Узагальнення й систематизація навчального матеріалу - IІ семестр

Узагальнення й систематизація навчального матеріалу - IІ семестр

Розробки уроків - Зарубіжна література 9 клас - 2017 рік

Мета: формування предметних компетентностей: узагальнити й систематизувати навчальний матеріал, вивчений за рік, визначити основні ідеї, художні особливості творів, їхній зв'язок із сучасністю; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв'язного мовлення, аналітичного мислення, компаративного аналізу художніх творів; виховувати у старшокласників потребу у саморозвитку та самовдосконаленні; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність та критичне мислення учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колективі та толерантне ставлення до думок та почуттів інших; інформаційної: удосконалювати навички роботи з художнім текстом; загальнокультурної: виховувати естетичний смак та читацькі інтереси учнів; розширювати кругозір школярів.

Тип уроку: узагальнення й систематизація навчального матеріалу.

Основні терміни та поняття: жанр, стиль, роман, ода, композиція, романтична поема, типовий образ, повість та її різновиди, оповідання, комедія, психологічна художня деталь, психологізм, «нова» драма, рецензія, художність, ібсенізм.

Міжпредметні зв'язки: історія, географія, соціологія, психологія, етика, естетика.

Обладнання: портретна галерея письменника, ілюстрації до творів, презентації.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АНАЛІЗ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

— Художню літературу можна читати безперестанку. Щасливий той, хто любить це робити, вважає розвагою, задоволенням, корисним і цікавим заняттям на дозвіллі. Шкільний курс зарубіжної літератури дає лише орієнтири для читачів, показує вершинні здобутки світової літератури, указує на найважливіші проблеми, порушувані письменниками. Сьогодні ми узагальнимо й підсумуємо вивчене, визначимо свої читацькі уподобання.

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Установіть відповідності між:

А) Письменником та країною

Письменник

Країна

а) Джонатан Свіфт

1) Іспанія

б) Генріх Гейне

2) США

в) Генрік Ібсен

3) Англія

г) Рей Дуглас Бредбері

4) Німеччина

 

5) Норвегія

Відповіді: а -3, б - 4, в -5, г - 2.

Б) Назвою твору та автором

Назва твору

Автор

а) «Вільшаний король»

1) М. Лермонтов

б) «До радості»

2)Дж. Байрон

в) «Мазепа»

3) О. Пушкін

г) «Я пам’‎ятник собі поставив незотлінний...»

4) Й. В. Ґете

 

5) Й. К. Ф. Шиллер

Відповіді: а - 4, б - 5 , в -2, г - 3.

В) Твором та жанром

Твір

Жанр

а) «До радості»

1) повість

б) «Мандри Лемюеля Гуллівера»

2) комедія

в) «Ревізор»

3) ода

г) «Гобсек»

4) роман

 

5) новела

Відповіді: а - 3, б -4, в -2, г - 1.

2. Упізнайте героїв, назвіть автора твору, його назву

1) Він — професор з фонетики, вона — квіткарка. (Хіггінс та Еліза. П’‎єса Б. Шоу «Пігмаліон».)

2) Він — директор Акціонерного банку, вона — любляча дружина, яка пішла на злочин, щоб урятувати свого чоловіка. (Хельмер та Нора Торвальди. П’‎єса Г. Ібсена «Ляльковий дім».)

3) Він — столичний франт, що стомився від розваг та світу, вона — провінційна мрійлива дівчина. (Євгеній Онегін і Тетяна Ларіна. Роман у віршах О. Пушкіна «Євгеній Онегін».)

4) Він — студент Гарварду, спадкоємець шляхетного роду, вона — донька емігранта, студентка музичного коледжу. (Повість Е.Сігела «Історія одного кохання».)

5) Він — паж при дворі Яна-Казиміра, вона — дружина заможного магната. (Іван Мазепа та Тереза. Поема Дж. Байрона «Мазепа».)

6) Він — блискучий офіцер, вона — черкеська княжна. (Григорій Печорін та Бела. Роман М. Лермонтова «Герой нашого часу».)

7) Він — пожежник, що спалює заборонені книжки, вона - дівчина, яку вважають божевільною. (Гай Монтег та Кларісса Маклеллан. Роман Р. Бредбері «451° за Фаренгейтом».)

8) Він — стряпчий (адвокат), вона - швачка. (Дервиль та Фанні Мальво. Повість О де Бальзака «Гобсек».)

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

♦ Який з вивчених літературних творів вам найбільше сподобався або запам’‎ятався? Чим і чому?

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватися до брейн-рингу «Література від А до Я».