Новела Останній листок. Специфіка розкриття образу Бермана
Мета: проаналізувати новелу «Останній листок» О. Генрі; розвивати навички виразного читання, інсценізації; спонукати учнів замислитися над морально-філософськими проблемами, що порушуються в новелі; навчати розуміти людей та себе.
Обладнання: портрет О. Генрі, музика А. Вівальді «Чотири пори року. Осінь», Ф. Шуберта «Ave Маrіа».
Хід урока
Буває мить якогось потрясіння:
побачиш світ, як вперше у житті...
Ліна Костенко
І. Актуалізація опорних знань учнів.
Тестові завдання.
1. Район, де знімали кімнату Сью та Джонсі, розташовувався:
A) нa захід від площі Вашінгтона;
Б) у передмісті Нью-Йорка;
B) на схід від Манхеттена.
2. Студія Сью та Джонсі містилася:
A) нa першому поверсі;
Б) на третьому поверсі;
B) на горищі.
3. Де познайомилися дівчата-художниці:
A) y ресторані;
Б) на художній виставці;
В) у невеличкому курортному містечку.
4. Що НЕ об’єднувало художниць:
A) погляди на мистецтво;
Б) погляди на крислаті капелюхи;
B) погляди на салат із листя цикорію;
Г) погляди на широкі рукави.
5. «...пришелець почав бродити по колонії, торкаючись то одного, то другого своїми крижаними пальцями». Це -
A) містер Берман;
Б) містер Незнайомець;
В) містер Пневмонія.
6. Який краєвид відкривався із вікна студії художниць:
A) глуха стіна сусіднього будинку;
Б) глуха стіна фабрики вакси;
B) глуха стіна високого паркану.
7. Хто давав Джонсі один шанс із десяти на одужання:
A) Бeрман;
Б) лікар;
B) Сью.
8. Про що просила Сью старого Бермана:
A) позичити їм гроші;
Б) позувати для її картини;
B) вмовити Джонсі боротися за життя.
9. Коли Джонсі вирішила боротися за життя, вона попросила з’їсти:
A) смажену курку;
Б) смажену картоплю;
B) бульйону.
10. Який шедевр намалював Берман:
A) Неаполітанську затоку;
Б) портрет Джонсі;
B) останній листок плюща.
11. Скільки днів хворів старий художник:
А) один;
Б) два;
12. Яку фарбу НЕ використовував Берман, малюючи свій шедевр:
A) коричневу;
Б) зелену;
B) жовту.
II. Оголошення теми, мети та завдань уроку
(Звучить музика А. Вівальді.)
Вслухайтеся у звуки чарівної мелодії. У ній відчувається осіння прозорість, легкий смуток, спокій, тихий шелест листя, що непомітно падає на землю.
Восени, коли дерева скидають листя, природа постає перед нами в неприкрашеному вигляді, в ній відчувається першородна відкритість і незахищеність. Саме в цій порі криється одвічна таїна спорідненості Людини й Природи.
Адже у житті обов'язково є така мить, коли ми позбавляємося від усього фальшивого, несправжнього, наносного. У цей момент прозріває душа особистості, бо їй відкриваються якісь незрозумілі, невидимі грані буття. Людина стає добрішою, вразливішою, милосерднішою, уважнішою. Ця мить називається просвітленням душі. Саме так ми й назвемо наш урок.
ІІІ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Слово вчителя.
Мить просвітлення допоможе нам осягнути відомий американський митець О. Генрі, автор новели «Останній листок. Наше завдання — не просто проаналізувати прочитаний твір, а й віднайти та збагнути миті просвітлення душі героїв. Це допоможе нам замислитися і над своїм буттям, над тим, чи відкрилося воно нам таким, яким є насправді — складним і суперечливим, і чи відчули наші душі святе прозріння.
Людина із серйозними й добрими очима, котру ви бачите на портретах, писала невеликі за обсягом твори, розповідаючи про якусь незвичайну життєву подію. Ці твори називаються новелами.
2. Завдання на повторення.
- Дайте визначення новели як жанру.
- Згадайте особливості новели.
3. Слово вчителя.
У житті іноді трапляються такі ситуації, коли потрібно зібрати всі сили й волю, щоб подолати певні труднощі. І від уміння людини зібратися залежить її перемога чи поразка. Саме з такими складними обставинами зіткнулися герої новели О. Генрі «Останній листок».
4. Бесіда з учнями.
- З якими труднощами зіткнулися молоді художниці? (Дівчата жили бідно. Восени Джонсі раптово захворіла на пневмонію. Дівчина була в тяжкому стані, а злиденне існування лише ускладнювало хворобу.)
- Чи однаково дівчата поводили себе? (Ні. Джонсі піддалася депресії і втратила будь-який інтерес до життя. Вона повільно згасала. Дівчиною оволоділи химерні думки, що вона повинна померти, коли «впаде останній листок плюща», який ріс під її вікном. Сью, як могла, піклувалася про подругу, доглядала її. )
- Хто допоміг Джонсі видужати? (Старий художник Берман, котрий намалював на стіні листок плюща. Зрозумівши безвихідь становища Джонсі, він вирішив врятувати бідну дівчину.)
- Як з являється у творі образ Бермана? (Берман - сусід дівчат. Сью малює з нього відлюдька-золотошукача.)
- Знайдіть і зачитайте опис зовнішності Бермана. Чи привабливий Берман зовні? («Йому вже перевалило за 60, і борода в нього, як у скульптури Мікеланджело «Мойсей» кільцями спускалася з його голови сатира на тіло карлика»)
Повідомлення про Мойсея.
Запис на дошці
Карлик
|
Мойсей
|
Сатир
|
Незначущість
|
мудрість, досвід,
|
лінь, пияцтво
|
|
бажання дійти до мети
|
|
- Як ви гадаєте, на що натякає автор, згадуючи Мойсея поряд із Берманом? (У художника є якісь приховані риси, і вони в ньому мають неодмінно розкритися.)
- Чому автор називає Бермана невдахою? Чи згодні ви з цією думкою? (Йому 60 років, а він нічого не досяг у житті - живе разом із художниками - початківцями, бідний, позує заради шматка хліба. За 40 років не спромігся зробити нічого - він лише сподівається створити шедевр. Живе один - не має сім ’ї, не знає заради чого жити. Багато п’є, у спілкуванні з людьми грубий, що навіть з юною дівчиною не вибирає виразів.)
- Ким він вважав себе по відношенню до Сью та Джонсі? («Дивився на себе як на сторожового пса, спеціально поставленого захищати молодих художниць у студії нагорі»)
- Прочитайте опис кімнати, в якій живе Берман. (Сью застала Бермана ... в його тьмяно освітленій комірчині внизу. У кутку стояв мольберт з підрамником, на якому було натягнуто чисте полотно, що вже 25років чекало перших штрихів шедевра). Про що говорить такий опис приміщення?
- Як же заробляв Берман собі на шматок хліба? (малював вивіски та реклами та позував молодим художникам)
Інсценізація.
Берман. Що сказав лікар?
Сью. Містере Берман, вона помирає! Джонсі рахує листки на старезному плющі. Який видно з нашого вікна: вона вважає, що коли впаде останній, вона обов'язково помре, а залишилося всього п'ять листків! Я не знаю, що буду робити, коли впаде останній!
Берман. Що? Хіба є такі дурні, що вмирають через листя, яке осипається з клятого плюща? Вперше чую. Як це ви дозволяєте їй забивати голову такими дурницями? Ах, маленька бідолашна міс Джонсі!
Сью. Вона дуже хвора й зовсім знесилена, а від високої температури ще й наче схибнулася, бо в голові у неї повно усяких химер.
Берман. Боже мій! Тут зовсім не підходяще місце хворіти такій гарній дівчині, як міс Джонсі. Колись я намалюю шедевр, і ми всі виберемося звідси. Їй-бо, виберемось!
- Як поставився Берман до розповіді Сью про хворобу Джонсі? (спочатку розгнівався на Джонсі, а потім пожалів її)
- Що обіцяє старий Берман дівчині? (Колись я намалюю шедевр, і ми всі виберемося звідси. Їй-бо, виберемось!)
- Чи зробив Берман хоч один штрих на полотні для створення шедевра? (Ні, він тільки говорив про шедевр ось уже 25 років поспіль.)
- А що таке шедевр? (Шедевр - твір, що є вищим досягненням мистецтва, майстерності.)
Послухайте уривок «Джонсі спала, коли вони піднялися нагору. Сью опустила штору аж до підвіконня і знаком веліла Берманові пройти в другу кімнату. Там вони зупинилися біля вікна й з острахом подивилися на плющ. Потім мовчки перезирнулися...»
- Як ви гадаєте, що вони побачили за вікном? (Що впав останній листок)
Хвилинка релаксації (Пісня у виконанні Світлани Копилової «Последний листок»)
(Зараз ви відпочинете, послухаєте пісню, висловите мені свою думку про цю пісню, а потім ми знову продовжимо розмову про Бермана)
Бесіда.
- Чи сподобалася вам ця пісня? Як вона стосується теми нашого уроку?
- Зверніть увагу на слова:
Зачем - никто не знал - всю ночь он рисовал лист жёлтый на стене.
Старик промёрз, промок, и в то же утро слёг, но счастлив был вполне.»
- Чому Берман відчував себе щасливим? (Тому що дав надію Джонсі на одужання)
Прочитайте, що розповіла Сью Джонсі про Бермана, коли та почала одужувати? (від слів «Мені треба тобі щось розповісти...» до кінця новели)
- Чи думав старий Берман про себе в ту ніч, коли малював на стіні листок плюща?
- Чому Джонсі-художниця не змогла відрізнити намальований на стіні листок від справжнього? (Тому що це був не просто листок, а шедевр Бермана)
- Чи згодні ви з тим, що Берман створив свій шедевр?
- Як змінилося ваше ставлення до Бермана наприкінці твору?
- Як ви вважаєте, чи випадково О. Генрі говорить саме про плющ? (Плющ - вічнозелена рослина, може рости в досить несприятливих умовах, «чіпляється» за життя; в античній міфології плющ символізував безсмертя і буяння життя)
5. Інсценування розмови Сью та Джонсі про вчинок Бермана.
(У кінці інсценування звучить музика Ф. Шуберта «Ауе Маrіа».)
6. Коментар учителя.
Вночі, під холодним осіннім дощем, при слабкому світлі ліхтаря Берман створює на стіні будинку простий малюнок — останній листок плюща, що розбив усі марення Джонсі. Цьому малюнкові судилося стати першим і останнім шедевром Бермана, в який він вклав своє велике серце, що билося у грудях художника-невдахи. Виявляється, шедевром може бути не тільки грандіозне полотно, а й маленький малюнок, якщо він залишив слід у людській душі. Це вражає читача. Тому з усіх образів твору, мабуть, найбільше запам'ятався Берман — некрасивий, старий, буркотливий дідуган, бо він уособлює справжнє милосердя і здатність піти навіть на самопожертву.
Герої О. Генрі переживають мить прозріння. Це насамперед Джонсі. Адже побачивши стійкість маленького листочка, що пережив холодний дощ із снігом, шалений вітер, їй стадо соромно за свою слабкодухість, і вона вирішила боротися з хворобою, у Джонсі з'явився смак до життя.
Берман теж пережив потрясіння від споглядання безвиході, в якій опинилася дівчина. Це співчуття й змусило його, незважаючи на вік, хвороби, негоду, не думати про себе, а врятувати Джонсі. Він не хотів помирати, навіть не думав про це, але людину в його віці лікувати важко. Медицина часто безсила.
Мабуть, після всього, що сталося, Сью теж подивиться на світ іншими очима. Вона розповіла Джонсі всю правду про вчинок Бермана, щоб подруга зрозуміла не тільки велич подвигу художника, а й те, як_ вона живе, заради чого він віддав Своє життя.
Не помилюся, коли скажу, що мить просвітлення разом з героями новели пережили й читачі.
7. Запитання до учнів.
- Що ви збагнули, читаючи новелу О. Генрі?
8. Слово вчителя.
Мабуть, кожний, хто прочитав новелу, зрозумів, що таке справжнє співчуття й милосердя, утвердився в думці, що треба бути уважнішими до тих, хто поруч, вчитися «бачити» серцем. А ще ми дізналися, що шедеври — це не тільки твори мистецтва, які живуть у віках, а й те, завдяки чому не згасає життя.
Досить цікава символіка новели. В оригіналі новели «Останній листок» вжите слово, що перекладається як виноградна лоза і як плющ. Але перекладачі обирають слово «плющ». І це невипадково. У християнській символіці плющ трактується як символ вічного життя і символ смерті. Плющ в'ється вгору, так і людина чіпляється за життя, коли хоче вижити, подолавши всі негаразди. Тому в новелі використано образ саме цієї рослини.
IV. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота з епіграфом.
- Як ви розумієте слова поетеси?
- Як вони співвідносяться з темою уроку?
2. Запитання до учнів.
- Що ви відкрили для себе на уроці?
- Які моральні істини осягнули?
Заключне слово вчителя. Ось і підходить до завершення наш урок — ця коротка мить просвітлення душі, яку ми спостерігали на прикладі літературних героїв. Наприкінці уроку мені хочеться пригадати рядки сучасного російського поета Є. Євтушенка, котрий писав:
Внутри меня осенняя пора,
Внутри меня прозрачно и прохладно,
И мне печально, но не безотрадно,
И полон я смиренья и добра.
А если я бушую иногда,
То это я бушую отлетая,
И мысль приходит ясная, простая,
Что бушевать не главная нужда.
А главная нужда, чтоб удалось
Себя и мир борьбы и потрясений
Увидеть в обнаженности осенней,
Когда и ты, и мир видны насквозь...
Як бачите, різні письменники — сучасна українська поетеса Л. Костенко, американський митець О. Генрі, російський поет Є. Євтушенко — говорять про одне й те саме. А якщо вони пишуть про це, то, напевне, проблема варта того, щоб ми замислилися над нею.
Я хочу, щоб ви пішли з цього уроку з відкритим запитанням, чи була у вас у житті така мить просвітлення душі, коли ви побачили себе, свою душу і світ у справжньому вигляді. Напишіть власну новелу, дотримуючись заковів жанру.
V. Домашнє завдання
Прочитати С. 221-231, написати новелу «Мить просвітлення душі»*.