар. 1958). «Чорнильне серце» - СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА. Я І СВІТ

Позакласне читання. Корнелія Функе (нар. 1958). «Чорнильне серце» - СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА. Я І СВІТ

Розробки уроків - Світова література 7 клас - 2015 рік

Тема. Позакласне читання. Корнелія Функе (нар. 1958). «Чорнильне серце». Тема «оживлення» книги у творі. Образ Мегі — дівчинки, котра любить читати. Її пригоди й духовне випробування. Поєднання уявного і реального світів

Мета: навчальна: розширювати кругозір учнів, їхній інтерес до читання; зацікавити творчістю письменниці; допомогти усвідомити ідейно-художній зміст твору та його суспільну значущість; розвивальна: розвивати навички спостереження над текстом художнього твору, виділення ключових епізодів, їх коментування; виховна: сприяти формуванню гуманістичного світосприйняття, поваги до морально-етичних цінностей людства.

Обладнання: портрет письменниці, видання твору, ілюстрації до нього, фрагменти кінофільмів.

Теорія літератури: каталог, анотація, бібліографія, роман, художні образи, художні засоби.

Тип уроку: урок — бесіда з позакласного читання.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку

Звернення вчителя до учнів

— «Про письменників зазвичай думають, що вони вже давно померли, і не здогадуються, що їх можна зустріти десь на вулиці чи в крамниці»,— вустами свого персонажа говорить Корнелія Функе — одна з найвідоміших дитячих письменниць Німеччини. Вона й справді жива-живісінька і мешкає в Каліфорнії (США), де творить фантастичні історії, які обожнюють її юні читачі. Функе можна зустріти в крамниці чи на вулиці, проте найкращим доказом її існування є книжки, які виходять щороку Про неї та її книги й буде наш урок.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

1. Експрес-анкетування з метою з'ясування читацьких уподобань учнів

(Учні підходять до дошки й ставлять позначку — кількість творів певної тематики — історичної, фантастичної, детективної, природничої та ін., прочитаних за семестр, у таблицю.)

2. Аналіз учителем читацьких інтересів учнів класу за бібліотечними формулярами, читацькими щоденниками та анкетуванням

3. Повторення відомостей про каталог, анотацію, бібліографію

4. Презентація учнями улюблених книжок

IV. Бесіда з позакласного читання

1. Ознайомлення з життям і творчістю сучасної німецької письменниці К. Функе (за підручником або через повідомлення учня)

2. Перегляд ілюстративних матеріалів, фрагментів кінофільмів за творами письменниці

3. Обговорення «Коло думок»

♦ Підтвердьте або спростуйте міркування.

1) У книзі К. Функе «Чорнильне серце», хоча дія відбувається у наш час, говориться тільки про книги і зовсім не згадуються комп’‎ютер, телевізор, тому що книги — це інший, вищий рівень сприйняття людиною інформації, художніх образів, естетики

2) Сила слова настільки велика, що прирівнюється до чаклунства.

3) У книжковому світі, як і в житті, відбувається двобій добра і зла, світла і темряви, позитивні та негативні герої вступають у боротьбу за душу кожного читача.

4. Робота з таблицею

♦ Заповніть таблицю «Реальні герої та фантастичні у творі К. Функе «Чорнильне серце»».

Реальні герої та фантастичні у творі К. Функе «Чорнильне серце»

Реальні

Фантастичні

Палітурник і любитель книг Мольтімер Фольгарт (Мо), його дружина Тереза (Реза), дочка Меґі, її тітка, колекціонерка Елінор

Вогнерукий, Капрі-корн, Баста, Сажерук

5. Рольова гра

♦ Хто у творі книжковий лікар? Розкажіть про нього від його імені.

6. Творче завдання

♦ У книзі К. Функе «Чорнильне серце» є такі рядки: «Смакуй кожне слово, Мегі,— зазвучав у її пам’‎яті голос Мо,— нехай воно тане в тебе в роті. Відчуваєш кольори? Вітер і ніч? Страх і радість? І любов? Відчуй їх, Мегі, і все оживе». «Оживіть» уривок з художнього твору (наприклад, з улюбленої книжки чи з твору К. Функе).

V. Рефлексія

VІ. Домашнє завдання

Підібрати вірші сучасної зарубіжної поезії.

VII. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

♦ Продовжте речення.

«Твори К. Функе близькі мені тим, що...»

ДОДАТОК

Коментар читача

Останній — стовідсотковий майстер слова й живе на одній хвилі з Функе (такий само тонкий поціновувач книжності як буття).

Трилогія, як на мене, на сьогодні — найкраща «дитяча» (в значенні чистоти й прозорості словесної реалізації сенсів) історія про Світ, у Засновку якого — Слово.

А ще це чудовий зразок книжки для підлітка. Першу книгу читала в перекладі О. Логвиненка, другу — Л. М. Українського та С. Сліпченко — третю. Коли вперше починаєш розуміти, що великі «вселюдські цінності» завжди реалізуються в конкретних дрібних речах і вся справа у виборі, який ніхто, окрім тебе самого, не зробить.

Це ще потрясаюча розповідь про визначальні для майбутнього жінки взаємини доньки та батька, про почуття перші й вічні, про прощення й відповідальність.

(Із інтернету)