В. Биков. Альпійська балада. Образи Івана Терешка і Джулії. Протиставлення сили дружби й кохання світу насильства
Мета: через характеристику головних героїв дослідити тему протиставлення сили дружби і кохання світу насильства; визначити роль картин природи в змалюванні образів; формувати навички лінгвістичного аналізу тексту, роботи з цитатним матеріалом; вдосконалювати вміння виразного читання прозового твору; розвивати критичне мислення учнів; сприяти вихованню в учнів кращих людських якостей - вірності, наполегливості, мужності.
Обладнання: портрет письменника, фрагменти фільму «Альпійська балада», ілюстрації до повісті.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів.
Слово вчителя. Мир і війна, біле і чорне, радість і сум... Писати про життя - це означає віднаходити тисячі відтінків, кольорів, спалахів, почуттів, безліч вражень навіть у щоденному. Писати про війну (та й для чого про неї писати?) - це відстоювати право людини на щастя, радість кожної днини. Неординарно розкриває тему війни і кохання білоруський письменник Биков. Критик Л.І. Лазарєв визнає цікавою історію втечі і переслідування німцями втікачів, але йому рішуче не по душі любовний сюжет повісті: «Для чого потрібна в повісті ця історія короткого, несподівано зародженого наперекір життєвим обставинам , всім смертям на зло - кохання?» Чи згодні ви з думкою критика?
(«Обери позицію»: «Так - Ні - Не знаю, не визначив власної позиції». Висловлюють власні судження, аргументуючи їх)
III. Оголошення теми і мети уроку.
Характеристика образу Івана Терешка, Джулії.
- Ким був Іван Терешка?
- Як поводився Іван в полоні? (Полон змінив Івана, який ніколи не вважав себе сміливцем, укріпив його дух, виховав характер «В полку он ничем не выделялся среди других пехотинцев. За прежние бои получил три бумажки с благодарностью от командования да две медали «За отвагу» и думал, что на большее не способен. И уже в плену, где некому было ни вдохновлять на героические подвиги, ни награждать, где за малейшее неповиновение платили жизнью, в нём как-то сами собой проявились дух непокорства, дерзость и упрямство».)
- Схарактеризуйте фізичний і душевний стан Івана? (Герой виснажений і фізично, і морально, проте рішуче налаштований на втечу.)
- В якому епізоді особливо яскраво проявляється «дух непокорства»? (Зіткнення героя з командофюрером Зандлером. Зандлер наказує Івану начистити черевики, і той погоджується, тому що готує себе в цю хвилину до іншого. Івану доводиться терпіти навіть те, що офіцер скидає попіл із сигарети на його голову. Тільки коли він бачить зневагу в очах полонених жінок,
він уже не в змозі стримувати свій гнів - б'є офіцера по обличчю... Від смерті Івана врятував несподіваний вибух, і це дало йому можливість втекти, прихопивши пістолет Зандлера)
- Прочитайте епізод поєдинку Івана з собакою. Чим він закінчився?
- Як у двобої з вовкодавом розкривається характер головного героя? Поміркуйте, у чому символічність цього двобою? (Вовкодав уособлює страшних псів війни й нацизму, що створені тільки для знищення. Герой вступає у боротьбу не тільки з твариною, а й проти бездушної системи, демонструє силу духу й мужність справжнього воїна.)
- Розкажіть, як зустрілися Іван та Джулія? Якою вперше постає перед нами героїня? Поміркуйте, чому саме такою? («Смугаста постать унизу на мить зникла за краєм урвища, і він не дивився куди, — побюючись мотоциклів, напружено слухав. Та ось із низу, з-за каменя, з 'явилася дівчина в довгій, не на її зріст куртці з підкачаними рукавами і червоним трикутником на грудях. Вона поквапливо зиркнула обабіч, і він помітив, як під копицею чорного, давно не стриженого волосся радісно блиснули такі самі чорні, мов маслини, очі.
- Чао!... її недоречна, напоказ, відвага гнівом шмагнула його напружене до болю відчуття: їх же легко могли виявити.»
Перед нами напрочуд гарна, життєрадісна та безстрашна дівчина. Читач одразу розуміє, що Джулія — непересічна особистість.)
Перегляньте відповідний фрагмент екранізації. Наскільки вдало актори передали напругу моменту? Чи відповідає, по-вашому, кінофрагмент авторському тексту?
- Як Іван поводиться з дівчиною? Чому? (Жорстко, навіть, жорстоко. Роки полону вбили людяність та милосердя в його серці.)
- Навіщо автор вплітає в канву сюжетної лінії спогади й розповіді про минуле? (Герой починає згадувати події недавнього минулого: відкопування разом з товаришами у напівзруйнованому під час нічного нальоту цеху бомби, що не розірвалася, знущання нацистського офіцера й утечу. Спогади героя та героїні постійно порушуватимуть лінійність розповіді. Такий прийом дає змогу автору в межах досить невеликого за обсягом твору провести читача життєвим шляхом героїв або зупинитися на доленосних подіях в їхньому житті. Окрім того, повернення в минуле героїв допомагає читачу краще зрозуміти їх та їхні вчинки.)
- Як характеризує героя той факт, що він готовий був віддати життя аби врятувати товаришів?
- Яку роль відіграє природа в повісті? Поміркуйте, допомагає чи, навпаки, заважає навколишній світ героям? (Герої протистоять не тільки ворогу, а й суворим Альпам. Здається, природа теж кидає виклик утікачам: «Проклятые горы! Иван был благодарен им за их недоступность для немецких охранников и мотоциклистов, но он уже начал и ненавидеть их за то, что они так безжалостно отнимали силы и могли, как видно, вконец измотать человека.»)
- Який сон постійно переслідував героя? Чому навіть уві сні Івана не полишають спогади про війну? (Війна спотворила життя героя та залишила криваві рани в його душі.)
- Як характеризують Івана слова, які він пошепки промовляє: «И потому надо идти. Идти, лезть, бежать! Не раскисать, собраться с силами, использовать весь опыт, все способности, перейти главный хребет, найти партизан — югославских, итальянских — все равно каких, только бы встать в строй, взять в руки оружие. В этом видел Иван теперь смысл жизни, наивысшее свое призвание и награду за все страдания и позор, пережитые им за год плена.»? (Полон не зломив солдата, прагнення боротися до кінця — єдиний шлях справжнього воїна.)
Слово вчителя. Знайомство з людиною починається з її зовнішності. Чому письменник подає декілька портретів дівчини? Прочитайте їх. («... он заметил, как под черной шапкой волос нескрываемой радостью блеснули такие же черные, словно две маслины глаза», «Казалось, он где-то уже видел их, эти непонятные глаза на смуглом, сильно исхудавшем лице.», « В ее взгляде теплилась молчаливая благодарность за то, что он не ушел без нее.»). Автор дає читачам можливість поступово розкривати для себе Джулію, як це робив Іван; вона змінюється, як і кожна людина, залежно від настрою, ситуації.)
- Доведіть цитатами з тексту, що Джулія, незважаючи на тендітну зовнішність, справжній боєць, як й Іван.
(«— О, Остфронт! Рус фронт бежаль.
Он удивленно взглянул на нее.
- Си, си, — подтвердила она, видя его недоверие. — Синьорина карашо тэдэски пуф-пуф.)
- Розкрийте сенс зустрічі білоруса та італійки на шляхах війни? (Автор наголошує, що люди різних націй об'єднуються в боротьбі проти страшної загрози. І тільки так можна перемогти нелюдський режим, що розпочав найстрашнішу в історії людства війну.)
- Поясніть, чому так картав себе Іван за те, що відібрав у австрійця хлібину? (Війна часто відбирає у людини право бути людиною. Іноді, щоб вижити, доводиться чинити так, що потім за це соромно.)
- Розкрийте справжній сенс гри героїв під час їжі? (Герої не просто ділять хліб, вони діляться своїм життям, усім, що для них дороге.)
- Який сенс у створенні моторошної картини війни мають спогади Івана про те, що з ним сталося в українському селі? (Щире бажання українського селянина врятувати Івана розбилося об жорстоку підлість поліцая-зрадника, який навіть власного кума Ладен був залишити без житла. Перед читачем постає світ війни, світ підлості, зради та високого героїзму й самозречення.)
- Розкажіть, як розвивалися стосунки Джулії та Івана? Чому Іван починає думати не тільки про себе, а й про дівчину: «Он начал уже думать, что и сейчас как-нибудь выдюжит, перейдет хребет (не может того быть, чтоб не перешел), лишь бы только жить, вынесет, стерпит все, на свободе - не в лагере. Вот только Джулия...»? (Теплі людські стосунки, яскрава індивідуальність Джулії, спільна біда об 'єднали героїв. Крім того, вони обоє молоді, й навіть війна не може заборонити людям кохати й бути щасливими.)
- Чи було кохання Івана та Джулії несподіваним? (Ні, воно виникло поступово)
Заповнення блок-схеми «Історія кохання героїв» цитатним матеріалом, який підготували вдома.
Почуття
|
Цитата
|
Злість
|
«Зло ударил ее по лицу»
|
Байдужість
|
«Иван старался быть безразличным к ней»
|
Приязнь
|
«Он уже с большей приязнью, чем до сих пор, посмотрел на девушку, на ее мокрое, смуглое, похорошевшее лицо»
|
Страх втратити
|
«Иван боялся теперь потерять спутницу»
|
Щось незнайоме
|
«Это было ни жалостью, ни сочувствием - что-то незнакомое защемило в груди»
|
Нове почуття
|
«Ее присутствие здесь уже не казалось ему нежелательным или обременительным»
«В его душе росло новое чувство к ней - то ли братское, то ли даже отцовское, - доброе и большое»
|
Людське диво
|
«Как на непостижимую тайну, смотрел и смотрел на нее - маленькое человеческое чудо, так поздно и счастливо открытое им в жизни»
|
- Що Іван дізнався про довоєнне життя Джулії? Чому вона так ідеалізує Радянський Союз? Чому дивується, що в «найкращій країні» вбивають людей, ув'язнюють та висилають до Сибіру цілі родини? (Джулія щиро вірить у комуністичні ідеї та заперечує саму думку, що в Радянському Союзі може бути жорстокий тоталітарний режим. Дівчина обурилась на Івана та навіть назвала його «власовцем», тобто зрадником.)
- У чому полягає особливість сприйняття Іваном своєї Батьківщини? Чому думки про рідну країну викликають водночас і біль, і гордість? (Біль через жорстоку та брехливу владу та гордість за героїчний народ.)
- Чому Іван не зміг залишити дівчину, коли та відмовилася йти через втому? («Неожиданно обмякнув, она прильнула к его широкой спине и задохнулась. Он и сам задохнулся, но не от ветра - от того незнакомого, повелительно-кроткого, величавого и удивительно беспомощного, что захлестнуло его, хлынув из неизведанных глубин души. Недавнее намерение бросить ее теперь испугало Ивана...» Зустріч з Джулією пробудила в душі Івана потребу кохати. Автор перед читачем розгортає величну картину Кохання посеред смерті та насильства.)
- Чому саме в ніч кохання Івана не турбував страшний сон? (Його душа вилікувалася від ненависті та черствості.)
- Чому саме тепер, коли Іван усвідомив власні почуття до Джулії, автор вводить спогади героя про медсанбат? Поясніть значення цього епізоду в повісті. (Автор розкриває нам бачення Іваном сутності кохання, вірність навіть за межею смерті.)
- Розкрийте символіку образу галявини з маками? (Чудова природа, сонячна й тепла погода, яка так відрізняється від колючого вітру, дощу та снігу, що супроводжували героїв на шляху через Альпи, символізує силу та непереможність кохання. Маки, що в контексті твору уособлюють кохання, водночас є символом пам'яті жертв війни.)
- Чому втікачі відчули себе найщасливішими людьми на світі? Чи можливо це посеред війни? Яку думку доводить автор? («Впервые за много лет явь была счастливее самого радостного сна.» Автор переконаний, що кохання вічне й непереможне. Жодна війна, жоден полон, жодне насильство не можуть здолати справжнього кохання.)
- Чому щастя Івана й Джулії було таким коротким? (Божевільний німецький полонений привів есесівців до утікачів.)
- Як змінюється навколишній світ, коли загін гітлерівців починає переслідувати Івана та Джулію? Поміркуйте, чому? Підтвердьте свою відповідь цитатами з тексту. Які художні засоби використовує автор? («Косматые пряди тумана, цепляясь за поникшие росистые маки, ползли и ползли вдоль склона.» Здається, природа тужить за закоханими та їхнім почуттям.)
- Як поводилися герої перед загрозою смерті? Розкрийте роль антитези в зображенні втікачів та гітлерівців. (Мужність та відчайдушний героїзм молодих людей протиставляються холодній жорстокості есесівців. Образи Івана та Джулії набувають певної епічності, стають дійсно баладними.)
- Розкрийте символічне навантаження образу провалля, на краю якого опинилися герої. (Провалля постає як уособлення смерті, що перекреслює усі надії та сподівання. Проте навіть перед обличчям смерті герої поводяться гідно, вони не зрікаються ані свого кохання, ані своїх переконань.)
- Чому Джулія співає «Катюшу»? (Джулія співає пісню, що стала уособленням визвольної боротьби під час Другої світової війни. Дівчина демонструє, що не боїться та зневажає ворога.)
- Чому гітлерівці не застрелили утікачів, а випустили на них собак? (Бажання не просто знищити, а й принизити, змусити страждати, нагнати страх.)
- Чому Іван скинув Джулію в провалля? Про які якості героя свідчить цей вчинок? (Те, що Іван до останнього прагне врятувати Джулію, свідчить і про велике кохання, і про мужність та професіоналізм солдата.)
- Як ви вважаєте, чому автор ніби «замикає» коло, змальовуючи останні секунди життя Івана? (Втеча героя розпочалася із двобою з вовкодавом; життя обривається в поєдинку з собаками. Для автора гітлерівці нічого спільного з людьми не мають, вони - собаки, підлі й жорстокі.)
- Розкрийте композиційне та смислове навантаження епілогу в тексті? (Лист Джулії у «...село Терешки між Двох Голубих Озер у Білорусії» не тільки підводить риску під розповіддю, а й доводить, що подвиг Івана безсмертний, що він продовжує жити в своєму синові, в коханні Джулії, в пам'яті людей: «Я хочу только сообщить, что вся моя последующая жизнь была неразрывно связана с Ним, также как и моя скромная общественная деятельность в Союзе борьбы за мир, в издании профсоюзной газеты, наконец, в воспитании сына Джиованни, которому уже восемнадцать лет и который готовится стать журналистом.»)
IV. Підсумок.
Створення схеми «Художні світи повісті»
Світ війни
|
Світ кохання
|
Зруйнований завод
|
Зустріч Івана й Джулії
|
Полон
|
Відродження змертвілої душі героя
|
Есесівці з собаками
|
Макова галявина
|
Спогади героїв про те, що з ними відбувалося під час війни
|
Подвиг в ім'я кохання
|
Моторошні сни
|
Пам'ять кохання
|
Спроба перейти Альпи й дістатися до партизан
|
|
Рефлексія. «Палітра емоцій» (Із поданого переліку вражень, почуттів необхідно вибрати три слова, що відповідають настрою учнів в цю хвилину: замріяність, співчуття, захоплення, спокій, переживання, радість, легенький смуток, журба, розчарування, світла печаль, умиротворення)
V. Домашнє завдання:
Поміркувати над питанням: «Чому твір називається «Альпійська балада»?»
Від імені жителів села Терешки напишіть листа Джулії*.