Рей Дуглас Бредбері. «451° за Фаренгейтом». Тривога за майбутнє суспільства в романі-антиутопії - IІ семестр
Розробки уроків - Зарубіжна література 9 клас - 2017 рік
Мета: формування предметних компетентностей: розкрити тематику та проблематику твору Рея Дугласа Бредбері «451° за Фаренгейтом», визначити роль особистості письменника в літературі; охарактеризувати роман як один із вершинних у творчості письменника; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв'язного мовлення, критичного мислення, компаративного аналізу художніх творів; виховувати у старшокласників потребу у високих естетичних та гуманних цінностях; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність та критичне мислення учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колективі та толерантне ставлення до думок та почуттів інших; інформаційної: формувати вміння визначати роль деталі в тексті; розвивати навички роботи з книгою; загальнокультурної: виховувати естетичний смак та читацькі інтереси учнів; розширювати кругозір школярів.
Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу.
Основні терміни та поняття: біографія , світогляд, тематика, проблематика, фантастика, роман, антиутопія.
Міжпредметні зв'язки: історія, географія, фізика, хімія.
Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до біографії, до твору, відео презентація.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Читання та коментування прикладів художніх засобів твору «Тев'є-молочар», підібраних учнями
2. Складання сенкану
Тев’є-молочар.
Оптимістичний, невгамовний.
Страждає, сміється, працює.
Зі Святим Письмом полемізує.
Мудрість.
ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Слово вчителя
— «Письменник, що пророкує майбутнє» — саме так називають Рея Дугласа Бредбері — видатного фантаста, чиї твори захоплюють своєю неймовірністю, оригінальністю. Коли їх читаєш, здається, що людина не здатна таке навіть уявити. Поринаєш разом із героями творів у майбутнє, у минуле, супроводжуєш скрізь, співчуваєш їм, перебуваєш поруч із ними й намагаєшся навіть допомогти.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Заслуховування повідомлень або перегляд презентацій біографія Р. Д. Бредбері
2. Опрацювання статті підручника з теми, відповіді на запитання та виконання завдань
3. Штрихи до портрета Р. Д. Бредбері (запис у зошитах)
Народився у штаті Іллінойс 22 серпня 1920 р. 1934 року через Велику депресію батько Бредбері став безробітним і переїхав з родиною до Лос-Анжелеса.
Магія книги захопила Рея, коли тітка подарувала йому фантастичний комікс «Жив-був якось». А світ наукової фантастики відкривається Рею 1928 р., коли йому до рук потрапляє перший випуск журнала Х’юго Гернсбека «Дивовижні історії». Відтоді його уява стає заручницею «країни фантазії».
Через нестачу грошей на випускний у школу Рей прийшов у костюмі покійного дядечка Лестера, якого вбив грабіжник. Три роки після закінчення школи він продавав газети, кожну вільну хвилину проводячи в бібліотеці або продивляючись книжки в місцевих книгарнях.
«Малювання завжди було частиною мого життя. Тітонька Нева відвідувала художні курси у Чикаго і часто брала мене дивитися на картини. ...підлітком я часто виривав картинки із журналів і писав про них вірші у прозі...», — писав митець.
Репутацію майстра наукової фантастики Бредбері принесли «Марсіанські хроніки» (1950).
Черговою книгою, що принесла Реєві славу, була «451° за Фаренгейтом» — роман-антиутопія, що показує зворотну сторону суспільства споживання: моральний розклад людей і жорстокість системи у ставленні до інакодумних. 25 000 слів, що стали основою книги, були написані впродовж 9 днів. «451° за Фаренгейтом» зробив автора популярним, а безліч нагород і премій супроводжувала Рея до останніх років життя.
Цікаво, що автор фантастичних романів не користувався комп’ютером, а свої тексти набирав на старій друкарській машинці. Ніколи не сідав за кермо машини, не літав літаками, не мав мобільного телефону. Про себе іронічно казав з цього приводу, що сучасні технічні досягнення викликали у нього паніку.
Коло інтересів письменника не обмежується лише літературою. Він захоплювався мистецтвом, вивчав психологію і філософію. Є автором численних сценаріїв для фільмів.
Він був почесним доктором літератури коледжу Вітьє, лауреатом численних літературних премій.
І в 90 років письменник-фантаст починав кожен день з того, що сідав за рукопис, бо вірив, що нове оповідання продовжує йому життя.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Практична робота
НАТХНЕННІ ЦИТАТИ ВІД РЕЯ БРЕДБЕРІ
Є вчинки, набагато страшніші, ніж спалювання книги. Наприклад — не читати їх.
Посміхайтеся, не давайте біді насолоди.
Мислення — це ворог творчості.
Важка праця окупляється.
Люди повинні навчати себе самі.
Щоразу будуйте собі крила на шляху донизу.
Любов і є відповіддю на всі питання.
Побачте світ.
Життя занадто серйозне, щоб сприймати його всерйоз.
♦ Яка з наведених цитат вам імпонує? Свою відповідь обґрунтуйте.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Знати зміст роману «451° за Фаренгейтом».