Шолом-Алейхем . «Тев'є-молочар». Народний гумор. Сучасні інтерпретації твору в театрі, кіно та інших видах мистецтва - IІ семестр

Шолом-Алейхем . «Тев'є-молочар». Народний гумор. Сучасні інтерпретації твору в театрі, кіно та інших видах мистецтва - IІ семестр

Розробки уроків - Зарубіжна література 9 клас - 2017 рік

Мета: формування предметних компетентностей: визначити роль народного гумору у творі Шолом-Алейхема «Тев'є-молочар»; охарактеризувати сучасні інтерпретації твору в театрі, кіно та інших видах мистецтва; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв'язного мовлення, критичного мислення, компаративного аналізу художніх творів; виховувати у старшокласників потребу у високих естетичних та гуманних цінностях; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: розвивати навички оцінювання культурно-мистецьких явищ; комунікативної: розвивати навички роботи в групі; інформаційної: розвивати навички роботи із джерелами інформації; загальнокультурної: виховувати прагнення до літературної освіти, естетичний смак; розширювати кругозір школярів.

Тип уроку: закріплення знань, умінь та навичок.

Основні терміни та поняття: народний гумор, мистецькі інтерпретації, художні образи, художні засоби.

Міжпредметні зв'язки: історія, географія, образотворче мистецтво.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору, відеопрезентація.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

— Говорять, що сум — найбільший гріх, але на долю єврея-молочара випало стільки випробувань та бід, що навіть дивно, чому ця книга залишилася доброю, світлою, життєрадісною. Напевно, цьому зарадив гумор письменника — м’‎який, тонкий, своєрідний та неповторний. Про це ми поговоримо на сьогоднішньому уроці.

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Робота в парах (взаємоперевірка домашнього завдання, відповіді на питання.)

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Слово вчителя

— У творах Шолом-Алейхема глибоко відображено трагедію єврейського народу кінця ХІХ — початку ХХ століть. Головна тема його творчості — тема «маленької людини» з її великими бідами і маленькими радощами. Персонажі Шолом-Алейхема ведуть уперту боротьбу за існування. Часто їм буває занадто тяжко, але вони не перестають мріяти про краще життя. Автор вивів своїх героїв такими, якими вони були насправді, анітрохи не прикрашаючи їх. Він не закривав очі на їхні вади, породжені злиднями, неуцтвом, соціальним та національним гнітом. Підлими в очах письменника були тільки шахраї, лихварі, скритні ділки, крутії, новоспечені багатії. Та про що б не писав Шолом-Алейхем, він завжди і в усьому знаходив комічну сторону. Він вважав, що життєве море сліз, пройшовши крізь його творчу призму, стане сміхом.

2. Евристична бесіда

♦ Що таке комічне? Які види комічного існує? (Відображення дійсності, яке супроводжується сміхом. За ступенем гостроти викриття й засудження виділяють 3 прояви комічного у творі: гумор, сатира, сарказм.)

♦ Що таке сатира? (Особливий спосіб художнього відображення дійсності, який полягає у різкому висміюванні, гострому викритті та засудженні корінних пороків суспільного чи побутового життя.)

♦ Що таке іронія? (Художній троп, який виражає глузливо-критичне ставлення митця до предмета зображення.)

♦ Що таке гумор? (Співчутливе, незлобне висміювання в художньому творі окремих недоліків суспільного і побутового життя або вад людського характеру.)

♦ Що таке парадокс? (Думка, судження, що має різкі розбіжності зі звичайним, загальноприйнятим і суперечить (іноді тільки на перший погляд) тверезому глуздові.)

3. Установіть відповідності. Поєднайте цитати та засіб комічного

Цитати

Засіб комічного

а) «Аж гульк — не знати, звідки воно береться, — щастя насувається з усіх боків»

1) Сатира

б) «Якщо кожна дитина варта, як моя Голда хоче мене переконати, мільйон, то я найбагатший від найбагатшого єгупецького багатія»

2) Іронія

в) «Ви не переживайте, у мене ваша корова і доїтеметься, і молоко даватиме»

3) Парадокс

г) «...Вона (як уявляв собі жінку Тев’‎є, коли раптом розбагатіє) набула зовсім іншого вигляду, багатійки з подвійним підборіддям і з разком перлів на шиї; вона пиндючиться і лає покоївок на всі заставки»

4) Гумор

Відповіді: а - 3, б - 2, в - 4, г - 1.

4. Перегляд презентацій «Тев'є-молочар» в театрі, кіно та інших видах мистецтва

Коментар учителя,. Ідея бажаного та недосяжного проходить крізь всі інтерпретації «Тев’‎є-молочара», де крізь сльози лунає сміх, де є місце гумору, дотепності.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Слово вчителя

— Шолом Алейхем, життєрадісний філософ, товариш знедолених і скривджених, прийшов у єврейську літературу саме тоді, коли це було необхідно. Ніхто не був так потрібний народу, як він. Це були тяжкі часи в житті єврейського народу: давалися взнаки принизливі обмеження в правах, ще свіжими були спогади про сумні події погромів, всіх турбував «кордон осідлості». Тоді в одній із повістей і прозвучали слова незнищенного життєлюбця: «Ви знаєте, що автор цієї повісті за своїм характером меланхолік і віддає перевагу смішним історіям над сльозливими. Автор прощається з вами, добродушно сміючись, і бажаючи вам, щоб і євреї, і всі люди на землі більше сміялись, ніж плакали. Сміятися корисно. Лікарі радять сміятися».

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Виписати приклади художніх засобів, які Шолом-Алейхем використовує у своєму творі.

2. Індивідуальне завдання. Підготувати презентацію або повідомлення життя і творчість Р. Д. Бредбері.