Олександр Сергійович Пушкін. Традиції світової літератури і культури у творі (вплив Дж. Байрона та ін.). Дзеркальна композиція (лист Тетяни — відповідь Онєгіна — дуель — лист Онєгіна — відповідь Тетяни)
Мета: формування предметних компетентностей: визначити традиції світової літератури і культури в романі «Євгеній Онєгін» О. С. Пушкіна; розкрити поняття дзеркальної композиції; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв'язного мовлення, критичного мислення, ідейно-художнього аналізу художніх творів; виховувати у старшокласників потребу у високих естетичних та гуманістичних цінностях; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність та критичне мислення учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колектив та толерантне ставлення до думок та почуттів інших; інформаційної: формувати вміння визначати роль деталі в тексті; розвивати навички роботи з книгою; загальнокультурної: виховувати естетичний смак та читацькі інтереси учнів; розширювати кругозір школярів.
Тип уроку: формування знань, умінь та навичок.
Основні терміни та поняття: дзеркальна композиція, художні образи, художні засоби.
Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Колективний аналіз сцени «Тетяна в кабінеті Онєгіна»
✵ Як інтер’єр кімнати характеризує її господаря?
✵ Що говорить нам, про романтичний образ героя?
✵ Він справді романтик, чи Онєгін вдає з себе романтика?
✵ Це романтичний чи реалістичний опис героя, його побуту?
2. Інтерактивна вправа «Ґронування»
Пушкінський ідеал жінки: індивідуальність, любов до природи, вміння сприймати прекрасне, щирість почуттів, відвертість у стосунках, доброзичливість, вірність у коханні й подружньому житті.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Читання уривків VIII глави, коментування,
слухання підготовлених учнями монологів-листів Тетяни та Онєгіна
2. Евристична бесіда
✵ Що трапилося з Онєгіним після дуелі з Ленським? (Онєгін покинув маєток, мандрував майже два роки.)
✵ Якою була реакція Ольги? (Дуже швидко забула його, вийшла заміж за улана.)
✵ Онєгін знову у Петербурзі. Яким постає головний герой у завершальній главі роману?
✵ Що відбулося з ним? У чому причина цих змін?
✵ Проаналізуйте образ княгині Тетяни. Що у ній змінилося?
✵ Як ви вважаєте, чи змінилася Тетяна внутрішньо? (Глибоко в душі вона залишилася тією вразливою дівчинкою, але це було приховано від сторонніх очей.)
3. Колективна робота з таблицею «Еволюція образу головного героя»
Еволюція образу головного героя
|
I глава |
VIII глава |
|
Вищий світ прийняв Онєгіна із захопленням |
Світ вважає його чужинцем |
|
Онєгін з презирством ставиться до світу |
Тепер він його ненавидить |
|
Він постає як звабник, який спокушає заради розваги |
Тепер кохає щиро, пристрасно |
✵ Доведіть, що Онєгін закоханий. (Онєгін зберігає лист Тетяни, як і всі закохані, ніяковіє в її присутності, він по-іншому сприймає поезію, переосмислює своє життя,.)
✵ З яким образом із світової літератури можна порівняти образ головного героя роману О. Пушкіна «Євгеній Онєгін»? (Байронівським Чайльд Гарольдом.)
4. Слово вчителя
— Восьма глава посідає особливе місце у композиції роману, бо вона є дзеркальним відображенням сюжету попередніх глав. Чи можете ви її прокоментувати цю особливість? (Історія Онєгіна та Тетяни повторюється з точністю, але навпаки: тепер він пристрасно закоханий у Тетяну, лист Тетяни змінюється листом Онєгіна, «проповідь» Єгенія змінюється «уроком», який дає герою Тетяна. Він закоханий, не знаходить собі місця, вона не бажає його бачити, він пише листа й чекає на відповідь, вона не відповідає.).
5. Робота з таблицею «Порівняльна характеристика листів Тетяни та Євгенія»
Порівняльна характеристика листів Тетяни та Євгенія
|
Лист Тетяни |
Лист Євгенія |
|
*** |
*** |
|
Тепер, я знаю, в вашій волі |
Яким презирством загориться |
|
Мене презирством покарать. |
Ваш погляд, гордий повсякчас! |
|
Та як мене в нещасній долі |
Чого я хочу? І для чого |
|
Хоч пожаліти ви ладні, То відгукнетеся мені. |
Відкрию душу вам свою? |
|
*** |
*** |
|
Кінець! Перечитать боюсь.. |
Та годі вже: з собою сам |
|
На серці сором, страх і мука.. |
Не встою більше в боротьбі я; |
|
Але ні з чим я не таюсь, |
Нехай мана — моя надія, |
|
І ваша честь мені порука.. |
Та віддаюсь на волю вам. |
Висновок. Ці листи побудовані за однаковим композиційним планом, в окремих частинах збігаються за синтаксичними конструкціями. Схожі закінчення листів: кожний з героїв довіряє свою долю іншому, розраховуючи на шляхетність. За принципом паралелізму побудовані й відповіді героїв.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Сенкан»
|
Євгеній Онєгін. |
Тетяна Ларіна. |
|
Модний, освічений. |
Ніжна, мрійлива. |
|
Розважається, фліртує, хандрить. |
Читає, кохає, сумує. |
|
Залежав від думки вищого світу. |
Пушкінський ідеал жінки. |
|
«Зайва» людина |
Гідність |
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати цитати або презентацію про суспільство, яке описане О. Пушкіним у романі.
Посилання на схожі матеріали:
- Олександр Сергійович Пушкін (1799-1837). «19 жовтня 1825 року». Дитинство і юність О. С. — Розробки уроків
- Традиції світової літератури й культури в романі О. С. Пушкіна «Євгеній Онєгін» (вплив Дж. Ґ. Н. Байрона ін.). Дзеркальна композиція (лист Тетяни — відповідь Онєгіна — дуель — лист Онєгіна — відповідь Тетяни) — Розробки уроків
- К *** — Підручник
Дата останньої редакції: 02 березня 2026