Урок розвитку мовлення. Рекламне представлення творів Ф. Шіллера
Мета: узагальнити знання про життя та творчість Ф. Шіллера; розвивати усне та писемне зв'язне мовлення, творчі здібності учнів, уміння аргументовано відстоювати та представляти власну точку зору.
Тип уроку: розвиток зв'язного мовлення; комбінований.
В одній із казок Андерсена засохлий
кущ серед жорстокої зими вкривається
білими духмяними квітами, тому що
до нього доторкнулася добра людська
рука. Ця казка могла бути написана
про Фрідріха Шіллера.
К. Паустовський
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання
Зчитування листа до літературного героя драми Ф. Шіллера (3-4 учні за бажанням).
Представлення учнями кросвордів.
Кросворд «навпаки»
Завдання: придумати завдання — опис до слів у кросворді.
1. 
2. Предмет, якому повинні були вклонятися швейцарці.
3. Жанр твору «Вільгельм Телль».
4. Одна із найвідоміших п'єс поета і драматурга.
5. Ім'я ландфогта.
6. Держава, що прагнула заволодіти Швейцарією.
7. Автор драми про боротьбу швейцарського народу за незалежність.
8. Вільгельм ... .
9. Назва країни, з якою пов'язані роки життя та творчості Шіллера.
10. Соціальний статус борців за незалежність.
11. Назва кантону.
12. Галявина на березі озера, де відбулась нарада.
13. Ім'я дружини Вільгельма Телля.
14. Час початку повстання.
Ключове слово: епоха в історії західноєвропейських культур XVIII ст.
II. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Естетичні пошуки Шіллера привели його до усвідомлення краси як необхідної умови існування людства: «Краса мусить вивести людину на істинний шлях». З часу Шіллера ідея краси як рятувальної сили («краса врятує світ») підтримується багатьма діячами наступних поколінь. Мислитель намагався знайти зв'язок між красою і корисністю. Навіть у драмі «Вільгельм Телль» він поетизував боротьбу за національну незалежність та свободу особистості.
Важко зрозуміти людину, не заглянувши в її душу. Звісно, це вдається не всім. Але ми мали змогу частково це зробити. Тому на сьогоднішньому уроці ми спробуємо допомогти іншим відкрити світ Шіллера. Для цього створимо своєрідну рекламу творів поета.
III. Робота над темою уроку
Створення «реклами» творів Ф. Шіллера
Учні самостійно об'єднуються у довільні групи. Кожна група готує презентацію одного з творів Ф. Шіллера (за вибором учнів). На підготовку відводиться 15-20 хв. (залежно від кількості груп).
Підготувавшись, учні «рекламують» обрані ними твори.
IV. Рефлексія
1. «Вільне письмо» (есе) на тему «Шіллер»
2. Підсумок
Учитель. Нам залишається сказати Фрідріхові Шіллеру: «До зустрічі!». Він же нам залишив заповіт:
Будь твердим в лиху годину, Поміч скривдженим давай, Всюди правду знай єдину...
V. Домашнє завдання
Повторити вивчене за темою «Література XVIII ст., Просвітництво»; підготуватись до тематичної атестації № 3.
Посилання на схожі матеріали:
- Оповідання А. П. Чехова «Хамелеон» — Розробки уроків
- Позакласне читання. Оповідання Сетона-Томпсона Лобо — Розробки уроків
- Чехов. Чехов і Україна. Оповідання «Хамелеон». Викриття пристосуванства, підлабузництва в оповіданні. Підтекст. Символічність назви — Розробки уроків
- Люди можуть жити в гармонії з природою, якщо вони будуть поважати її «Заповідна зона» Роберт Шеклі — Шкільний твір
- Рецензія на «Расьомон» Рюноске Акутагави — Рецензія
- Сутність людської природи в контексті Просвітництва в «Розбійниках» Шіллера — Стаття
- До вивчення оповідання Геній — Підручник
- Романи Патріка Зюскінда «Парфумер» і оповідання Милорада Павича «Дамаскін» теми ідентичності, моралі та постмодерністської гри зі словом — Шкільний твір
- Твір на тему: Над ким і чим сміється Чехов у своїх оповіданнях? — Шкільний твір
- Твір на тему: Залізна логіка головного героя та простота його дедуктивного методу (за оповіданнями Артура Конан Дойля) — Шкільний твір
- Твір на тему: Чим небезпечні Бєликови? (За оповіданням А. П. Чехова «Людина у футлярі») — Шкільний твір
- Шолом-Алейхем “Пасха на селі” — Розробки уроків
- Роберт Шеклі «Заповідна зона — літературний диктант Так чи Ні» — Дидактичні матеріали
- Драматургія німецького просвітника «Підступність і кохання», «Вільгельм Телль» - ТВОРЧІСТЬ Ф. ШІЛЛЕРА — Теорія літератури
- Етель Лїліан Войнич «Овід» — hrestomatia
Дата останньої редакції: 02 березня 2026