Урок розвитку мовлення. «Спілкування з Вольтером»

Уроки зарубіжної літератури 9 клас

Мета: розвивати усне та писемне зв'язне мовлення, творчі здібності, критичне мислення.

Тип уроку: розвиток зв'язного мовлення.


Лише праця позбавляє нас від трьох великих зол-нудьги, пороку і злиднів.

Вольтер


ХІД УРОКУ

І. Актуалізація знань


1. Перевірка домашнього завдання за «Ланцюжком» Методичний коментар

«Ланцюжок». Учні ставлять запитання один одному по черзі; той, хто відповідає, ставить запитання наступному (визначає сам або учитель називає того, хто відповідатиме).


2. Робота над таблицею «ЗХВ»

Учні порівнюють первинні і вторинні знання, визначають запитання, які залишились без відповіді. Відповідають на них однокласники або вчитель.


3. Рольова гра «Входження в образ»

Учні за бажанням перевтілюються в образи Простака, панни де Сент-Ів, Гордона і від першої особи роблять повідомлення про свого персонажа та відповідають на запитання класу.

Методичний коментар

«Входження в образ». Рольова гра допомагає учням краще зрозуміти сутність та вчинки літературних героїв. Учні, «увійшовши в образ», намагаються краще зрозуміти стан душі героя, мотиви його вчинків, погляди на життя тощо. Учень від першої особи розповідає «про себе», відповідає на запитання вчителя або однокласників (запитання повинні формулюватись таким чином, щоб вони допомогли найбільш повно розкрити особистість героя).


II. Мотивація навчальної діяльності


Учитель. Сьогодні ми завершуємо знайомство з творчістю відомого французького просвітника Вольтера. Тепер ми знаємо про нього значно більше, ніж декілька днів тому. У когось залишились певні запитання без відповіді, хтось відчув симпатію до автора, у когось появилось бажання поділитись з ним думками. Саме це ми і спробуємо зробити сьогодні, написавши невеличкого листа Вольтерові. Вислів Вольтера: «Лише праця позбавляє нас від трьох великих зол-нудьги, пороку і злиднів» стане нашою рушійною силою.


III. Робота над темою уроку


1. Підготовка до написання листа

Вимоги до написання листа

. Шанобливе привітання;

. запитання або побажання авторові;

. декілька слів про себе або причини, що спонукали до написання листа;

. прощальні слова.


2. Написання листа

Методичний коментар

«Літературні листи» спрямовані на формування в учнів уміння оформляти думки щодо прочитаного та обмінюватись ними. У ході опрацювання учнем відповідної теми в нього виникають певні думки та міркування, які він записує. Стратегія може бути використана в ході проведення «Семінару читачів» (записи учень пропонує сусідові для обміну інформацією або отримання відповіді) та на етапі усвідомлення змісту уроку. Разом з тим учні навчаються правилам написання листів, дотримуючись загальноприйнятих вимог.


IV. Рефлексія


1. Ознайомлення з написаними листами

(Учні зачитують за бажанням.)

Примітка. Оскільки листи являють собою процес мислення й не призначені для поширення, у них можуть допускатися орфографічні, граматичні та синтаксичні помилки, на які варто не зважати, оскільки вони відображають початкову фазу процесу писання.


2. Підбиття підсумків «Методика одного речення»

Проблемне запитання: «Як Вольтер ставився до людини?»

Варіанти відповідей

. Людина, на думку Вольтера, не повинна миритися зі злом і називати його добром.

. Найкращою є «природна» людина, оскільки в ній набагато менше фальші, яка є творінням недосконалого суспільства.

. Людина повинна зло називати злом і активно з ним боротися, навіть якщо природа обдарувала людину найлагіднішою вдачею.

. Людина від природи створена доброю; усе зло йде від неправильно організованого суспільства.

. Якщо людина боротиметься зі злом, воно буде переможене.

Методичний коментар

«Методика одного речення» використовується для того, щоб прокоментувати епіграф до заняття, цитату, проблему, зробити узагальнення. Таке загальне групове обговорення надає можливість кожному висловити власну думку чи позицію.

Відповіді не коментують і не оцінюють. Учитель робить лише узагальнення.


V. Домашнє завдання


Випереджувальне завдання: підготувати повідомлення про життєвий та творчий шлях Й. В. Ґете; заповнити хронологічні таблиці або скласти тезиси (письмово); прочитати трагедію «Фауст».На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.